REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuviai pagaliau turi dėl ko atsikvėpti. Neseniai atrodžiusi pavyzdingai su krize besitvarkanti valstybė, masinusi nuo bankroto savo šalyje bėgančias įmones ir pigių odontologų paslaugų ieškančius bedančius, Baltarusija dabar dėl ateities panikuoja daugiau nei prie sunkmečio pančių jau įpratusi Lietuva. Po netikėtos Baltarusijos rublio devalvacijos iki šiol, rodos, ekonomiškai stabiliai gyvenusių piliečių ramybė baigėsi: keitimo punktuose išseko užsienio valiutos atsargos, benzino kainos šoktelėjo 20 proc., o prekybos centruose nuo lentynų šluote šluojama viskas, kas negenda ilgiau nei savaitę – nuo būtiniausių maisto produktų iki skalbimo miltelių.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš porą dienų iš Minsko sugrįžęs „Iglus“ statybų bendrovės investicijų ir plėtros vadovas Romualdas Stankūnas nustebina pareiškęs, jog panikuojančioje Baltarusijoje žvalgėsi nišos statybos verslui. Patirties Baltarusijoje panevėžiečių įmonė jau turi – prieš naujuosius baigė statyti maždaug 10 tūkst. kv. m prekybos centrą Gomelyje. R.Stankūnas įsitikinęs: darbštumu užsirekomendavusiems lietuviams Baltarusijos glėbys atviras.

REKLAMA

„Nišų statybų įmonėms Baltarusijoje yra daug. Bėda tik, kad su valstybiniais užsakymais visi dabar dirba labai atsargiai dėl dolerio kurso svyravimų. Bet laukiama 6 mlrd. dolerių Rusijos paskolos“, – viliasi R.Stankūnas.

Doleriai – iš po skverno

Ekonomikos ekspertai aiškina, kad prie nacionalinės valiutos devalvacijos Baltarusiją atvedė vadinamoji burbulinė ekonomika. Valstybė savo gerovę kūrė skolintais pinigais, kol galų gale šalyje ėmė beviltiškai trūkti užsienio valiutos, o Baltarusijos rublis prarado užsienio partnerių pasitikėjimą.

REKLAMA
REKLAMA

Kai prieš keletą savaičių Baltarusijos komerciniams bankams buvo leista be jokių apribojimų prekiauti užsienio valiuta, jau per pirmąsias kelias valandas rublio vertė smuko daugiau nei 30 proc.

Šiuo metu vieno JAV dolerio kaina Baltarusijoje pasiekusi beveik 7 tūkst. rublių, nors dar 2011-ųjų pradžioje JAV dolerį buvo galima įsigyti perpus pigiau – už 3039 rublius.

Pasak R.Stankūno, Baltarusijoje išsekus valiutos rezervui tiesiausias kelias įsigyti JAV dolerių – iš privačių rankų.

„Neoficialiai – turguose, stotyse – gali bet kada nusipirkti ar parduoti dolerių ar eurų. Užsienio valiutos galima įsigyti ir komerciniuose bankuose, tačiau kursas išaugęs 20–30 proc. Tik oficialiose valiutos keityklose trūksta užsienio pinigų“, – pasakoja R.Stankūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš lentynų dingo net šaldytos vištos

Vos prieš porą dienų į Lietuvą grįžęs R.Stankūnas svarsto, kad kažkam turbūt naudinga piešti juodesnį Baltarusijos vaizdą nei yra iš tiesų.

„Iglus“ darbuotojas tvirtina autoritariniu valdymu kaltinamo prezidento Aleksandro Lukašenkos šalyje nepastebėjęs tokio chaoso, apie kokį praneša įvykius Baltarusijoje nušviečianti užsienio žiniasklaida. „Parduotuvės pilnos prekių ir žmonių, turgūs lūžta nuo mėsos. Nežinau, kodėl čia kuriami gandai, kad Baltarusija jau kone badauja. Gyventojai nesutrikę, nebent truputį susimąstę, kaip gyvens toliau“, – tikina R.Stankūnas.

REKLAMA

Panevėžietis sutinka, kad iki panikos tebuvo likęs žingsnis – vienu metu parduotuvėse prie kasų buvo nutįsusios cukraus pirkėjų eilės, kitądien iš lentynų kosminiu greičiu baltarusiai iššlavė druską, trečiąją Romualdas stebėjosi matydamas masiškai po penkias šešias perkamas šaldytas vištas.

R.Stankūnas tvirtina, jog po nacionalinės valiutos devalvacijos prasidėjęs lentynų tuštinimo vajus slopsta.

Šalies valdžia sugebėjo sustabdyti augantį nerimą ir nepasitenkinimą pareiškusi, jog greitai indeksuos pensijas. Tačiau dėl darbo užmokesčio tokių pažadų negirdėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų