REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dažniausia suaugusiųjų infekcinės kilmės viduriavimų priežastis pasaulyje – enterotoksinė žarnyno lazdelė, vaikų - rotavirusai, o Lietuvoje – salmonelės (sukelia maisto toksinę infekciją), šigelės (sukelia dizenteriją) ir rotavirusai (irgi dažniau vaikams), neretai – kirmėliniai susirgimai.

REKLAMA
REKLAMA

Didžiausias pavojus užsikrėsti žarnyno infekcinėmis ligomis - kelionės į tropines šalis (Pietų Ameriką, Afriką, Artimuosius Rytus, Aziją). Yra sudaryti užsienio šalių, į kurias vykstant rekomenduojama pasiskiepyti nuo hepatito A, vidurių šiltinės (Lietuvoje dabar tai retos ligos). Nuo kitų žarnyno infekcijų efektyvių skiepų nėra.

REKLAMA

Kelionėse viduriavimo trukmė ir sunkumas daug priklauso nuo to, kaip greit ligonis pradės gydytis. Jei iš karto, ligos simptomai išnyksta per 1-3 dienas. Kitais atvejais (1-2 proc.) liga gali užsitęsti iki kelių savaičių. Susirgus salmonelioze ar kitos kilmės viduriavimu reikia kuo greičiau atstatyti vėmimo ir viduriavimo metu prarastą skysčių kiekį.

Pradėkite gerti gurkšniais kas 3-5 min. (jokiu būdu ne iškart visą kiekį!) skysčius, geriausia – standartinius druskų tirpalus, pavyzdžiui, ištirpintą vandenyje rehidrono, gastrolito pakelį, o jeigu jų neturite, gerkite negazuoto mineralinio ar atšaldyto virinto vandens, pridėjus pusę šaukštelio valgomosios druskos ir žiupsnelį cukraus.

REKLAMA
REKLAMA

Skysčių atstatymui netinka limonadai, sultys, koka-kola, sultiniai ar grynas vanduo. Vartokite aktyvintos anglies, priešdiarėjinių vaistų. Dėl antibakterinių vaistų (antibiotikų) vartojimo pasitarkite su gydytoju.

Jei viduriuojate, nevalgykite saldumynų, riebių patiekalų, negerkite stiprios kavos, alkoholio. Suviduriavus pirmą parą geriausia valgyti įvairias košes, vėliau, jei gydytojas nenurodys kitaip, tinka trintų daržovių su jautiena sriuba, vištienos sultinys, maltos mėsos kukuliai, virta neriebi žuvis, omletas, neriebūs sausainiai, trinti ar kepti obuoliai (be žievelės). Valgykite dažnai – kas 3-4 val. Tokios dietos laikykitės 3-4 savaites.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu kelionėje apsinuodijote maistu, svarbiausia yra kuo skubiau iš virškinimo trakto jį pašalinti. Tam reikia išplauti skrandį šiltu vandeniu: nesustodami dideliais gurkšniais išgerkite kelis kartus po 0,5 l šilto vandens (iš viso apie 1-1,5 l). Jei vis dar negalėsite išsivemti, vėmimą galite sukelti pirštu palietę gomurį.

Skrandį plaukite tol, kol išplovose neliks maisto likučių.

Jei jaučiatės labai blogai, kvieskite greitąją pagalbą.

Rekomenduojama, pasitarus su gydytoju, į kelionę pasiimti ir geriamųjų antibiotikų – amoksicilino, ciprofloksacino, kad jų prireikus (gydytojui paskyrus) kelionėje nereiktų bėgti į vaistinę. Patartina nepirkti maisto turguje, pas gatvės prekeivius, vengti kremų ir ledų, gerti tik hermetiškai įpakuotus gėrimus arba virintą vandenį, plauti ir nulupti vaisius, maitintis tik gero sanitarinio lygio kavinėse, restoranuose ar valgyklose.

Prisiminkime liaudies posakį – „šykštus moka dvigubai“ ir nepagailėkime išlaidų bei laiko ligų profilaktikai, nes už ligą tenka mokėti brangiausiai – sveikata.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų