• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artūras Paulauskas, Naujosios sąjungos pirmininkas, kategoriškai neigiamai vertina Vyriausybės priimtą sprendimą dėl daugiabučių renovavimo. „Vyriausybė visą naštą nori užkrauti ant daugiabučių gyventojų pečių“, - teigia Naujosios sąjungos lyderis.  

REKLAMA
REKLAMA

Negali būti prievartinės renovacijos

Daugiabučius renovuoti būtina, tik ne tokiomis sąlygomis, kokias dabar gyventojams siūlo A. Kubiliaus Vyriausybė. Daugiabučių renovavimas – labai svarbus valstybei ir jos gyventojams.

REKLAMA

Mane stebino ir piktino, kaip buvo rengiamas Vyriausybės sprendimas – gąsdinant gyventojus prievartine renovacija, grasinant naujais mokesčiais. Dabar tie gąsdinimai pritilo. Matyt, patys valdantieji išsigando savo ketinimų. Kita vertus, kai taip isteriškai priimami sprendimai, dar visko gali būti: kai gyventojai nepuls renovuoti savo daugiabučių, valdžia gali grįžti prie savo prievartinių ketinimų.

REKLAMA
REKLAMA

Vyriausybė nesitaria su žmonėmis

Vyriausybės sprendime gyventojai – tik kaladėlės, be savo nuomonės, tik skaičiai. Ar priimant sprendimus buvo tartasi su gyventojais, neva dėl kurių ir bus atliekamas daugiabučių renovavimas? Ne! Daugiabučių renovavimo „strategai“ nepasivargino nuvažiuoti į daugiabučių rajoną, nebūtinai Vilniuje. Ir pabendrauti su gyventojais akis į akį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paimkime ir paskaičiuokime, kiek daugiabutyje gyvena pensininkų, kiek išvykusiųjų, kiek bedarbių. Ir situacija bus aiški.

Net kai buvo ekonominis pakilimas, kai man būnent Aplinkos ministru valstybė finansiškai renovaciją rėmė renovaciją ir dengė 50 % gyventojų išlaidų, net tada  nebuvo lengva gyventojus prišnekinti renovuoti daugiabučius. Dabar, kai keliskart sumažinta valstybės pagalba, tikėtis stebuklų negalima. O rizikuoti gyventojų likimais yra nedovanotina avantiūra.

REKLAMA

Daugiabučių renovavimas negali būti atliekamas stumiant gyventojus į bankų glėbį dabar, kai dauguma gyventojų vos galą su galu suduria. Daugiabučių gyventojai – ne Vyriausybės nuosavybė. Sunkiai besiverčiantį žmogų negalima priversti pirkti naują mersedesą.

Manau, kad kai kurie ponai susipainiojo: daugiabučių rajonai – ne Turniškės. Senuose daugiabučiuose, švelniai tariant, milijonierių gyvena nedaug.

REKLAMA

Daugiabučių renovavimas strigs, nes tai yra statybininkų gelbėjimo už gyventojų pinigus planas

Daugiabučių renovavimas strigs, dėl Vyriausybės sprendimo bus daug nepatenkintų gyventojų ir bylinėjimosi teismuose.

Lieka ir liks neatsakytas vienas iš svarbiausių klausimų: ar gyventojai pajėgūs mokėti bankams? Juk valstybė dabar prisidės tik 15 procentų, o ne 50 procentų, kaip buvo iki šiol.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitaip kalbant, valstybė padengs tik palūkanas bankams. Visa kita – ant gyventojų pečių. Taigi tai tikrai nėra gyventojų gelbėjimo ar energijos taupymo planas. Pirmiausia tai yra statybininkų gelbėjimo už gyventojų pinigus planas.

Atskira kalba apie daugiabučius, kurie jau parengė projektus ir tikėjosi 50 procentų valstybės paramos. Kas juos apgins? Juk jų lūkesčiai buvo ir yra teisėti.

REKLAMA

Šilumos energijos kainas nustatinėja valdžia

Vyriausybė ir jos talkininkai pasako gyventojams tik pusę tiesos. Reikia pasakyti ir tai, kad tik labai daug energijos sunaudojantys daugiabučiai gali pajusti ekonominį efektą. Mažiau energijos sunaudojančių daugiabučių gyventojų išlaidos gali gerokai padidėti.

Gyventojų nereikia apgaudinėti. Energetikos ekspertai perspėja: šilumos įmonės, jei įvyktų stebuklas ir visi pastatai šalyje būtų renovuoti, reikalautų padidinti šilumos kainas. Apie tai būtina informuoti gyventojus. Tačiau apie tai tylima. Matematiniai skaičiavimai, kuriuos Vyriausybė pateikia šiandien, gali virsti abrakadabra rytoj. Gyvenimas juk ne buhalterija.

REKLAMA

Pasiklausius Vyriausybės išvedžiojimų, galima pamanyti, kad šilumos kaina priklauso tik nuo gyventojų apsisprendimo renovuoti namą. Tiesa yra kitokia: šilumos energijos kainas nustatinėja valdžia, įtakos turi pasaulinės energetinių išteklių kainos ir kitos aplinkybės, kurioms gyventojai jokios įtakos neturi.

Ar valdžia gali garantuoti, kad energetiniai ištekliai nebrangs, kad ji pati, tenkindama šilumos įmonių reikalavimus, nedidins šilumos energijos kainų? Negali.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vyriausybė, deklaruodama itin kilnius tikslus, neva taupydama gyventojų pinigus, o iš tiesų gelbėdama statybos bendroves, užmiršta akcentuoti, kad iš esmės pati nedalyvauja šiame procese.

Gyventojai turėtų būti atsargūs. Prieš priimant sprendimą renovuoti daugiabutį gerai apsvarstyti: juk visa finansinė našta, vienaip ar kitaip, guls ant gyventojų pečių.



Reikia renovuoti visuomeninius pastatus

REKLAMA

Valstybės parama turi būti reali. Geriau mažiau renovuoti namų, bet atlikti tai ne tik gyventojų sąskaita. Žinoma, toks sprendimas nebūtų naudingas statybininkams.

Kodėl nerenovuoti visuomeninių pastatų, šilumos trasų? Daugelio policijos nuovadų, biblioktekų pastatų būklė yra apverktina. Tegul pati valstybė prisiima atsakomybę, jei jau taip verkiant reikia taupyti šilumą ir gelbėti statybininkus. Kam į šį abejotiną reikalą velti labiausiai pažeidžiamus gyventojų sluoksnius?

Artūras Paulauskas, Naujosios sąjungos (socialliberalų) partijos pirmininkas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų