REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinės Valstijos artimiausiomis savaitėmis pateiks pirmuosius konkrečius planus dėl istorinio karinių bazių perkėlimo iš Vakarų į Rytų Europą, antradienį sakė aukšto rango JAV kariuomenės pareigūnas.

REKLAMA
REKLAMA

"Iki kovo pabaigos turėtume turėti gana išbaigtą vaizdą", - Štutgarte įsikūrusioje JAV karinių pajėgų Europoje vadavietėje (EUCOM) nedidelei grupei žurnalistų teigė karininkas, prašęs neskelbti jo pavardės.

REKLAMA

Tuo tarpu EUCOM vyriausiasis ryšių karininkas pajėgų perkėlimo klausimais oro pajėgų majoras Jeffrey Kohleris (Džefris Koleris) teigė, jog artimiausiu metu pateiktoje informacijos bus sąrašas šalių, kuriose JAV norėtų įsteigti savo objektus, bei Vakaruose dislokuotų pajėgų, kurios pertvarkytos.

"Kai kuriuos pakeitimus mes galime pradėti įgyvendinti jau vasarą", - teigė jis.

Pentagonas planuoja didžiausią po Antrojo pasaulinio karo JAV pajėgų struktūros pertvarką, siekdamas pritaikyti jas tokiems 21-ojo amžiaus iššūkiams kaip terorizmas.

REKLAMA
REKLAMA

JAV kariuomenės delegacijos šią savaitę vyksta į Bulgariją, Lenkiją ir Rumuniją žvalgytis potencialių vietų naujiems kariniams objektams. Pentagonas norėtų atsisakyti senos bazių sistemos, kai tokiose šalyse kaip Vokietija ir Pietų Korėja buvo steigiamos didžiulės įgulos.

Pavardės prašęs neskelbti aukšto rango EUCOM karininkas sakė, kad delegacijos "stengsis nesudaryti įspūdžio, kad mes čia norime iškelti savo vėliavą".

Jungtinės Valstijos Europoje ir Afrikoje veikiau pageidauja įsteigti laikinas bazes, vadinamas "priešakinių operacijų objektus" ir "priešakinių operacijų poligonus", kurie leistų skubiai reaguoti į krizes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

JAV kariuomenė jau steigia priešakinių operacijų objektą Gao, Malyje, kurį J.Kohleris pavadino "cemento ir metalo užuovėja", kurią mažiausiais kaštais galima pastatyti vos per tris savaites.

"Priešakinių operacijų poligonai" bus kuriami pagal Bosnijoje esančios bazės "Camp McGovern" modelį. Čia dislokuota beveik 800 karių, tačiau nėra mokyklų, namų šeimų nariams ar parduotuvių kaip dideliuose objektuose, panašiose į Ramšteino aviacijos bazę Pietų Vokietijoje.

J. Kohleris pateikė pavyzdį, jog perkelti tokią bazę, kaip Ramšteine, kurios bendruomenė jungia beveik 3,5 tūkst. žmonių, kainuotų 4-5 mlrd. dolerių.

REKLAMA

"Mes neketiname niekur kurti kažko panašaus", - tvirtino jis.

Į EUCOM veikimo zoną patenkančios šalys nekantriai laukia sąrašo, kurios bazės bus pertvarkomos, nes per ilgą laiką vietos bendruomenės tapo labai priklausomos nuo 21 regione esančių karinių bazių veikimo.

Iš 116 tūkst. Europoje dislokuotų JAV karių, 70 tūkst. yra Vokietijoje.

EUCOM vado pavaduotojas oro pajėgų generolas Charlesas Waldas (Čarlzas Voldas) išreiškė viltį, kad NATO sąjungininkai europiečiai taip pat pasinaudos naujais objektais, atsakydami į grėsmes iš "nestabilumo juostos", besidriekiančios nuo Kaukazo į Artimuosius Rytus iki Gvinėjos įlankos vakarų Afrikoje.

REKLAMA

"Kad ir į kokią šalį eitume, viskas turi būti suderinta su NATO. Geriausia būtų, jei jie pasiūlytų tai padaryti drauge", - sakė Ch. Waldo.

Generolas sakė, jog pageidautų, kad NATO sąjungininkai rengtų daugiau bendrų pratybų, tačiau dažnai atrodo, jog europiečiai nėra linkę spręsti grėsmių, galinčių kilti jų pašonėje, problemų.

"Kai stabilizuosis padėtis Irake ir Afganistane, grėsmės veikiausiai persikels į Šiaurės Afriką", teigė jis.

"Grėsmė kils Europai, ne Jungtinėms Valstijoms. Manau, grėsmė stiprėja greičiau nei atsakas", - sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ch. Waldo atkreipė dėmesį, kad naują nestabilumo šaltinį artimiausiais metais gali sukurti auganti JAV ir Europos priklausomybė nuo dujų ir naftos tiekimo iš Europos Rytų.

Generolas sakė, jog Jungtinės Valstijos planuoja siųsti į Kaspijos jūrą oro ir jūrų žvalgybos misijas, kad apsaugotų čia esančius naftos telkinius, ir prie šių operacijų kvies prisijungti europiečius.

AFP-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų