REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Karštomis vasaros dienomis skubame lepintis saulės voniomis dažnai nesusimąstydami apie greito įdegio pasekmes.

Karštomis vasaros dienomis skubame lepintis saulės voniomis dažnai nesusimąstydami apie greito įdegio pasekmes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gražiai įdegęs kūnas tapo kone privalomu vasaros atributu, tačiau nėra nieko gražiau nei sveika oda. Tarptautinio kosmetikos ir parfumerijos tinklo „Douglas“ odos priežiūros ekspertė Laima Kairienė pataria kaip apsaugoti kūną nuo kenksmingų saulės spindulių bei nudegimų ir kaip įgauti tobulą, saugų įdegį.

REKLAMA

Kodėl reikia naudoti apsaugines priemones nuo saulės?

Didelė saulės skleidžiamų UV bangų dozė veikia ne tik mūsų išvaizdą, bet ir sveikatą. UV spinduliai silpnina organizmo imuninę sistemą, gali paskatinti odos vėžio atsiradimą ir pažeisti ląstelių DNR. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad UV spindulių poveikis nulemia net 90% priešlaikinio odos senėjimo požymių, kadangi sutrikdo kolageno (pagrindinės odos stangrumą palaikančios medžiagos) gamybą, pagreitina raukšlių ir pigmentinių dėmių atsiradimą.

REKLAMA
REKLAMA

L. Kairienė pabrėžia, kad UV spinduliai nesunkiai prasiskverbia ir pro debesis, todėl apsaugines priemones nuo saulės būtina naudoti net ir apsiniaukusią dieną.

Ką reiškia SPF?

Kosmetikos priemonės apsaugančios odą nuo kenksmingo saulės poveikio turi UV spindulius sulaikantį filtrą. Šio filtro stiprumas žymimas raidėmis SPF (angl. Sun Protection Factor).

Kiekvieno mūsų oda turi savybę pati apsisaugoti nuo saulės: šviesios odos savininkai saugiai saulėje gali būti apie 10 minučių, o tamsaus gymio žmonės iki 30 minučių. SPF skaičius parodo kiek pasitepus apsauginiu kremu prailginate saugų deginimąsi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Norint apskaičiuoti kiek laiko veiks apsauga nuo saulės, padauginkite ant gaminio nurodytą SPF skaičių iš savo odos savaiminės apsaugos laiko. Pavyzdžiui, jei jūsų oda parausta po 10 minučių buvimo saulėje be apsaugos, tai su SPF 30 priemone galėsite saugiai mėgautis saulės voniomis 300 minučių.

Kokias priemones nuo saulės rinktis?

Dažnai pastebima, kad norėdami vos per kelias dienas įgauti intensyvų įdegį poilsiautojai vengia naudoti apsaugines priemones nuo saulės.

Tačiau L. Kairienė tikina, kad tai didelė klaida. Tam, kad oda būtų kuo labiau apsaugota nuo neigiamo saulės poveikio, odos priežiūros ekspertė rekomenduoja priemones nuo saulės naudoti kiekvieną dieną – nesvarbu atostogaujate prie jūros ar einate į darbą.

REKLAMA

Renkantis apsaugines priemones svarbu atsižvelgti į odos tipą. Normaliai, tamsesnio gymio kūno odai apsaugoti užteks SPF 30, o veidui rekomenduojama rinktis SPF 50. Jeigu jūsų oda šviesi, jautri ar ieškote tinkamos apsaugos vaikiškai odelei – rinkitės priemones su ne mažiau SPF 50 apsauga.

Kaip naudoti kremą nuo saulės?

Dauguma žmonių apsauginį kremą tepasi prieš pat pradedant mėgautis saulės voniomis. Odos priežiūros specialistės teigimu, tai viena didžiausių klaidų, kadangi apsauginė priemonė pradeda veikti tik po maždaug pusvalandžio. Norint sumažinti riziką nudegti kol priemonė pradės veikti rekomenduojama kremu nuo saulės pasitepti iš anksto.

REKLAMA

Nors dauguma apsauginių kremų nuo saulės yra atsparūs vandeniui, specialistė rekomenduoja išsimaudžius odą dar kartą patepti. Taip užtikrinsite maksimalią odos apsaugą.

Ką daryti nudegus saulėje?

Atrodo, informacijos apie saulės daromą žalą ir saugų deginimąsi yra apstu, tačiau kiekvieną vasarą vis dar pasitaiko gausybė nudegimų saulėje atvejų. Taigi ką daryti jeigu nudegėte saulėje?

Nudegus saulėje pasireiškia tokie simptomai kaip paraudonavusi oda, kaitimo pojūtis, niežėjimas. Pajutus bent vieną iš šių požymių, pirmiausia reikėtų vengti tiesioginių saulės spindulių – eikite į patalpą, o jeigu neturite galimybės to padaryti, pridenkite odą drabužiais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po to atvėsinkite odą. Pastovėkite po vėsiu dušu (svarbu, kad vanduo nebūtų per šaltas – taip dar labiau sudirginsite odą) ar uždėkite ant nudegusios vietos šaltą kompresą. Jokiu būdu nedėkite ant nudegusios odos ledo.

Nudegus saulėje svarbu gerai sudrėkinti odą. Skausmui malšinti naudokite aukštos kokybės drėkinamuosius kremus ir losjonus po saulės, savo sudėtyje turinčius alavijo, alantoino ir kitų medžiagų nuo uždegimo. Nenaudokite aliejaus pagrindu pagamintų kremų, nes jie gali užsikimšti poras, sutrikdyti normalų odos kvėpavimą ir iššaukti infekciją.

REKLAMA

Gerkite daug skysčių – negazuoto arba mineralinio vandens.

Stipriai nudegus saulėje kreipkitės į gydytoją.

Kaip įgauti ir išlaikyti tolygų įdegį?

Jei norite džiaugtis gražiu, tolygiu įdegiu, neužtenka kūno patempti kremu nuo saulės – pirmiausia reikėtų pradėti nuo odos šveitimo. Nušveitus odą kūno šveitikliu, pašalinsite negyvas epidermines ląsteles, oda taps švelnesnė ir lygesnė, todėl įdegis taip pat bus tolygus ir laikysis ilgiau.

Kūno šveitimas veikia kaip savaiminio įdegio esminis elementas – reguliariai šveičiant odą, įdegis tampa efektyvesnis. Patartina kūną šveisti keletą dienų prieš deginimąsi ir praėjus keletui dienų po saulės vonių, kai oda nurimsta.

REKLAMA

Sveikos, gražiai įdegusios odos atmintinė:

vengti tiesioginių saulės spindulių tarp 11 ir 15h – tada saulė aktyviausia; saikingai mėgautis saulės voniomis; naudoti apsaugines priemones nuo saulės (tepkite jas pusvalandį iki buvimo saulėje); naudoti specialius produktus po saulės odai nuraminti ir sudrėkinti; nušveisti odą prieš ir po deginimosi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų