• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praeitoje dalyje išsiaiškinome, kad auklėjant vaikus nėra nieko veiksmingiau už pozityvų požiūrį į juos. Taip pat pristatėme tris auklėjimo taisykles (patarimus). Šioje dalyje apžvelgsime dar keturias taisykles, kurios pravers auklėjant savo vaikus.

REKLAMA
REKLAMA

Taisyklė Nr. 4: nukreipkite jų dėmesį

Kadangi vaikai turi trumpą atmintį, geriausias būdas išvengti problemų yra nukreipti jų dėmesį prieš šiems ko nors imantis. Vaiko dėmesį įmanoma atitraukti beveik viskuo, tad galite duoti valią savo vaizduotei.

REKLAMA

Jei įsivėlėte su vaikais į ginčą ar jie reikalauja kažko, ko nenorite duoti, tiesiog pakeiskite pokalbio temą. Jei tai nesuveikia, sugalvokite bet ką, kas nukreiptų jų dėmesį, – nuo dinozauro sode iki dėmės ant kilimo. Vaikas akimirksniu susidomės nauju dalyku, ir dažniausiai to užteks, kad problema būtų išspręsta.

Viena mama negalėjo niekur išeiti su savo ketverių metų sūnumi Kieranu. „Jei vesdavausi jį į lauką pažaisti kamuoliu, žinodavau, kad pykčio priepuolis ištiks grįžtant namo.“ Taigi, po konsultacijos su specialistais, mama buvo pamokyta, kaip nukreipti sūnaus dėmesį prieš einant namo.

REKLAMA
REKLAMA

Ji ir sūnus kartu žaidė prie ežero, kai jau reikėjo keliauti namo, mama net neužsiminė apie tai. „Ar matei voverytę?“ – paklausė ji ir nuėjo neatsigręždama, o sūnus skubiai sekė iš paskos. Kas kelias minutes sugalvodama ką nors, kas nukreipia jo dėmesį, mama išviliojo sūnų be jokių protestų, nes šis, įsijautęs į mamos rodomos dalykus, neturėjo nė menkiausios priežasties elgtis netinkamai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Stenkitės nukreipti vaiko dėmesį prieš jam pasielgiant blogai. Jei to padaryti nepavyksta, stenkitės neišsigąsti.

Taisyklė Nr. 5: būkite žaismingi

Vaikai mėgaujasi gyvenimu be suaugusiųjų rūpesčių, ir tai gali tapti puikia pagalba nuo streso mums patiems. Žaidimas yra labai svarbi vaiko vystymosi dalis. Daugybė tyrimų įrodė, kad tėvų ir vaikų žaidimai kartu stiprina tarpusavio ryšį.

REKLAMA

Gana paprasta praleisti laiką, kuris turėtų būti skirtas vaikui, tiesiog leidžiant jam žiūrėti televizorių, kol jūs užsiimate namų ruoša. Paklauskite savęs, gal jūsų vaikai dažnai tampa dar vienu rūpesčiu darbų grandinėje. Jei į savo vaikus ir jų poreikius žvelgiate tik kaip į seriją užduočių, kurias reikia atlikti, greičiausiai nesimėgaujate jų draugija ir, ko gero, būnant kartu jums dažniau bus sunku nei smagu.

REKLAMA

Kai žaidžiate su vaikais, leiskite jiems vadovauti žaidimui. Paklauskite, ką jie nori veikti, o ne siūlykite patys. Kai vaikai žaidžia, komentuokite jų veiklą pozityviais atsiliepimais, tai parodys vaikui, kad jūs domitės jo veikla. Taip pat girkite už jų poelgius. Jei per daug kontroliuosite jų žaidimus, vaikai pajus, kad tai dar vienas būdas primesti jiems savo taisykles.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Net jei negalite skirti daug laiko žaidimams, svarbu įpinti kuo daugiau žaidimo elementų kasdienius veiksmus. Jei reikia atlikti kokią nors užduotį, stenkitės atlikti ją kuo žaismingiau. Būkite kūrybiški. Vaikams yra smagu, kai jie įdomiai leidžia laiką.

Taisyklė Nr. 6: susitvarkykite

Seniai žinoma tiesa, kad vaikai paklūsta nusistovėjusiai tvarkai; jiems patinka, kur ir ką jie turi veikti. Jei jūsų šeimos gyvenimas gana chaotiškas, gali būti gerokai sunkiau pakeisti miegojimo, valgymo ar elgesio modelius. Taigi kur tik įmanoma, laikykitės griežtos dienotvarkės, nes tai padarys jūsų šeimos gyvenimą lengvesnį.

REKLAMA

Gyvenimas buvo tikras chaosas vienai šeimai bei jų penkiems vaikams. Vyras mėgino dirbti namuose ir tuo pat metu rūpintis trimečiais trynukais. Ir nors jo žmona taip pat buvo namie, nė vienas tiksliai nežinojo savo atsakomybės ribų. Jie norėjo išspręsti miego ir disciplinos problemas, tačiau pirmiausia buvo paprašyti sutvarkyti savo kasdienių veiksmų tvarkaraštį.

REKLAMA

Jie turėjo nustatyti tam tikrą veiksmų tvarką bei seką, kad vyras žinotų, kada turės ilgesnių ir niekieno netrukdomų pertraukėlių darbui, o žmona galėtų tikėtis vyro pagalbos sunkiausiais dienos momentais. Jų naujoje dienotvarkėje viskas buvo suskirstyta valandų tikslumu, o pati dienotvarkė pakabinta virtuvėje.

Taigi, vyras ir žmona galėjo matyti visą vaikų migdymo ir valgydinimo tvarką. Laikantis dienotvarkės labai greitai namų aplinka tapo ramesnė ir tvarkingesnė, o tai leido lengviau pakeisti netinkamą vaikų elgesį. Jei vaikams aišku, kas vyksta, jie jaučiasi laimingesni.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taisyklė Nr. 7: eikite pasivaikščioti

Daugelis tėvų, įtardami, kad jų nenuoramos blogai elgsis, bijo savo vaikus pasiimti kur nors kartu. Vaikai taip pat nejaučia stimulo kur nors išeiti papramogauti, taigi prasčiau elgiasi namuose, ir šis ydingas ratas užsidaro.

Vaikai mėgsta būti gryname ore, jiems patinka fizinė veikla. Jei jie jus veda iš proto namie, geriausia išeitis būtų juos išleisti į lauką. Nusiveskite juos į parką ar kitą vietą, kur jie galės nevaržomai išlieti savo susikaupusią energiją, o jūs – savo įtampą. Be to, vaikų keliamas triukšmas visada lengviau ištveriamas lauke nei namuose.

REKLAMA

Jums nereikia planuoti sudėtingų išvykų. Mažiems vaikams patiks keliauti palesint ančių tvenkiny, nueiti pasisupt ar tiesiog pamėtyti kamuolį žalioje pievelėje. Todėl galime apibendrinant pasakyti – jei nežinote, kaip elgtis su savo vaikus, – veskite juos pasivaikščioti.

Šis, dviejų dalių straipsnių ciklas buvo paremtas Tanios Byron (Tanya Byron) ir Sašos Baveistok (Sacha Baveystock) parašyta ir „Alma Littera“ išleista knyga „Angelėliai“, kurioje galite rasti ir daugiau patarimų vaikų ugdymo klausimais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų