REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar tautinė valstybė jau fašizmas?

Vieno iš ryškiausių Lietuvos laisvės kovotojų Juozo Lukšos žmona dr. Nijolė Bražėnaitė, šią vasarą už nuopelnus Lietuvai apdovanota Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordinu ir ta proga užkalbinta “Bernardinų.lt “ bendradarbio Alberto Žostauto, prisimindama savo žuvusį vyrą  ir anų laikų  bei juose vykusių kovų atspindį šiandienėje Lietuvoje, taip kalbėjo: 

REKLAMA
REKLAMA

“Kai 2005 metais  buvau Švedijoje, Geteborge, vykusioje knygų mugėje, kur lankytojai buvo supažindinti su Jono Oehmano į švedų kalbą išversta Juozo Lukšos  knyga “Partizanai” (verstinis pavadinimas “Miško broliai”), sutikau keletą lietuvių studentų, gyvenančių, dirbančių  ir studijuojančių  toje šalyje. Jie man paliko labai išprususių  jaunų  žmonių įspūdį. Kai paklausiau, ar jie ką nors žino apie mūsų pokario pasipriešinimą sovietams… jie nežinojo nieko. Pasirodo, į mokyklų programas (suprantu – Lietuvos mokyklų.  B.N.) visiškai nebuvo įtrauktas tas pokario istorijos laikotarpis…”

REKLAMA

“Taip pat sužinojau, kad mūsų kultūros ar švietimo ministerija neleido vežti Lietuvos gyventojų  genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) kruopščiai parengtos  parodos „Karas po karo“ ir jos rodyti tūkstančiams parodos lankytojų iš įvairių pasaulio kraštų. Tačiau tenai pat išgirdau apie Mariaus Ivaškevičiaus ; romaną “Žali”, kurį vėliau, grįžusi namo, skaitydama  pamačiau, kokio žemo lygio nepraustaburniškos knygos leidžiamos rodyti knygų mugėje, remiant Švietimo ir mokslo ministerijai…”

REKLAMA
REKLAMA

“Man buvo labai skaudu, jog tokie dalykai vyksta… Labai apmaudu dėl tokių knygų poveikio jaunuomenei. Tuo tarpu  mokyklose visiškai nemokoma apie neseną  laisvės kovų istoriją, tremtį  ir žmonių kančias per sovietų okupaciją…. Patyriau, kad daugelis mokyklų  Lietuvoje  savo bibliotekose dar vis laiko sovietmečiu išleistas knygas ir nepakeičia jų į dabartines. Sunku suprasti, kodėl  niekas tuo nesirūpina?“

Ir man, labai gerai žinau, kad ir tūkstančiams kitų taurių lietuvių  ir skaudu, ir apmaudu, kad tokie dalykai vyksta. Tačiau kodėl, miela Nijole, Jums sunku suprasti, kodėl tokie dalykai vyksta? Juk Jūsų vyras, kilniadvasis, garbingas lietuvis patriotas, ir kiti dvidešimt tūkstančių žuvusių partizanų, jų rėmėjų bei ryšininkų kovojo dėl lietuvių tautos laisvės bei nepriklausomos  lietuvių valstybės. O visa tai dabar nutėkšta patvorin. Ir lietuvių  tauta, ir jos valstybė. Ką mes šiandien turim, tai jau nebe lietuvių tautos, bet kažkokios pilietinės visuomenės  kūrėjų  padarinį, išdava to paties Jūsų minimo, dėl tokios padėties neva “susirūpinusio”, prezidento į mokyklas įvestų pilietinio auklėjimo programų, jūsų šiandien pasigendamus dalykus išmetant lauk. Ir dar daugiau. Kažkuris moksleiviu pasivadinęs šių Nijolės Bražėnaitės samprotavimų skaitytojas  autorę tiesiog išbjauroja: „vis tik blogai, kai senesnio amžiaus  žmonės nesusigaudo postmodernaus žmogaus savijautoje ir nori brukti jaunimui suš…. praėjusio amžiaus idėjas“. (“Bernardinai.lt” 2007. 9. 19) Jam kovos dėl lietuvių  tautos laisvės - tik suš….. praėjusio amžiaus idėjos? Iš kokių kanapių toks terliūzas išlindo?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ir galvą guldau: mano tėvynėje taip niekada nebūtų buvę, jeigu Lietuvos vadovai nuo nepriklausomybės pradžios lietuvių kovomis bei kančiomis atkurtą valstybę tuojau po 1990 m. Kovo Vienuoliktosios būtų pasukę  kitu  keliu ir šalia dabar labai “būgnijamo” pilietinio auklėjimo, jeigu jis jau taip labai buvo reikalingas, būtų  įvedę bent prigimtinės bendruomenės - lietuvių tautos pažinimo programą. Per šiai programai vykdyti skirtas pamokas būtų buvęs aiškinamas lietuvių tautos nueitas istorinis  kelias, ypač atgimimo – budimo laikotarpiu, praėjusio šimtmečio  istorija  ir tuo laikotarpiu vykusios kovos bei veikla  dėl išlikimo ir savos valstybės atkūrimo. Tiksliau – būtų buvęs sustiprintas Lietuvos valstybės istorijos dėstymas ir ypač pamokos apie lietuvių tautos padėtį, laikyseną, tikslus, pasiryžimą  ir veiklą  okupacijų  laikotarpiais, kai lietuviai stengėsi  okupantų  nusikratyti. Šis kursas turėjo būti privalomas ir tautinių mažumų jų dėstomąja kalba veikiančiose mokyklose. Taip pat turėjo būti sustiprintas ir lietuvių kalbos mokymas,  tausojant ją  ir saugojant nuo kitatautiškų  priemaišų  ir  ją, kaip privalomą, įvedant į kitataučių  mokyklas. Kiekvienas  Lietuvos pilietis, nepaisant jo tautinės priklausomybės, turėjo  būti supažindinamas  su Lietuvos  valstybės bei lietuvių  tautos istorija  ir  išmokti valstybinę kalbą, nors jos kasdieniniame gyvenime ir nevartotų. Atitinkamas dėmesys turėjo būti  kreipiamas ir į lietuvių  tautinės  kultūros pažinimą bei jos puoselėjimą, tautines šventes, simbolius ir jų vartojimą.

REKLAMA

Tai ir visas  kelias į lietuvių  tautinę valstybę.  Kas čia yra  fašistiško?  Kas čia  baisaus ir  siaubingo? Juk tai tik pripažinimas savo prigimties, prigimtinės  bendruomenės, savo tautos, savo šeimos, iš kurios esame kilę, pagarba  ir meilė jai, jos vertybėms bei jų puoselėjimas. Tai tik paprasta  kasdienio lietuviško gyvenimo logika  savo nepriklausomoje valstybėje. Niekam  nekliudanti, ne tik neneigianti, bet ir pripažįstanti  tokias pačias teises  ir Lietuvos  piliečiams kitataučiams. Ir jeigu šiuo keliu būtų buvę  einama, ne tik  kiekvienas studentas, bet ir moksleivis, bent jau  vyresniųjų klasių, žinotų  apie  lietuvių  pasipriešinimą  ir sovietams, ir naciams, ir nereikėtų rausti iš gėdos  dėl kurios  nors ministerijos  draudimo  rodyti pasauliui  lietuvių laisvės kovas  atitinkamai paruoštomis parodomis. Lietuvos  valdžios  tokias parodas, kaip čia minima  LGGRTC  paruošta “Karas po karo”, tik skatintų, remtų, išlaidas apmokėtų . Ar tai irgi būtų fašizmas?  Tik vargu  ar bedrįstų iš kur nors “išlysti” net  ir pats didžiausias nepraustaburnis kaip  čia minėtas “moksleivis”, Lietuvos  laisvės  kovas  pavadinęs  suš……. praėjusio  šimtmečio  idėjomis. Kiekvienam išauklėtam žmogui, nepaisant  kuriai tautinei  grupei jis priklausytų, taip burnoti  būtų didelė gėda,  ir  tikrai nė vienas nedrįstų  tokiu  pasirodyti.  Šalia to, pagal čia minėtus principus išugdytas bei subrandintas  jaunas  lietuvis  daugiau įsijaustų  į netolimą  savo  tautos  praeitį,  dėl jos  laisvės sudėtas lietuvių  aukas, atiduodant  gyvenimus  ar net gyvybes, neabejoju, tikrai bent kelis kartus  pagalvotų, spręsdamas savo  ateities  raidą.

REKLAMA

Kaip galima greičiau nešdintis iš Lietuvos ir laimės ieškoti užsienio pasaulyje, ar,  gerbiant bei branginant jam laisvo žmogaus teises  iškovojusio tokio pat lietuvio kaip ir jis,  likti  ir  tęsti jo kovą dabar jau ne dėl laisvės, bet tik  dėl  geresnio gyvenimo?  Kai toji kova  iš jo ne tik gyvybės,  bet  nė kokios aukos nereikalauja ir nė kokių pavojų  jam nekelia.  Neteigiu, kad  visiškai būtų buvęs sustabdytas  lietuvių  išvykimas iš  tėvynės, tačiau tikras esu, kad jis būtų buvęs gerokai sumažintas. Gal net per pusę  ar daugiau.

Deja, dabar Lietuva  ne tokia.  Ne tik ne  tautinė  lietuvių valstybė, bet tautą,  tiksliau - savo prigimtį, prigimtinę bendruomenę  niekinantis  kažkoks darinys, vadinamas pilietine tauta, politine tauta, pilietine valstybe.Taigi vadinamas, bet ar iš tikrųjų jis net toks yra? Ir jau per daug aiškiai matyti, kad ne. Greičiau tai tik didelis nesusipratimas. Juk jau viešai skundžiamasi valstybėje  pilietiškumo, valstybingumo supratimo  stoka, kai aštuoniolika metų  “auklėti”  piliečiai  nė  balsuoti, taigi atlikti savo pagrindinės pilietinės pareigos, nebenori  ir nusivylimą  laisve, sava valstybe, vienas po kito  vykstančių  skandalų nualintomis  valdžiomis  viešai skelbdami, dairosi  tik patogesnio  kelio, kuriuo  kaip galima  greičiau  galėtų  iš  Lietuvos  išdumti. Tad ar Lietuvos  vadovams, jeigu iš tikrųjų jie bent ne akli ir tokią  šiurpią  padėtį  mato, pagaliau ne laikas būtų susiprasti ir savo neva sukurtą “pilietiją”  pasukti nauju, tautinės valstybės  brandinimo keliu. Tai nesuvokus ir nepadarius  - ateitis liūdna. Ir Lietuvos valstybės, ir jos pagrindo - lietuvių tautos.   Ir labai galimas pavojus  Lukašenkos tipo kitataučių  fašizmui Lietuvoje įsikurti. Juo pasirūpinti gali  kad ir Kėdainių “kniazius” Maskvoje, paties Vladimiro Putino padedamas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų