• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiandien, gegužės 11 dieną, Benaičių kaime (Kretingos raj.) oficialiai atidarytas moderniausias Europoje 16 megavatų (MW) bendro galingumo vėjo elektrinių parkas, per metus pagaminsiantis apie 44 mln. kilovatvalandžių elektros energijos.

REKLAMA
REKLAMA

Naują veiklą – elektros gamybą iš vėjo pradėjusios bendrovės "Achema" Hidrostotys direktoriaus Algio Jakučionio teigimu, tai pirmasis ir kol kas vienintelis tokio tipo parkas, iš kitų išsiskiriantis savo modernumu, galingumu bei aukščiu. Vienos Benaičių vėjo elektrinės, besistiebiančios į 100 metrų aukštį, galingumas – 2,75 MW, sakoma pranešime spaudai.

REKLAMA

Valstybinės komisijos teigimu, vėjo elektrinių dydžiai ir galia progresuoja su kiekviena diena, nes auga jų aukštis bei didėja instaliuota galia. Suprantamas noras tai pasiekti, pritaikant pažangiausias technologijas, remiantis naujausiais mokslinių tyrimų rezultatais, nes kuo didesnis aukštis, tuo didesnis vėjo greitis, o tuo pačiu - didesnis gaminamos elektros kiekis. Todėl ypač smagu, kad Benaičių vėjo jėgainės pateisino savo modernumą - vienintelės Lietuvoje, pradėjusios veikti, neturėjo nei vienos techninės problemos.

REKLAMA
REKLAMA

Koncernui "Achemos grupė" priklausanti bendrovė "Achema" Hidrostotys, į vėjo elektrinių parką investavusi 98 mln. Lt, atsipirkimo tikisi maždaug po 14 metų. Parką suprojektavo Klaipėdos UAB "Vakarų projektai", o elektrotechninę dalį "Energetikos tinklų institutas". Generaline rangove pasirinkta "Jonavos hidrotechnika", o elektros įranga rūpinosi kompanija "Žilinskis ir Ko". Antžeminę elektrinių įrangą "Achema" Hidrostotys įsigijo iš šios srities lyderės Danijos bendrovės "Vestas".

"Visos šios komandos profesionalumo, sutelktumo ir atsakingumo dėka sugebėjome per rekordinį pusės metų laikotarpį pastatyti šį modernų parką, kuris, tikimės, bus lankomas visų besidominčių alternatyvios energetikos galimybėmis. O kad jos nuteikia optimistiškai, rodo jau pirmasis ketvirtis – mūsų lūkesčiai išsipildė 110 proc.", - sakė A. Jakučionis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atidarymo iškilmėse dalyvavusio Ūkio ministerijos sekretoriaus I. Ignoto teigimu, - "šio vėjo elektrinių parko atidarymas, nėra kasdienis įvykis, o reikšmingas indėlis į visą Lietuvos energetikos ūkį, kuris nuteikia optimistiškai, vykdant įsipareigojimus ES". Iki 2010-ųjų metų iš atsinaujinančių energijos šaltinių Lietuva pasižadėjusi gaminti 7 proc. visos šaliai reikalingos elektros energijos. Šiuo metu yra išduota leidimų 200 MW galios vėjo elektrinių statybai.

Dabar šalyje veikia 31 vėjo elektrinė, pagaminanti apie 1 proc. bendros elektros energijos Lietuvoje. Specialistai prognozuoja, jog dėl biurokratinių kliūčių, realiai iki 2010 m. bus įrengta tik apie 100 MW galingumo vėjo elektrinių. Šiuo metu vėjo energijos gaminama elektrą UAB "Lietuvos energija" superka už valstybės iki 2020 m. nustatytą 0,22 Lt. / kWh kainą. Nors šie įkainiai mažiausi ES, tačiau iki 2020 m. jų persvarstyti, deja, nenumatyta.

REKLAMA

Koncerno "Achemos grupė" viena iš prioritetinių veiklos sričių yra ekologiškai švarios elektros energijos gamyba iš atsinaujinančių šaltinių. "Achema" Hidrostotys yra šios veiklos novatoriai - 1998 metais pastatyta pirma 300 kilovatų galingumo Pastrėvio mažoji hidroelektrinė, nuo 2002 metų veikia šiuo metu moderniausia Lietuvoje 1,5 megavato Kavarsko mažoji hidroelektrinė.

Ateityje planuojama pradėti gaminti elektrą ir iš kitų atsinaujinančių šaltinių. Koncerno vadovai vieni iš pirmųjų Lietuvoje pradėję vystyti alternatyviąją energetiką, taip pat rūpinasi švietėjiška veikla. Siekdami populiarinti "žaliąją" energiją, jau keleri metai organizuoja idėjų konkursus jauniesiems mokslininkams, žurnalistams, rengia viktorinas, pažintines kelionės ir pan.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų