REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Auksui pasiekus kainos rekordą – 2135 JAV dolerius (apie 1980 eurų) už unciją – prekybininkai įspėja ir apie brangsiančią juvelyriką. Anot jų, tai atsispindės naujų kolekcijų kainose.

Auksui pasiekus kainos rekordą – 2135 JAV dolerius (apie 1980 eurų) už unciją – prekybininkai įspėja ir apie brangsiančią juvelyriką. Anot jų, tai atsispindės naujų kolekcijų kainose.

REKLAMA

Papuošalų parduotuvių atstovai jau dabar pastebi sumažėjusį auksinių papuošalų pirkimą, o lombarduose matomas kiek padidėjęs skaičius klientų, norinčių auksą priduoti.

Vis tik lietuviai, pakilus aukso kainoms, jo supirkėjams priduoti neskuba, kadangi, specialistų teigimu, nespėja susekti pakilusių jo kainų. Tad atnešę parduoti auksą dažnai nustemba, kad nespėjo to padaryti – kaina ir vėl nukrito.

Pašnekovai prognozuoja, kad aukso kainos  veikiausiai nekris, o tik augs. Tad dėl pinigų trūkumo norinčių parduoti auksą, spėjama, tik daugės. Pastebima ir neigiama užstatų tendencija, kuri galimai gali reikšti artėjančią krizę.

REKLAMA
REKLAMA

Aukso kaina – 10 proc. didesnė nei pernai

„Supirkimas.com“ ir „Scraprice.com“ įkūrėjas Arūnas Lepšys nurodė, kad neseniai – šių metų gruodžio pradžioje – aukso kaina buvo pasiekusi daugiau nei 2,1 tūkst. JAV dolerių (apie 1980 euro) už unciją.

REKLAMA

„Atrodo, buvo pasiektas aukso kainos rekordas. Tačiau toks aukso kainos šuolis buvo momentinis ir toliau kaina grįžo į ankstesnį lygį. Aukso kaina pastaruosius ketverius metus laikėsi daugmaž tame pačiame lygyje, tačiau su dideliais kainų pokyčiais.

Tokie dažni ir didoki kainų pokyčiai verčia manyti, kad aukso kaina yra paprasčiausiai spekuliuojama didesnių pelno maržų iš prekybos šiuo metalu tikslu“, – dėstė pašnekovas.

A. Lepšys pridūrė, kad, žiūrint į visumą ir vertinant pasaulinės ekonomikos tendencijas, susidaro toks įspūdis, kad aukso kainą „kažkas“ dirbtinai laiko. Tad galima būtų tik prognozuoti, kad auksas artimiausiu metu turėtų tik brangti ir gan nemažai.

REKLAMA
REKLAMA

Jis įvardijo, kad, šias dienas lyginant su 2022 metų tuo pačiu laikotarpiu, galima būtų teigti, kad aukso kaina yra didesnė apie 10 proc.: pernai – 1,8 tūkst. JAV dolerių (apie 1669 eurus) už unciją ir dabar – 1990 JAV dolerių (apie 1845 eurus) už unciją.

„Auksinės investicijos“ direktorius Paulius Špūras nurodė panašiai – anot jo, tokiu pat periodu pernai aukso kaina buvo 11 proc. mažesnė.

Kas lemia tokį aukso brangimą?

Prekinio ženklo „Adalas Jewellery“ ir parduotuvės „Auksiniaipapuosalai.lt“ atstovas aukso kainą įvardija kaip visos ekonomikos sudedamosios dalies atspindį.

Anot jo, aukso kaina atspindi pinigų nuvertėjimą ir ateities lūkesčius dėl ekonomikos tvarumo: „Paskutinį didelį aukso kainos šuolį lėmė JAV ekonomikos nuogąstavimai dėl galimo ekonomikos sukrėtimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Savo ruožtu Europos, JAV ir besivystančių šalių bankai perka aukso atsargas, o tai tiesiogiai daro įtaką kainų pokyčiams.“

Parduotuvės „Auksiniai.lt“ direktorius Darius Dvilinskas paantrino, kad šiuo metu aukso kainos yra šovę į viršų ir laikosi.

Pasak jo, nors yra nežymūs kasdieniai kainos svyravimai, bendrai aukso kaina per pastaruosius metus yra ženkliai išaugusi.

Pašnekovo aiškinimu, aukso kainai pasaulyje didelę įtaką turi JAV ekonomikos pokyčiai, taip pat geopolitiniai reiškiniai, vykstantys kariniai konfliktai, neaiškūs santykiai tarp JAV ir Kinijos ir pan.: 

„Esant ekonominiam ar / ir geopolitiniam neapibrėžtumui, auksas išlaiko savo, kaip patikimos investicijos, pozicijas, kadangi tai yra saugus turtas. Ne veltui ir visi centriniai bankai nuolat didina savo aukso rezervus.“

REKLAMA

Pasak prekybos tinklo „Vilniaus juvelyrika“ atstovo Sigito Mikalajūno, aukso kaina, kaip ir visų strateginių žaliavų, reaguoja į aplinką.

Anot jo, skirtumas tik tas, kad per geopolitinius įvykius auksą visi puola pirkti, skirtingai nei, pavyzdžiui, nekilnojamąjį turtą. O įprastai aukso kaina auga, kaip ir visko aplinkui.

Kiek brangs auksiniai papuošalai?

Kadangi pagrindinė aukso papuošalų žaliava yra auksas, „Auksiniai.lt“ direktoriaus teigimu, didieji pokyčiai aukso rinkoje veikia ir mažmeninės rinkos kainas.

„Tiesiog aukso kainos šuoliai ne iš karto atsispindi mažmeninėje rinkoje, kadangi dažnai tiekėjai yra įsigiję gaminių iš anksčiau ir parduoda juos ankstesne kaina, o nauja aukso kaina (didesnė) atkeliauja jau su naujomis papuošalų kolekcijomis.

REKLAMA

Mūsų el. parduotuvėje parduodamų gaminių (išskyrus tuos, kurie yra su brangakmeniais) kaina iš esmės yra tiesiogiai susijusi su aukso svoriu. Todėl, kuo sunkesnis gaminys, tuo jis bus brangesnis. Tačiau senesnių kolekcijų gaminiai yra pigesni nei naujai gautų kolekcijų – kartais kainos skirtumas gali būti net ir 5 ar daugiau procentų“, – komentavo D. Dvilinskas.

Kalbėdamas apie papuošalų brangimą „Auksiniaipapuosalai.lt“ atstovas nurodė, kad didesnio kainų pokyčio galbūt gali tikėtis mėgstantys geltonos spalvos auksą, kurio praba (santykinis tauriųjų metalų kiekis lydinyje) yra 750.

Mat, pašnekovo aiškinimu, 750 prabos dirbinyje yra 75 proc. aukso, o 585 prabos – 58,5 proc. gryno aukso: „Kuo didesnė dalis aukso gaminyje, tuo didesnė įtaka bus galutinėje juvelyrinio dirbinio kainoje.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O „Vilniaus juvelyrika“ atstovo teigimu, šiuo metu metinis aukso pabrangimas siekia 12–14 proc., todėl atitinkamai turi brangti ir juvelyriniai gaminiai, kurių 80 proc. vertės sudaro aukso kaina.

Mažėja pirkimų, daugėja pridavimų?

„Auksiniai.lt“ direktorius neslėpė, kad pirkėjų perkamoji galia per pastaruosius metus yra sumažėjusi ir pirkėjai renkasi nedidelius, pigesnius aukso gaminius, kurių svoris yra 1–2 g. Taip pat mažiau perka ir gaminių su brangakmeniais:

„Manome, kad pirkėjai tiesiog susidūrė su ekonominiais sunkumais: padidėjo palūkanų normos, išaugo elektros, dujų ir kitos kainos, didelė kainų infliacija, o atlyginimų augimas nėra toks didelis, kad padengtų padidėjusias namų ūkio išlaidas. Todėl pinigų, skiriamų papuošalams ar kitoms ne pirmo būtinumo prekėms, lieka mažiau.“

REKLAMA

„Supirkimas.com“ įkūrėjas neslėpė, kad, pakilus aukso kainai, aišku, padaugėja ir norinčių jį priduoti:

„Tai – natūralu. Mūsų manymu, žmonių, norinčių parduoti savo turimus auksinius dirbinius, pokytis daugiausiai priklauso nuo ekonominės situacijos ir pragyvenimo lygio šalyje.

Pasikalbėjus su lombardų atstovais galima būtų daryti išvadą, kad mūsų šalyje jų klientų kiekis kardinaliai nekinta, nors didėjimo tendencija truputį pastebima. Aišku, norinčių pasinaudoti lombardo paslaugomis visada padaugėja prieš šventinį laikotarpį.“

„Auksinės investicijos“ direktorius pastebi, kad dažniausiai visuomenę žinios apie aukso kylimą pasiekia jau pavėluotai:

REKLAMA

„Pvz., kad ir dabar – jau jos šiek tiek mažėja ir normalizuojasi. Dažnas vartotojas nemoka arba nežino, kur stebėti biržos kainas. Todėl išgirdęs iš soc. tinklų ar žinių mano, kad būtent dabar aukso kaina yra paaugusi, ir labai nustemba, kad jau tas momentas, deja, praėjo.“

Kalbėdamas apie žmonių srautus lombarduose P. Špūras paminėjo metų cikliškumą. Jo aiškinimu, aukso pridavimą ar pirkimą lemia išlaidos mokyklinėms reikmėms, artėjantis šildymo sezonas, atostogos vasarą ir pan., o ne aukso kaina rinkoje:

„Dažnas klientas nestebi kainos svyravimo, o ateina parduoti arba užstatyti auksą tik tada, kada jam jau reikia pinigų.“

Lombardo paslaugas teikiančios „Vilniaus juvelyrika“ atstovas paantrino, kad klientų pagausėjimui aukso kainos kilimas rinkose įtakos neturi: „Ženkliai jų nedaugėja, bet ir nemažėja.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kainos augs, žmonės auksą parduos vis dažniau

„Auksiniai.lt“ direktoriaus spėjimu, remiantis bendromis tendencijomis, aukso kaina, tikėtina, dar kurį laiką kils: „Peržiūrėjus ir istorinius aukso kainos duomenis, aukso kaina išlaikė tendenciją augti, o ne mažėti.“

„Auksiniaipapuosalai.lt“ atstovas taip pat neslėpė, kad pirkėjams žymaus auksinių papuošalų kainos mažėjimo tikėtis neverta.

Pasak jo, esant neapibrėžtumui nekilnojamojo turto rinkoje, dėl palūkanų normų pokyčių investuotojams šiuo metu pats patikimiausias instrumentas – investicija į su auksu susijusias priemones. O tai atsispindi aukso kaina.

Pašnekovo nuomone, taip, kaip aukso kaina kito praeityje, gali ir nepasikartoti.

Kaip pavyzdį jis pateikė 2009 m., kai 1 g / 999 prabos aukso kaina rinkoje buvo apie 22 eurus, 2012 m. JAV krizės metais pašoko iki 44 eurų už gramą ir tuomet per du metus nusirito iki 30 eurų lygio. O nuo 2014 m. iki 2023 m. kopė aukštyn ir pasiekė neregėtas aukštumas – 60 eurų už 1 g.

REKLAMA

„Šis lygis kurį laiką gali svyruoti trumpuoju laikotarpiu apie šią ribą, tačiau galutinėje aukso dirbinių kainoje tai sparčiai neatsispindės.

Kalėdoms gaminiai tikrai smarkai nepabrangs ar neatpigs, gal tik sumažės nuolaidų dydis, kurį taiko mažmeninės prekybos tinklų parduotuvės“, – komentavo prekinio ženklo „Adalas Jewellery“ atstovas.

„Supirkimas.com“ įkūrėjo prognozėmis, vertinant, kad aukso supirkimo paslaugomis daugiausiai naudojasi ne tie, kurie prekiauja auksu, o kurių pajamos nepasiveja kainų didėjimo, tai auksą norinčių parduoti dėl lėšų trūkumo kokiam nors pirkiniui ar tiesiog buitiniams poreikiams ir panašiai tik daugės.

„Auksinės investicijos“ direktorius teigė pastebintis užstatų augimą, kas dažnai lemia artėjantį sunkmetį: „Aišku tik viena – jeigu klientai nesugebės išsipirkti savo užstatų, laukia šiokia tokia krizė.“

Sidabras! Jeigu dabar investuosi,- atsiimsi x2 daugiau negu už auksą. Prisiminkite šį komentarą.
Pirk! Turiu 9,5 kg 999,9praba.Imk visa praturtesi.
Auksas - griūvančiai Amerikai. Sidabras - augančiai ekonomikai.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų