REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kamerinis choras „Aidija“ (Vilnius), vadovaujamas Romualdo Gražinio, gegužės pabaigoje Liubline (Lenkija) dalyvavo pirmajame muzikos tradicijos ir avangardo festivalyje „Kodai“.

REKLAMA
REKLAMA

Choras „Aidija“ atliko vertingus, kiek senesnius ir visiškai naujus kūrinius, kurių daugelis jau yra tapę lietuviška, kai kurie – ir pasauline klasika: Vytauto Montvilos ir Juozo Gruodžio „Skamba skamba kankliai“, Romualdo Gražinio „Vai ūžia gaudžia“, Vaclovo Augustino „Supkit meskit“, Antano Kučinsko „Giesmė apie smerties artėjimą“, Broniaus Kutavičiaus lietuvių liaudies pasaka „Giedantis vėžys“.

REKLAMA

Jaunatviškas kolektyvas stebino meistriškumu, puikiu susiklausymu, ansambliškumu – ypač atliekant techniškai sudėtingą polifoniją.  

Viena iš festivalio kulminacijų tapo paskutinis tą vakarą scenoje skambėjęs kūrinys – B. Kutavičiaus oratorija „Iš jotvingių akmens“. Tad buvo progos atsiskleisti ir atlikėjų įvairiapusiškumui – jie ne tik giedojo, bet ir grojo įvairiais archajiškais ir šiuolaikiškais muzikos instrumentais ar jais virtusiais buities daiktais.

REKLAMA
REKLAMA

Pagrindinė festivalio idėja – gyvai įsiskverbti į archajiškas muzikos tradicijas ir jas derinti su šiuolaikiniais muzikiniais ieškojimais. Festivalis subūrė pripažintus muzikus, šiuolaikinės muzikos kompozitorius ir avangardinio džiazo atstovus bei tradicinius muzikantus bei kūrėjus, rekonstruojančius archajiškas muzikos tradicijas. Tarp jų – Norvegijos, D. Britanijos, Italijos, Japonijos, Kazachstano, Armėnijos, Persijos, Peru bei kitų šalių muzikai.

Festivalį atidarė pasaulinės žvaigždės: Hiliard‘o ansamblis ir saksofonininkas Jaan Garbarek. Čia skambėjusios muzikos atlikimo ir išraiškos priemonių skalė buvo nepaprastai plati: nuo tradicinio ir klasikinio balso ar muzikos instrumento iki naujai sukurtų ar perkonstruotų instrumentų ir itin šiuolaikiškos elektroninės, kompiuterinės įrangos, siekiant visais įmanomais būdais transformuoti gyvą akustinį garsą.

Mintis surengti tokį festivalį kilo įžymiam pianistui improvizatoriui bei kompozitoriui, Lenkijos kompozitorių sąjungos pirmininkui Jerziui Kornowicziui. Festivalio rengėjais tapo Mirosławo Haponiuko ir Jano Bernaro vadovaujamas Tarptautinių kūrybinių iniciatyvų centras „Kryžkelės“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų