REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Birželis – pirmasis vasaros mėnuo, skelbiantis apie pavasario darbų pabaigą. Šiuo metu augalai intensyviai auga, o darbai darže ir sode lemia derliaus gausą ir kokybę.

Birželis – pirmasis vasaros mėnuo, skelbiantis apie pavasario darbų pabaigą. Šiuo metu augalai intensyviai auga, o darbai darže ir sode lemia derliaus gausą ir kokybę.

REKLAMA

Oras po pavasarinių darganų pagaliau sušilo. Remiantis fenologiniu kalendoriumi, pražydus rugiams ar erškėčiams, į dirvą sėjami krapai, ridikai rudens derliui, ropės, taip pat sodinami agurkų, paprikų, pomidorų ir moliūginių daržovių daigai.

Darbai darže

Anksčiau pasodintus porus, smidrus, kopūstus ar pupeles rekomenduojame apkaupti. Atminkite, kad augalų kaupimas padeda jiems išsilaikyti, išauginti ilgesnį stiebą, balina, sudaro sąlygas papildomoms šaknims augti ir mažina piktžolėtumą. 

Reguliariai laistykite augalus, kai trūksta drėgmės, pradeda byrėti augalų žiedai, vaisiai auga kreivi, o agurkai ir salotos tampa kartūs ir pagelsta. Labai svarbu laistyti ne šulinio ar vandentiekio, o tik drungnu vandeniu iš tam skirtos statinės. Taip pat svarbu, kad nestigtų drėgmės bulvėms, nes šį mėnesį drėgmės kiekis lemia gumbų skaičių, o liepą ir rugpjūtį – gumbų dydį. 

REKLAMA
REKLAMA

Daržoves birželį ne tik ravėkite, bet ir tręškite. Tinkamai tręšiamos daržovės sparčiau auga, didėja jų atsparumas ligoms, neigiamam aplinkos poveikiui ir mechaniniams pažeidimams.

REKLAMA

Šiltnamių savininkams svarbu nepamiršti jų vėdinti, nes esant karščiams sumažėja žiedadulkių gyvybingumas, agurkai ir pomidorai nustoja megzti vaisius.

Šį mėnesį galite ne tik darbuotis darže, bet ir mėgautis pirmuoju derliumi – nepamirškite nusiskinti smidrų, rabarbarų, svogūnų laiškų, nusirauti ridikėlius, taip pat pasiskinti ir salotų ar špinatų, jų apatiniai lapai skabomi arba nupjaunamas visas augalas 2,5 cm virš žemės, iš likusio krūmelio vėl pradės augti nauji lapai.

Darbai sode

Apsilankę sode jau galite mėgautis uogų derliumi, skinkite braškes ir žemuoges. Norėdami turėti gausesnį braškių derlių (jei neplanuojate plėsti braškyno) – šalinkite jų ūsus. Tai darykite anksti ryte ar vakare, bet nepamirškite palikti šiek tiek ūglio, nenukirpkite per daug trumpai.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat birželio pradžia palankus metas nuimti sausmedžių uogų derlių. Kadangi šios uogos anksti sunoksta, yra maistingos, turi daug vitaminų, jas ypač rekomenduojama auginti mėgėjų soduose ir sodybiniuose sklypuose.

Ne tik darže, bet ir sode reikėtų laiku išravėti piktžoles, nes jos sausina dirvožemį, konkuruoja su vaismedžiais ir vaiskrūmiais, pasisavindamos daug maistinių medžiagų, be to, jose gali pasislėpti daugybė augalų kenkėjų ir ligų sukėlėjų.

Šį mėnesį vaismedžiai masiškai numeta vaisių užuomazgas – tai natūralus procesas. Pirmiausia nukrenta neišsivysčiusios, kenkėjų pažeistos vaisių užuomazgos, todėl reikėtų jų nepalikti sode, o surinkti ir sunaikinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Darbai gėlyne

Birželį gėlyne darbų apstu. Visų pirma verta pasirūpinti jau nužydėjusiomis ir pageltusiomis svogūninėmis gėlėmis – iškaskite ir išdžiovinkite svogūnėlius, nuvalykite ir laikykite sausoje, apie + 20 °C temperatūros patalpoje ar pastogėje.

Atlaisvėjusiose gėlyno vietose sodinkite vienmetes gėles. Praėjus šalnų pavojui, sodinamos šilumą mėgstančios gėlės: celiozijos, sprigės, serenčiai, petunijos, begonijos, nasturtės, šalavijai. Sodinti geriausiai apniukusią dieną ar vakare, kai šiek tiek atvėsta. Vis dėlto karštis joms kenkia taip pat, kaip ir šaltis. Nuo labai kaitrios saulės pridenkite ir prie tiesioginių spindulių pratinkite pamažu.

Teksto autorius: Sodininko kalendorius

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų