REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiemet pas gydytojus pradėjus plūsti susižalojusiems paspirtukininkams, Seimas ruošiasi visiems paspirtukų vairuotojams uždėti šalmus. Iki šiol jie privalomi tik nepilnamečiams paspirtukų vairuotojams ir tiems, kurie važinėja galingais paspirtukais, galinčiais išvystyti ir 40– 50 kilometrų per valandą greitį.

Šiemet pas gydytojus pradėjus plūsti susižalojusiems paspirtukininkams, Seimas ruošiasi visiems paspirtukų vairuotojams uždėti šalmus. Iki šiol jie privalomi tik nepilnamečiams paspirtukų vairuotojams ir tiems, kurie važinėja galingais paspirtukais, galinčiais išvystyti ir 40– 50 kilometrų per valandą greitį.

REKLAMA

Negana to, Seimas ruošiasi įpareigoti dalijimosi platformas, tokias kaip „Bolt“, nupirkti šalmus, kad kiekvienas paspirtuką pasiėmęs vairuotojas iškart turėtų ir galvos apsaugą.

Daugiau apie tai – TV3 žiniose. 

Su šiltais orais prasidėjo ir paspirtukininkų sezonas. Gyventojai didelio džiugesio neišreiškia: 

„Visaip stengiesi išvengti, kad nepapultum po jų ratais“.

„Jausmas tikrai ne koks, nes greit pralekia“.

Pirmosios traumos

Prasidėjusį paspirtukų sezoną pajuto ir traumatologai.

„Sau paskelbiau 15 kovo, kai vėlų vakarą, naktį, atvažiavo pacientė, kuri tik pabandė važiuoti paspirtuku ir patyrė sužalojimą. Žaizdas, kurias reikėjo siūti“, – sako veido ir žandikaulio chirurgas Linas Zaleckas. 

REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu kai kurie paspirtukininkai kaip ir pernai, taip ir šiemet laksto ne tik dideliu greičiu, vos vienetai jų dėvi apsauginius šalmus.

„Pačiam teko kristi ne kartą, ir esu matęs ne kartą krentantį žmogų. Labai sunkiai susižeidžia. Čia va porą siūlių teko siūti“, – pasakoja paspirtukininkas. 

REKLAMA

Šiuo metu dėvėti šalmą privaloma tik nepilnamečiams paspirtukininkams. Šalmas privalomas tik suaugusiems galingų paspirtukų vairuotojams. Nors niekas netikrina, ar paspirtukas galingas, ar ne. Suaugusieji esą atsakingi patys už savo sveikatą. Tokios nuostatos laikosi kai kurie kalbinti žmonės ir įstatymų leidėjai.

Svarstoma uždėti šalmus

Europos Sąjungos šalyse nėra privaloma dėvėti šalmus suaugusiems asmenims. Yra tik rekomenduojama“, – teigia liberalas Andrius Bagdonas.

Tačiau šios rekomendacijos gali greit nelikti. Parlamente kelią skinasi naujos pataisos, įpareigosiančios visus paspirtukininkus, nepaisant jų amžiaus, dėvėti šalmą.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes siūlome, kad visi paspirtukininkai būtų saugūs“, – sako socialdemokratas Julius Sabatauskas.

Kiti parlamentarai aiškina, kad užtenka ir dabartinės tvarkos, pritaikytos galingiems paspirtukams. Taip pat esą gana ir privalomų šalmų nepilnamečiams. 

„Jokių duomenų, koks bus poveikis avarijų ar padidės mes dar neturime, todėl šis siūlymas skubotas“, – komentuoja liberalas Andrius Bagdonas. 

Vienos nuomonės dėl privalomų šalmų paspirtukininkams neturi ir kalbinti žmonės:

„Jeigu pats galvoji apie savo sveikatą, tai reikėtų. Suaugusiems dar abejoju, bet vaikams tai tikrai reikia. Nes traumos tai žiaurios“. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nu reikalingas tas šalmas, jei patys griūtų, apsaugotų“. 

„Pačiam nešiotis yra sunku, manau, kad turėtų išduoti pati įmonė“.

Šalmų idėjai pritaria ne visi

Socialdemokratas Julius Sabatauskas nori įpareigoti ir dalijomsi platformas, tokias kaip „Bolt“, nupirkti tūkstančiams savo paspirtukų šalmus ir dar sugalvoti, kur juos padėti. Tam, kad kiekvieną kartą išsinuomojęs paspirtuką vairuotojas turėtų ir galvos apsaugą.

„To neįsivaizduoju, man atrodo, vagia žmonės pas mus dar daiktus. Reikės važinėti su prirakintais šalmais prie vairo“, – teigia vilnietis. 

„Kitų šalių pavyzdžiai rodo, kad yra kur padėti, tik reikia truputį pamąstyti“, – sako J. Sabatauskas.  

REKLAMA

„Tai reiškia, kad dydis visiems šalmų nėra tinkamas. Antra – higiena, jos niekas negalėtų užtikrinti“, – kalba A. Bagdonas. 

Kreipiamės komentaro į bendrovę „Bolt“, tačiau ši į klausimus atsakyti nesutiko. Šiuo metu bendrovė sostinėje yra suskirsčiusi zonas, kur ribojamas paspirtukų greitis arba apskritai paspirtukai negali įvažiuoti. Pavyzdžiui, kai kur paspirtukas gali važiuoti vos greičiau nei 8 kilometrų per valandą greičiu.

Galimi traumų ir net komos atvejai

Kai kurie Seimo nariai tvirtina, kad važiuojant su negalingu paspirtuku sunkiai susižeisti neįmanoma:

„20 kilometrų per valandą važiuojant greičiu, tai yra bėgiko greitis. Kad suvoktume, koks tai yra greitis“, – teigia A. Bagdonas. 

REKLAMA

„Ir 19, 18 ir 15 užtenka. Klausimas kur ir su kuo susiduriame ir kokiu greičiu krentame. Elementariai išmušti dantys yra kasdienybė. Sulaužyti žandikauliai – viršutinis ir apatinis, nosies sužalojimai, tai yra pakankamai daug visokių lūžių“, – sako L. Zaleckas. 

Pasak gydytojo, neretai į avariją pakliuvę paspirtukininkai patenka į komą. Vis dažniau po rimtų smūgių paspirtukų vairuotojams tenka siūti veidą. Po tokių operacijų lieka randų. O keisčiausi gydytojui tie tėvai, kurie vienu paspirtuku važiuoja su savo atžalomis ir visai negalvoja apie pasekmes.

„Kai tik vaiko galva yra maždaug paspirtuko vairo aukštyje, tai bet kuris smulkus stuktelėjimas yra stiprus smūgis vaikui į veidą“, – komentuoja veido ir žandikaulio chirurgas. 

Šalmus visiems paspirtukų vairuotojams norintys uždėti Seimo nariai žada, kad ateityje teks registruoti ne tik galingus, bet ir paprasčiausius elektrinius paspirtukus.

Daugiau sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje. 

tv3.lt

Kol paspurtuku verslas yra pelningas, odontologams neteks badauti.
Gerbiami paspirtukininkai, įstokite prašom į donorų savanorių klubą. Gaila žiurėt kaip jūsų kuno dalys ir vidaus organai be reikalo valiojasi ant asfalto ir jūsų inkstą varnos tempia į lizdą, o įstoję į klubą jus galite išgelbėtj kažkieno gyvybę
Nereikia jokiu salmu. Tegu dauzosi dantis, lauzosi kojas ! Tegu darbo bus odontologams ir traumotologams, Tik tegu nevazineja saligatviais , kad snukio nedauzytu pestieji!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų