• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Buvęs Gruzijos gynybos ministras Iraklis Okruašvilis pareiškė, kad šalies prezidentas Mikhailas Saakašvilis turi būti laikomas atsakingu už dabartinę situaciją Gruzijoje ir dėl to privalo atsistatydinti, rašo „Civil.ge“.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu pats I. Okruašvilis yra ieškomas Gruzijos teisėsaugos, tačiau Prancūzija yra suteikusi jam politinį prieglobstį. Tačiau, duodamas interviu, buvęs M. Saakašvilio bendražygis pareiškė, kad metų laikotarpiu planuoja sugrįžti į Gruziją.

REKLAMA

„M. Saakašvilis turi būti laikomas atskaitingu ir privalo atsistatydinti. Jei jis atsistatydins, tai tokiu atveju jo nereikia teisti. Tačiau, jei to nepadarys, jis turi būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn. Į Gruziją aš grįšiu metų laikotarpiu, net jei tai reikštų, kad rizikuoju atsidurti kalėjime. Tačiau dabar aš bandysiu sukurti geras sąlygas sugrįžimui. M. Saakašvilio dienos yra suskaičiuotos“ – teigė I. Okruašvilis.

REKLAMA
REKLAMA

Jis pareiškė, kad lapkričio 7 diena, per kurią bus minimos taikaus antivyriausybinio protesto numalšinimo prievarta metinės, bus tikras opozicijos išbandymas. „Mes pamatysime, kaip opozicija gali mobilizuotis“ – pareiškė buvęs Gruzijos gynybos ministras.

I. Okruašvilis, kuris Gruzijos gynybos ministro pareigas ėjo nuo 2004 metų iki 2006 metų lapkričio, taip pat pareiškė, kad tarpininkaujant Europos Sąjungai sudarytas taikos planas, kurį rugpjūčio 15 dieną pasirašė M. Saakašvilis, yra gėdingas Gruzijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis teigė, kad, dar dirbdamas ministru, kartu su M. Saakašviliu derino karinius planus, kaip susigrąžinti Pietų Osetijos bei Abchazijos kontrolę.

„Abchazija buvo mūsų strateginis prioritetas, tačiau 2005 metais mes sukūrėme planus, kaip susigrąžinti tiek Abchaziją, tiek Pietų Osetiją“ – teigė I. Okruašvilis.

Originaliame plane esą buvo numatyta, kad Gruzija turi užimti Cchinvalį, į šiaurę nuo šio miesto esančią Javą bei Rokio tunelį, jungiantį respubliką su Rusija.

REKLAMA

„M. Saakašvilis rugpjūtį tenorėjo užimti Cchinvalį, nes manė, kad JAV diplomatiniais kanalais užblokuos Rusijos atsakomąją reakciją. Tačiau, kai jokios JAV reakcijos nebuvo sulaukta, tik tada M. Saakašvilis įsakė kariams judėti link Rokio tunelio. Bet jį pergudravo rusai“ – aiškino buvęs Gruzijos gynybos ministras.

I. Okruašvilis taip pat teigė, kad po 2006 metų Gruzija nebeturėjo jokios realios galimybės įvykdyti sėkmingą karinę operaciją. „Rusai perdislokavo ir pagerino savo karinę infrastruktūrą Šiaurės Kaukaze, Abchazijoje bei Pietų Osetijoje“ – teigė buvęs ministras.

REKLAMA

Jis taip pat sukritikavo JAV dėl vienareikšmiškos paramos Gruzijai. „Per mažai JAV kritikos leido jam žengti per toli“ – taip Vašingtono veiksmus M. Saakašvilio atžvilgiu įvertino I. Okruašvilis.

Tiesa, jis pridūrė, kad Vašingtonas nuolat perspėdavo Tbilisį neįsivelti į karinę konfrontaciją. „Kai 2005 metų gegužę susitikome su prezidentu George‘u W. Bushu, mums buvo tiesiogiai pasakyta: neįsivelkite į karinę konfrontaciją. Mes jums negalėsime padėti kariniu požiūriu“ – apie susitikimą su Baltųjų rūmų vadovu kalbėjo I. Okruašvilis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2004 metų vasarą, eidamas gynybos ministro pareigas, I. Okruašvilis vadovavo prieštaringai vertintai operacijai prieš Pietų Osetijos kovotojus, įsikūrusius strateginėse aukštumose greta Cchinvalio. Per operaciją žuvo mažiausiai 17 Gruzijos karių.

2006 metų spalį Rusijos laikraštis „Versija“ pranešė, kad I. Okruašvilis, duodamas interviu, pareiškė, kad Tbilisis yra pasiruošęs karui su Maskva ir bet koks karinis susidūrimas esą baigsis Rusijos armijos katastrofa. Gruzijos gynybos ministerija tuomet kategoriškai neigė tokius ministro žodžius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų