REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kosovo nepriklausomybės deklaraciją pripažino dauguma Vakarų valstybių, tačiau Serbija ir toliau teigia, kad toks žingsnis yra nelegalus. Kaip rašo „Spiegel Online“, Kosovo ekspertas Dušanas Reljičius teigia, jog toks Kosovo albanų žingsnis paplaus tarptautinės teisės pamatus, paskatins ateities ginčus bei atims galimybę pasiekti ilgalaikę taiką regione.

REKLAMA
REKLAMA

Siūlome eksperto, kuris ilgą laiką dirbo žurnalistu Belgrade, o dabar darbuojasi Vokietijos Tarptautinių bei Saugumo reikalų institute, interviu. Jo teigimu, Kosovo albanų nepriklausomybės deklaracija, kurią jau pripažino JAV, Didžioji Britanija, bei Vokietija, pamins pasitikėjimą Jungtinėmis Tautomis bei tarptautine teise ir sukurs palankią terpę separatistiniams judėjimams klestėti.

REKLAMA

„Spiegel Online“: Kokią problematiką kelia Kosovo nepriklausomybė tarptautinės teisės atžvilgiu?

D. Reljičius: Trys iš penkių veto teisę turinčių Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos narių – JAV, Prancūzija bei Didžioji Britanija – vis dar laikosi nuomonės, kad Rezoliucija Nr. 1244, garantuojanti Serbijos teritorinį integralumą, galioja nepaisant Kosovo parlamento sprendimo skelbti nepriklausomybę, o likusios dvi – Rusija bei Kinija – mano, kad rezoliucija buvo pažeista. Be to, dauguma, JT Saugumo Tarybos nenuolatinių narių buvo tos nuomonės, kad nepriklausomybės deklaracija yra nelegali. Galiausiai turime pripažinti, kad visa tai tėra politinės interpretacijos.

REKLAMA
REKLAMA

„Spiegel Online“: Kokių pasekmių tai turės Jungtinėms Tautoms?

D. Reljičius: Faktas, kad dauguma Vakarų valstybių pripažįsta Kosovo parlamento paskelbta nepriklausomybės deklaraciją už JT ribų, šios organizacijos tikrai nesustiprins.

„Spiegel Online“: Kokių žingsnių dabar imsis Serbija?

D. Reljičius: Aš manau, kad Belgradas kaip įmanoma labiau apsunkins Prištinos vyriausybės gyvenimą. Kosovo atstovai neturės priėjimo prie visų institucijų, kurios yra valdomos Jungtinių Tautų teisės.

„Spiegel Online“: Ar susilpnės Vakarų pozicija, jei Rusija ims skatinti separatistinius Gruzijos regionus taipogi skelbti nepriklausomybę pasiremiant Kosovo pavyzdžiu?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

D. Reljičius: Jei NATO bandys plėstis į Kaukazą ir bandys inkorporuoti Gruziją, Rusija gali pripažinti šias provincijas. Tokia galimybė gąsdina Gruziją ir todėl ji teigia neturinti jokių intencijų pripažinti nepriklausomą Kosovą.

„Spiegel Online“: Ar manote, kad ES nesugebėjimas pasiekti vieningą poziciją Kosovo klausimu, padarė žalos jos siekiui turėti vieningą užsienio politiką?

D. Reljičius: Tokia situacija parodo, kad ES viduje vyrauja nuomonių pliuralizmas, o pati sąjunga nėra homogeniškas blokas. Nemanau, kad kas nors tikėjosi, jog ES gali veikti kaip viena valstybė. Juk ES nėra valstybė. Kosovo sprendimo skelbti nepriklausomybę Briuselis neskatino, į tokią situaciją sąjungą atvedė JAV spaudimas. Kosovo nepriklausomybė nebuvo pradinis ES siekis.  
„Spiegel Online“: Ar ženklas siekti nepriklausomybės buvo duotas per George‘o W.Busho vizitą į Albaniją, kur jis teigė remiąs Kosovo nepriklausomybę?

REKLAMA

D. Reljičius: Aš nemanau, kad G.W. Busho administracija Kosovui skyrė daug dėmesio. Išimtis yra tik paskutinieji pusantrų metų. Kosovo nepriklausomybė nėra Kosovo albanų sukilimo rezultatas, tai - NATO intervencijos 1999 metais pasekmė. Po to, kai JAV pradėjo intervenciją, prezidentas Billas Clintonas teigė, kad jos tikslas nėra naujos valstybės sukūrimas, tačiau galiausiai tai atvedė iki naujos valstybės, nes tokia buvo vidinė pačios intervencijos logika.

„Spiegel Online“: Ką jūs manote apie dažnai Vakarų lūpose skambantį argumentą, kad Kosovas negali grįžti Serbijos valdžion po to, kai jį paliks JT administracija?

REKLAMA

D. Reljičius: Šis argumentas yra neteisingas. JT administruojamų teritorijų turėjo daugelyje pasaulio regionų, tačiau tai neatvesdavo prie naujų valstybių sukūrimo. Tačiau galimybė išspręsti Kosovo problemą JT rėmuose yra nebegalima. Tai reiškia, kad silpnėja globalinė sistema. Toks Kosovo albanų žingsni paskatins daugelį priiminėti vienašališkus sprendimus ir naudoti jėgą.

„Spiegel Online“: Ar Kosovo nepriklausomybė – paskata separatistiniams judėjimams?

D. Reljičius: Tai nebūtinai turi būti separatistai. Kosovo nepriklausomybės paskatins visas jėgas, manančias, kad smurtas yra priemonė pasiekti politinius tikslus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Spiegel Online“: ES abiems pusėms – tiek Kosovui, tiek Serbijai – pasiūlė perspektyvą prisijungti prie sąjungos. Kokią tai turės įtaką?

D. Reljičius: Nors nominali deklaracija, kad abi šalys gali tapti ES narėmis, ir yra, tačiau nematau realios galimybės, kad tiek Kosovas, tiek Serbija taps sąjungos narėmis. Kosovas dabar yra ES protektoratas. Negi ES derėsis pati su savimi dėl narystės sąjungoje?

„Spiegel Online“: o Serbija?

D. Reljičius: Serbija ir toliau teigs, kad Kosovas yra jų teritorija. ES ateityje bus itin sunku susitarti dėl ko nors su Belgradu.

REKLAMA

„Spiegel Online“: Ar Kosovo nepriklausomybė susilpnino provakarietiško prezidento Boriso Tadičiaus pozicijas?

D. Reljičius: Tai susilpnino visas proeuropietiškas politines partijas ne tik Serbijoje, bet ir visame regione. ES minkštoji galia glūdi ištikimybėje tarptautinės teisės principams ir taikiems sprendimams bei rezultatams. Nieko panašaus nebuvo matyti Kosove. Šiuo atveju mes galėjome pastebėti, kad smurtas atsiperka. O tai susilpnina visus žmones, manančius, jog pagrindinė ES vertybė yra teisė bei taika tarptautiniuose santykiuose.

REKLAMA

„Spiegel Online“: Kaip visa tai paveiks tolimesnį bendradarbiavimą su Hagos karo nusikaltimų tribunolu?

D. Reljičius: Hagos tribunolas yra dalis JT teisės. Todėl aš manau, jog tolimesnis paklusimas Hagos tribunolo reikalavimams taipogi susilpnės.

„Spiegel Online“: Dėl to, jog buvo pakirstas JT vaidmuo?

D. Reljičius: Taip, buvo paminta organizacijos reputacija, vaidmuo bei netgi instrumentai, kuriais įgyvendinama politika.

„Spiegel Online“: Kas atsitiks, kai į Kosovą atvyks ES misija?

D. Reljičius: Kaip ir UNMIK (JT misija) ES misija turi dideles vykdomąsias galias, o tai reiškia, kad Kosovas nėra nepriklausomas. Jis nėra suverenus, nes jį valdo ES. Tai tikras protektoratas, naujojo kolonializmo apraiška.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Spiegel Online“: Kas atsitiks serbų gyvenamoje šiaurinėje Kosovo dalyje?

D. Reljičius: Aš nemanau, kad serbiškosios Kosovo dalys bendradarbiaus su ES misija, nes ji laikoma nelegalia.

„Spiegel Online“: Ar tai reikš Kosovo padalijimą?

D. Reljičius: aš nemanau, kad Kosovo vyriausybė gali įgyti bet kokią valdžią provincijos šiaurėje. Nebent jie imtų naudoti jėgą bei prievartą. Tačiau tai atves prie naujo konflikto Mitrovicos mieste.

„Spiegel Online“: Panašu, kad artimiausi metai pasižymės konfliktais?

D. Reljičius: Taip. Aš nematau jokios galimybės normaliam santykių tarp serbų bei albanų funkcionavimui regione. Rezultatai buvo primesti vienai pusei, o tai paprasčiausiai pakerta bet kokias galimybes ilgalaikei, taikiai koegzistencijai regione.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų