REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
0
TV3

Benedikto XVI pontifikavimo rezultatai: pasiekta nedaug užsibrėžtų tikslų

Kvietė konfesijų dialogo, tačiau neišvengė Bažnyčią purčiusių skandalų

Popiežius Benediktas XVI vakar vedė paskutinę savo audienciją ir atsisveikino su tikinčiaisiais. Bažnyčiai jis vadovavo beveik 8 metus, o DW paskelbė pagrindinius jo valdymo faktus.

Popiežius Benediktas XVI vakar vedė paskutinę savo audienciją ir atsisveikino su tikinčiaisiais. Bažnyčiai jis vadovavo beveik 8 metus, o DW paskelbė pagrindinius jo valdymo faktus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Popiežius Benediktas XVI ketvirtadienį šiek tiek po 18 val. Lietuvos laiku paliko Vatikaną. Sraigtasparniu jis nuskraidintas į vasaros rezidenciją Kastel Gandolfą, kur praleis ateinančius du mėnesius. Po to popiežius emeritas, kaip jis bus vadinamas po atsistatydinimo, apsigyvens vienuolyne Vatikano soduose.

REKLAMA

Prieš skrydį Benediktas XVI parašė paskutiniąją žinutę "Twitter" tinkle kaip Katalikų bažnyčios vadovas. "Ačiū už jūsų meilę ir paramą. Linkiu, kad visada patirtumėte džiaugsmą, turėdami Kristų savo gyvenimo centre", - rašė 85 metų Benediktas XVI. Atvykęs į Kastel Gandolfą, popiežius iš karto pasirodė rezidencijos balkone.

"Ačiū, - tarė jis susirinkusiems tikintiesiems. - Aš esu laimingas, būdamas čia su jumis. Jūsų palankumas mane labai teigiamai veikia. Jūs žinote, kad ši diena šiandien yra kitokia, nei kitos dienos. Nuo aštuntos valandos (vietos laiku) aš būsiu tik piligrimas". Paskutinieji Benedikto XVI, kaip popiežiaus, žodžiai buvo: "Labos nakties ir labai ačiū". 21 val. Lietuvos laiku oficialiai baigsis Benedikto XVI pontifikatas ir prasidės vadinamasis „tuščio sosto" laikotarpis. Paskutiniajame savo susitikime su kardinolais Benediktas XVI ketvirtadienį pareiškė, kad pažada "besąlygišką paklusnumą ir pagarbą" savo įpėdiniui. Benediktas XVI prieš daugiau nei dvi savaites netikėtai paskelbė apie savo atsistatydinimą.  

REKLAMA
REKLAMA

Romos popiežius Benediktas XVI vasario 11-ąją paskelbė, kad vasario 28 dieną atsistatydins iš pontifiko pareigų. Netikėtą sprendimą jis pagrindė savo sveikatos būkle, neleidžiančia tinkamai atlikti Romos popiežiaus pareigų. Savanoriškas pasitraukimas savaime įrašys Benediktą XVI į istorijos puslapius. Tačiau kuo dar bus įsimintinas jo popiežiavimo laikotarpis?

Josephas Ratzingeris gimė 1927 metų balandžio 16 d. Vokietijos pietuose, Bavarijoje, itin tinkinčioje šeimoje. Įšventintas į kunigus ir apsigynęs disertaciją teologijos srityje J. Ratzingeris dėstė Bonos, Miunsterio, Tiubingeno ir Rėgensburgo universitetuose. Jis greitai kilo karjeros laiptais: 1977-aisiais tapo Miuncheno ir Freizingo arkivyskupu, 1981-aisiais Romos popiežius Jonas Paulius II paskyrė jį Kongregacijos vadovu tikinčiųjų reikalais – įtakingą Katalikų Bažnyčios postą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kvietimas dialogo...

Daugeliui 2005-ųjų J. Ratzingerio paskyrimas pontifiku buvo netikėtas. Juk jis perėmė sostą iš charizmatiškojo lenko Karolio Vojtylos. Vokiečių džiaugsmui nebuvo ribų. Populiariausias Vokietijos dienraštis kitądien išleistas skambiu pavadinimu „Mes – Romos popiežius“. Tiesa, euforija tęsėsi neilgai.

Benediktas XVI nuo pat popiežiavimo pradžios skelbė apie Romos Katalikų Bažnyčios dialogą su kitomis krikščioniškomis konfesijomis ir pasaulinėmis religijomis. Jis norėjo užbaigti su užsitęsusį ekumenišku judėjimų ledynmetį. Kritikų nuomone, per 8 valdymo metus J. Ratzingeriui pavyko pasiekti nedaug  užsibrėžtų tikslų.

REKLAMA

… rezultatas – skandalai

Evangelikų Reformatų Bažnyčia laukė iš Romos popiežiaus leidimo bendrai Šventajai komunijai. Tačiau paskutinės kelionės į Vokietiją metu 2011-aisiais jis kalbėjo daugiau simboliškai. Beje, Benedikto XVI nuopelnas – atnaujintas dialogas su Konstantinopolio patriarchu. Susitikimas su Bartalamiejumi I tapo istoriniu įvykiu.

Lekcija Rėgensburgo universitete 2006-ųjų rugsėjį virto skandalu. Jo metu popiežius sutapatino islamą su smurtu. Vos nurimus aistroms, kilo skandalas. Pontifikas ne sykį bandė gerinti santykius su Šv. Pijaus X brolija, jungiančia katalikus tradicionalistus. 2009-aisiais jis atšaukė keturių brolijos narių, tarp kurių buvo ir britas Richardas Williamsonas, neigęs, kad buvo vykdomas holokaustas, nušalinimą nuo Bažnyčios. Šis Benedikto XVI sprendimas sukėlė audringas diskusijas, ypač Vokietijoje.

REKLAMA

Pedofilijos skandalai

Didžiausias vokiečių popiežiaus tarnystės metų skandalas įvyko 2010-aisiais. Tapo žinomi daugelis vaikų išnaudojimo katalikiškose mokyklose ir internatuose Vokietijoje atvejų. Kunigus-pedofilus norėta teisti ir JAV bei Airijoje. Tačiau bendruomenei teko ilgai laukti popiežiaus reakcijos. Galų gale jis paprašė aukų atleidimo, o su kai kuriomis jų netgi susitiko.

Savo įvaizdį Benediktui XVI kiekvieną kartą pavykdavo pagerinti kelionių į užsienį metu. Jis visur buvo priimamas puikiai – ir Didžiojoje Britanijoje, ir Pietų Amerikoje, netgi socialistinėje Kuboje. Po popiežiaus vizito 2012-aisiais Havanoje Didysis Penktadienis vėl buvo paskelbtas nedarbo diena.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tradicijos vietoj reformų

J. Ratzingeris norėjo Katalikų Bažnyčią padaryti patrauklesnę, rasti jai vietą šiuolaikiniame pasaulyje, kur vyrauja nuomonių įvairovė. Tai nepaprastas uždavinys žmogui, manančiam, kad neverta pasiduoti „laikotarpio tendencijoms“, o reikia paprasčiausiai išlaikyti tikėjimą.

Tradicijų laikymasis, užuot ėmusis reformų, – turbūt toks buvo sostą paliekančio pontifiko devizas. Rūpestį kelia daugelio tikinčiųjų, trokštančių permainų, atitolimas nuo Bažnyčios. Celibato atsisakymas arba galimybė pakartotinai tuoktis bažnytine santuoka Benedikto XVI valdymo metais nebuvo svarstoma. Kad ir kaip ten būtų, kaltinti jį pilkumu ir beveidiškumu, ypač atsižvelgiant į tai, kad savo noru atsisakė pontifiko pareigų, tikrai negalima.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų