REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas ketvirtadienį po svarstymo pritarė Atliekų tvarkymo įstatymo pataisoms, reglamentuojančioms medicininių atliekų tvarkymą.

REKLAMA
REKLAMA

Jose patikslintos Sveikatos apsaugos ministerijos funkcijos – ši institucija nustatys žmonių sveikatos priežiūros ir su ja susijusių mokslinių tyrimų atliekų tvarkymą rūšiavimo ir susidarymo vietose, surinkimo, pakavimo, ženklinimo, pradinio apdorojimo ir laikino laikymo sveikatos priežiūros įstaigose.

REKLAMA

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba rūpinsis gyvūninės kilmės atliekų rūšiavimu ir apdorojimu, Žemės  ūkio ir Ūkio ministerijos koordinuos atitinkamai žemės ūkio ir maisto pramonės bei kitų pramonės įmonių veiksmus diegiant gamyboje susidarančių atliekų tvarkymo pajėgumus bei inicijuos atitinkamų atliekų tvarkymo pajėgumų kūrimo projektus.

Taip pat patikslinti reikalavimai įvairių atliekų tvarkytojams: naujai reglamentuojamas pavojingų atliekų tvarkymo licencijavimas, nustatytos elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymo sistemos dalyvių teisės ir pareigos,  reglamentuoti alyvos atliekų tvarkymo ypatumai.

REKLAMA
REKLAMA

Tikėtina, kad neilgai trukus parlamentarai sugrįš prie šių pataisų ir projekto nuostatos taps įstatymo nuostatomis.  Juo labiau, kad įrodinėti, jog jos būtinos, niekam nereikia.

Balsas.lt jau rašė, kad ekstremali situacija  šių metų viduryje, kai Lietuvoje nebeliko kur deginti medicinos atliekas, susiklostė  ir dėl to, kad nėra visa tai koordinuojančios institucijos, nebuvo parengtas „atsarginis variantas“, o tie, kurie buvo už viską atsakingi, atliko ne viską, ką privalėjo padaryti.  Tuomet Balsas.lt citavo Seimo kontrolierių įstaigos vadovą Romą Valentukevičių, kuris savo iniciatyva atliko tyrimą dėl medicininių ir farmacinių atliekų tvarkymo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ūkio ir Aplinkos ministerijos turi prisiimti atsakomybę, kad šalyje nebelikus kur deginti pavojingų sveikatai medicininių atliekų, teko skelbti ekstremalią padėtį“, – rašoma pranešime, kurį šių metų liepos 1 d. išplatino Seimo kontrolierių įstaiga.

Joje teigiama, kad R. Valentukevičiaus vertinimu, būtent Ūkio ministerija, valdanti 92,5 proc. bendrovės „Toksika“ akcijų, ir Aplinkos ministerija atsakingos už tai, kad Lietuvoje neliko kur deginti aplinkai pavojingų medicininės atliekų.

Apibendrindamas tyrimo išvadas R. Valentukevičius pateikė rekomendacijas Vyriausybei, Aplinkos, Sveikatos ir Ūkio ministerijoms ir konstatavo, kad operatyvų medicininių atliekų tvarkymo problemų sprendimą užtikrintų „visų suinteresuotų institucijų atsakingas požiūris ir glaudus bendradarbiavimas“.

REKLAMA

„Jeigu visi ministerijų pareigūnai būtų laiku atlikę savo pareigas, tai nebūtų reikėję gąsdinti žmonių ir skelbti ekstremalios situacijos“ – Balsas.lt sakė Seimo kontrolierių įstaigos vadovas.

R. Valentukevičius: pataisos gerai, bet ir taisyklės turi būti tinkamai surašytos

Balsas.lt teiravosi R. Valentukevičiaus, ar įstatymo pataisos, kurioms ketvirtadienį po svarstymo pritarė Seimas,  pakankamos, kad nepasikartotų 2011 m. viduryje susiklosčiusi situacija, kai dėl susikaupusių medicinos atliekų Lietuvoje buvo paskelbta ekstremali padėtis? Ar atsižvelgta į  rekomendacijas, kurias šių metų viduryje išsakė Seimo kontrolierių įstaiga?

REKLAMA

„Tas pačias problemas dar anksčiau kėlė Valstybės kontrolė. Todėl galima sakyti, kad jie pagaliau įvykdė Valstybės kontrolės ir mano  rekomendacijas. Įstatymo pataisose, kurioms po svarstymo pritarė Seimas,  atsižvelgta į mūsų  pastabas“, – sakė Seimo kontrolierių įstaigos vadovas.

Jis priminė, kad savo tyrime buvo atkreipęs dėmesį, kad anksčiau „vieni nuo kitų stumdė – Ūkio ministerija nuo savęs, Aplinkos,  Sveikatos vėlgi ne viską (aprėpė – red.past.)“.

„Dabar konkrečiai bus reglamentuota, už ką kiekviena misterija atsako, ką turi daryti. Ir  yra naujovė – paskirta Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, kuri jau kontroliuos šio įstatymo vykdymą“, –  pastebėjo R. Valentukevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

R. Valentukevičius pabrėžė, kad pataisos aprėpia ne tik medicininių atliekų, bet ir elektroninių atliekų, pakuočių tvarkymą.  Anot jo,  visų  šių atliekų tvarkymas buvo reglamentuotas ir anksčiau, bet laikui bėgant pasikeitė aplinkybės.

Tačiau vienareikšmiškai pasakyti, kad įstatymo pataisų, kurios veikiausiai netrukus bus priimtos, pakaks, ir Lietuvoje nepasikartos situacija, panaši į susiklosčiusią šių  metų viduryje, esą negalima.

„Viskas keičiasi, ir  senasis įstatymas ne viską aprėpia. Todėl ir reikia pataisų. Ir įstatymo normų turi pakakti. Bet aš visada labai rimtai žiūriu į poįstatyminius aktus. Taisyklės, nutarimai turi būti labai konkrečiai surašyti. Juos rengs Vyriausybė ir ministerijos ir juose bus nurodyta konkreti tvarka, kaip įgyvendinti atliekų tvarkymą, kas konkrečiai už ką atsako“, – aiškino Seimo kontrolierių  įstaigos vadovas R.  Valentukevičius.

Taip pat skaitykite:

Skelbiama valstybės lygio ekstremali situacija

Medicinos atliekos: ekstremalios situacijos Lietuvoje galėjo nebūti? (I d., II d.)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų