REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Penktadienį renkamas laikinasis socialdemokratų partijos pirmininkas. Po užgriuvusios kritikos bangos iš partijos senbuvių, Gintautas Paluckas buvo prispaustas į kampą ir priėmė sprendimą pasitraukti iš Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininko pareigų. Po šio žingsnio jo kol kas nesigirdi viešai, kolegų manymu – pats laikas G. Paluckui padaryti pertrauką. Įtemptą situaciją socialdemokratų tarpe įvertino ir buvęs socialdemokratas bei jų buvęs premjeras Algirdas Butkevičius.

Penktadienį renkamas laikinasis socialdemokratų partijos pirmininkas. Po užgriuvusios kritikos bangos iš partijos senbuvių, Gintautas Paluckas buvo prispaustas į kampą ir priėmė sprendimą pasitraukti iš Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininko pareigų. Po šio žingsnio jo kol kas nesigirdi viešai, kolegų manymu – pats laikas G. Paluckui padaryti pertrauką. Įtemptą situaciją socialdemokratų tarpe įvertino ir buvęs socialdemokratas bei jų buvęs premjeras Algirdas Butkevičius.

REKLAMA

Pasak jo, G. Paluckas parodė, kad senos apdulkėjusios rožės yra nereikalingos, nuo jų stengėsi nupūsti dulkes, bet dabar viskas atsisuko prieš jį.

Prieš savaitę G. Paluckas pasitraukė iš pirmininko pareigų. Vėliau socialiniame tinkle tik pasirodė jo įrašas: „Nuoširdžiai tikiu, kad mums pavyks išvengti karo ir tolimesnio skilinėjimo. Tačiau pagrindinis uždavinys yra patiems atsakyti į klausimą, kodėl socialdemokratai turi būti ir yra reikalingi“.

REKLAMA
REKLAMA

Penktadienio vakarą vyks LSDP tarybos posėdis, kurio metu išsirinks laikinąjį partijos pirmininką. Europos Parlamente (EP) dirbantis Juozas Olekas jau pranešė, kad dalyvaus po trijų mėnesių vyksiančiuose partijos pirmininko rinkimuose. Jis užsiminė ir apie galimą socdemiškų jėgų jungimą, bet socialdemokratų partijos senbuviai apie tai kol kas nenori girdėti ir jungtis nepageidauja.

REKLAMA

LSDP pirmininko pavaduotoja Rasa Budbergytė teigė, kad G. Paluckas dabar greičiausiai apmąsto situaciją ir svarsto, ar toliau eiti į LSDP pirmininko rinkimus.

„Dabar jis atsitraukė per distanciją. Manau, kad teisingas buvo jo žingsnis atsistatydinti. Žmogus gal jau buvo ir pavargęs, ir gal kiek netikėtas buvo balsavimo rezultatas vertinantis rinkimų rezultatus, bet tai ne paslaptis, jie iš tiesų nebuvo džiuginantys. Bet buvo partijos bičiulių nusivylimas ir balsavimo metu jie parodo emocinį nepritarimą.

Matyt, jis pasvėrė ir įvertino, jei bičiuliai iš tiesų yra sunerimę – tai jam dabar reikia atsitraukti ir pasislinkti užleidžiant vietą iki gegužės mėnesio rinkimų“, – teigia R. Budbergytė.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak R. Budbergytės, jis dabar turėtų svarstyti, ar eiti, ar ne į LSDP rinkimus: „Nors ir nepasakė, kad neis, bet jis iš tiesų nepasakė, kad ir eis. Tikrai negaliu pasakyti, kaip bus. Bet per tuos 3 mėnesius turėtų labai daug kas pasikeisti, kad jis ryžtųsi tai daryti. Šiuo metu yra labai svarbu, kad partija išsirinktų pirmininką – nesvarbu, ar tai būtų Paluckas, Olekas, Blinkevičiūtė ar kas nors kitas, – mums labai svarbu, kad nebūtų pagrindo galvoti, kad mes nesutariame ir kariaujame. Politikoje visada yra kovos – tai tos kovos ir pas mus vyksta, nes vienas flangas nori vieno kandidato, o kitas – kito. Tai yra normalu ir visose partijose taip yra“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Butkevičius pasakė, kur dabar būtų didžiausia G. Palucko klaida

Buvęs socialdemokratų premjeras A. Butkevičius senokai pasitraukė iš socialdemokratų tarpo, tačiau teigė nuolat stebintis įtemptą situaciją jų partijos viduje. Anksčiau A. Butkevičius jautė trintį su G. Palucku, o šiam tapus partijos vadovu, viešai kalbėjo, kad dviejų vadovų partijoje negali būti. todėl po partijos skilimo pasuko su socialdarbiečiams. Vėliau juos paliko, ketino burtis prie liberalų, bet nesusiderino.

Praėjusiais metais į Seimo rinkimus jis žengė su Lietuvos žaliųjų partija ir buvo išrinktas vienmandatėje. Dabar Mišrioje Seimo narių grupėje dirbantis A. Butkevičius sako nuolat stebintis, kas šiuo metu vyksta socialdemokratų partijoje. Pasak A. Butkevičiaus, jei G. Paluckas pretenduos būti partijos primininku – tai bus didžiulė jo klaida.

REKLAMA

„Jei jis pretenduos būti partijos pirmininku – tai jis padarys didelę politinę klaidą. Jis nuolat buvo visuomenėje minimas kaip pralaimėtojas. Ta visuotinė emocija tapo tokia stipri, kad ją ištrinti artimiausiu metu – neįmanoma. Su pralaimėtojais niekas nenori eiti ir už juos balsuoti.

Jei jis galvoja apie tolimesnę politinę karjerą – tai jam reikėtų kokius ketverius metus susilaikyti  ir susitelkti į darbą Seime ir kompetencijas, kad pamatytų, jog ateityje jis gali būti partijos lyderis. Jam tikrai reikėtų padaryti pertrauką“, –  sakė A. Butkevičius.

Pasak A.  Butkevičiaus, G. Paluckas nesuprato, kad būnant didžiausioje partijoje, labai svarbu šalia savęs turėti stiprią komandą. A. Butkevičius teigė, kad partijose yra įvairių žmonių su savo skirtingomis nuomonėmis, todėl svarbu rasti laiko ir noro su tokiais bendrapartiečiais pasikalbėti, „bet ne vengti ar ignoruoti“.

REKLAMA

Pasak A. Butkevičiaus, labai svarbi politinės partijos strategija, kurioje atsispindėtų partijos politinė veikla, ekonominė-socialinė politika ir išskiriamos keturios kryptys. Turi būtų aišku, kad partija yra pajėgi tai įgyvendinti.

„Per ketverius metus nemačiau Palucko stiprios komandos šalia. Buvo keletas pataikūnų, kurie norėjo papulti į Seimą arba tiesiog turėti tam tikrus postus per partiją įvairiuose struktūrose. Labai daug emocijų ir tos emocijos buvo nukreiptos į politinius vidinius ginčus“, – teigia A. Butkevičius.

Anot A. Butkevičiaus, J. Olekas turi teigiamų savybių – jis yra ramus ir moka kalbėtis tiek su draugais, tiek su priešininkais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai labai teigiama savybė, ko Paluckas neturėjo. Paluckas parodė, kad jūs esate nereikalingi ir tai yra senos apdulkėjusios rožės, nuo kurių jis stengėsi nupūsti dulkes.

Jei Paluckas taptų pirmininku – tai pirmiausia jis turėtų pasakyti: „Man visi partijos bičiuliai yra svarbūs ir reikalingi. Aš tik turėdamas jūsų palaikymą galiu sėdėti šitoje partijoje ir sugrąžinti tam tikrą pasitikėjimą, kad žmonės dirbtų vieningai, kartu ir užkastų nesutarimų vidinį kirvį. Ir paruoštų partijos veiklos turinį, kurio dabar visiškai nėra. Turi atsirasti partijos socialinis kontraktas su visuomene“, – sako A. Butkevičius.

Kritikuoja ir socialdemokratų senbuvius

Pasak A. Butkevičiaus, kartais atsiranda net vidinis pyktis, kai pamato senuosius socialdemokratus Seimo narius, kurie, pasak jo, vien tik kritikuoja, daugiau nieko nedaro. Ir taip daugybę metų.

REKLAMA

„Nuo 1996 metų, kai jie tapo Seimo nariais, jie praktiškai nepatobulėjo, bet jie visada opozicijoje – tiek partijos viduje, tiek ir išorėje. Jiems buvo galimybės užimti postus ir save realizuoti bei tas idėjas, kurias išsako kritikuodami kitus.

Taip norisi pasakyti: „Mielasis, tu gal sustok kritikuodamas savus, griaudamas savo partiją viduje ir nustok galvoti tik apie save, kaip užsitarnauti papildomą balsų skaičių būnant rinkimų sąraše ir nei karto nelaimėjus vienmandatėje apygardoje. Kol kas aš pastaruoju metu nesikišau ir nesikišiu į tuos dalykus“, – sako A. Butkevičius.

V. P. Andriukaitis: G. Paluckas neturėtų jaustis sugniuždytas

LSDP garbės pirmininkas Vytenis Povilas Andriukaitis pažymėjo, kad G. Paluckas pasitraukė po to, kai LSDP prezidiume buvo patvirtinta, kad dauguma socialdemokratų rinkimus vertina blogai ir tai tikrai nebuvo netikėta.

REKLAMA

„G. Paluckas po tarybos atsistatydino – tai jo žingsnis, jis galėjo elgtis ir kitaip. Neatsistatydinti, būti pirmininku iki suvažiavimo ir tik pareikšti, kad į naujus pirmininko rinkimus neis. Kiekvienas jaunas politikoje dalyvaujantis žmogus turi sveikas ir visiškai suprantamas ambicijas. Manau, kad jis jas turėjo ir turi. Nėra reikalo nusiminti, nes viskas priekyje.

Dabar jis pradeda Seimo nario ciklą pirmą kartą gyvenime ir gali drąsiai toliau žiūrėti į perspektyvą {...} Dabar jis turi Seimo aikštelę ir neturėtų jaustis sugniuždytas, o priešingai – dabar jam reikėtų susikoncentruoti ties tam tikromis temomis ir mums visiems padėti, kad jo kalbos, aktyvumas ir pozicijos ryškėtų Seime“, – sako V. P. Andriukaitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar jis gali kandidatuoti LSDP pirmininko rinkimuose? „Kandidatuoti jis turi šansą. Bet ar pavyks surinkti balsų daugumą? Čia jau kitas klausimas. Jis puikiai jaučia nuotaikas skyriuose dėl blogų rinkimų rezultatų. Manau, kad dabar jis tas nuotaikas vertina.

Nemanau, kad jis negalėtų atsirasti tarp kandidatų. Manau, kad kandidatų bus keli, kol prasidės tas maratonas. Nematyčiau problemų, jei kas nors jį iškeltų. Bet jam pačiam reikėtų spręsti, kaip jam elgtis – ar nepadaryti pauzės“, – kalbėjo V. P. Andriukaitis.

Kaip socialdemokratai bandys išlipti iš krizės?

Pasak V. P. Andriukaičio, būtina labai aktyvi strategija Lietuvos savivaldybėse ir savivaldos rinkimuose.

REKLAMA

„Mūsų Nr. 1 dabar pataisyti padėtį visose Lietuvos savivaldybėse. Mums reikia atstatyti savo deputatų skaičių Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir kitose savivaldybėse, kur juos praradome.

Frakcija turi dėti visas pastangas, kad aukštai laikytų savivaldos vėliavą ir būti labai aktyvia Seime ginant partijos rinkimų programą ir teikiant pasiūlymus. Tik didelis aktyvumas Seime ir labai aiškus tikslas pasiekti gerų savivaldos rezultatų – tie du žingsniai dabar turi eiti koja kojon“, – sako garbės pirmininkas.

V. P. Andriukaitis: būtina susigrąžinti rinkėją, kuris nuėjo link valstiečių ir darbiečių

V. P. Andriukaitis nemano, kad socialdemokratams reikėtų jungtis su socialdarbiečiais ir valstiečiais: „Neskubėkime. Dabar reikia entuziazmo, šalto proto, gilių strateginių įžvalgų ir milžiniško aktyvumo. Kalbelės apie kažkokius jungimąsi neturi visiškai jokio rimto pagrindo.“

REKLAMA

Pasak politiko, dabar reikia galvoti apie savivaldos rinkimus, o klausimai ar svarstymai apie jungimąsi – tai visiškai nesuderinami.

„Dabar labai svarbu Seime aiškiai išryškinti, kuo mes skiriamės nuo darbiečių ir valstiečių ir kur mes galime rasti sąlyčio taškus kaip opozicija aktyvumo kontekste. Turime brėžti ir parodyti savo visiškai skirtingą profilį nuo kitų dviejų opozicijoje esančių jėgų – valstiečių ir darbiečių.

Kirkilo grupelė net nemanau, kad dviejų metų bėgyje dar darys kokią įtaką. Gal dar kiek kels problemų savivaldoje – vienas ir kitas sąrašas. Aišku, kad savivaldoje būtų gerai, kad rinkėjų skaidymosi tradicija būtų sustabdyta, nes man labai brangūs tie beveik 40 tūkst. rinkėjų, kurie išliko sisteminiai LSDP elektorato rinkėjai, kurie niekur nepabėgo.

REKLAMA
REKLAMA

Jie net nepatenkinti kai kuriais mūsų lyderio pasisakymais ar ilgai užsitęsusio apsišaudymo tarp G. Kirkilo ir G. Palucko – jie vis tiek balsavo už Kirkilo sąrašą ir nepabėgo kitur – nei pas darbiečius, nei pas valstiečius. Nors jie puikiai suprato, kad jų balsas nepadės įveikti daugiamandatės barjero.

Mums būtina susigrąžinti rinkėją – tą, kuris nuėjo link valstiečių ir darbiečių. Per keturis metus reikia tą padaryti“, – sako V. P. Andriukaitis.

Didžiausios klaidos: ėjimas su valstiečiais, o vėliau – persimetimas į kitą pusę

Pasak V. P. Andriukaičio, pirmas neatsargus žingsnis – ėjimas į neapgalvotą koaliciją su valstiečiais. Reikėjo išlaukti, pažiūrėti, ką valstiečiai gali parodyti ir tik tada derėtis dėl labai aiškios darbotvarkės ir dėl to, kokias pozicijas Vyriausybėje turėjo užimti socialdemokratai.

„Turėjo pasakyti, kad mums būtinas švietimo, socialinis ir sveikatos portfelis. Tai būtina, o gavo portfeliukus visiškai nereikalingus socialdemokratams. Ir tuo pačiu prarado profilius valstiečių valdžioje.

Didele dalimi parašė valstiečiams Vyriausybės programą. Jei matytumėte, kas rašė Skverneliui programą, kokia tada buvo įtaka socialdemokratų rašant programą ir kokius portfelius gavo koalicijoje – tai juokinga. Čia buvo klaidos.

REKLAMA

Tada nebuvo suprantama, kam to reikėjo ir tokios kompozicijos. Čia matėsi kai kurių mūsų buvusių bičiulių noras turėti kėdes ir prilipti prie kėdžių. Yra nepamainoma trijulė, kuri būtinai turėjo turėti kėdes – tai Kirkilas, Bernatonis ir Linkevičius. Tada prasidėjo kitos problemos ir nesutarimai. Išeiti iš koalicijos reikėjo taip pat apgalvotai, jei jau išeiti. Dar išeinant, negana to, dar reikėjo apsipykti ir dalis atskilo“, – sako V. P. Andriukaitis.

Anot socialdemokratų garbės pirmininko, vėliau buvo vėl nauja banga. Jis stebėjosi, kam reikėjo eiti į politinę nacionalinę koaliciją su konservatoriais ir liberalais.

„Aišku, kad čia buvo politinė klaida. Tai dar labiau apsunkino rinkiminę padėtį. Jau rinkimų trasoje per vėlai ima galvoti ir pamestas savas opozicinis profilis. Jei jau pasitraukėt iš koalicijos – tai turėjote ginti savo socialdemokratinį opozicinį profilį. Ir jokiu būdu nekalbėti panašiai kaip konservatoriai ir dešinieji liberalai. Deja, buvo labai klaidingi žingsniai.

Manau, kad dabar ne apie vieną pavardę reikia kalbėti. Mums kaip niekada dabar reikia komandinio žaidimo. Juozas turi labai gerą Dievo dovaną – jis labai kolegialus ir komandinis žmogus. Jis gali suburti visus.

Jei būtų tandemas jo su savivaldybininkais, ypač Mindaugu Sinkevičiumi ir kitais merais, tai dviem metams savivaldos strategiją nustyguoti reikalingas darbingas ir klijuojantis kolektyvas. Manau, kad Juozas gali įsiklausyti į savivaldybių rūpesčius, jie tikrai ne vienodi ir žiūrėti, kaip organizuoti darbą. Dabar mums reikia ne žvaigždžių, o viso būrio kolegialiai nusiteikusių dirbti žmonių“, – sako V. P. Andriukaitis.

REKLAMA

Sakalas: ginčai baigsis balandį išrinkus naują partijos pirmininką

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) garbės pirmininkas Aloyzas Sakalas teigė, kad  ginčai partijoje baigsis šių metų  balandį išrinkus naują partijos pirmininką.

„Vargu ar jis (Paluckas – aut. past. )norės  rizikuoti. Jam naudingiau būtų dabar padirbėti partijos vicepirmininku ir sukaupus patirtį balotiruotis kituose pirmininko rinkimuose“, – teigia A. Sakalas.

Ano jo, socialdemokratams reikia atsisakyti neo-liberalių apraiškų savo programoje ir „suprasti, kad atstovaujame ne stambų, o smulkų verslą ir visus tuos, kurie sunkiai suduria ar visai nesuduria galo su galu. Ir rinkėjams sakyti tik tiesą“.

Pasak A. Sakalo, apie jungimąsi su atskilusiais socialdarbiečiais ir valstiečiais tikrai nereikėtų kalbėti: „Dabar toks susijungimas neturi prasmės dėl šių partijų ideologinių skirtumų ir veiklos metodų. G. Kirkilo svajonei apie dvipartinę, kaip JAV, sistemą laikas dar neatėjo. Ir neateis tol, kol partijos Lietuvoje bus steigiamos ne ideologiniu principu, o pagal asmenybės visuomeninį svorį."

Stebėkite daugiau, kaip Gediminas Kirkilas rezga sugrįžimo į didžiąją politiką planą:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų