REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visi, kas yra turėję antsvorio, greičiausiai supras, ką tenka išgyventi ir mūsų istorijos herojei Jolantai (vardas pakeistas). Mergina, visą gyvenimą buvusi liekna, per metus priaugo nemažai svorio ir pamatė... kad aplinkiniai nepaliauja įžeidinėti stambesnių žmonių. Jolanta nebežino, ką toliau daryti.

REKLAMA
REKLAMA

„Visada buvau pakankamai geros formos, o prieš metus dėl sveikatos problemų pradėjo augti svoris, ir priaugo gana nemažai – dabar sveriu virš 90 kg. Žinoma, nesu tuo patenkinta, atsisakiau cukraus, viso nesveiko maisto, stengiuosi daugiau judėti – žodžiu, po truputį planuoju grįžti į savo ankstesnį drabužių dydį.

REKLAMA

Visgi niekada negalvojau, kad aplinkiniams taip svarbu tas svoris. Vakar skubėjau į darbą, todėl pakeliui javainį valgiau, o ėję pro šalį vyrai ir sako: „ką tu darai, nevalgyk!”

Darbe kolegė praeidama užkliuvo su kažkokia dėže, ir sako „oi, gerai, kad tu tokia nekūda, nenuversi nuo kojų“. Ir dar netyčia nugirdau, kaip apie mane kalbėjo moksluose: „kuri ta Jolanta? Ai, sakai ta stora tokia, kur vakar anksčiau išėjo?“ Ir nuolat kažkas priverčia pasijusti nepatogiai dėl savo svorio.

REKLAMA
REKLAMA

Nesuprantu, ar stambesnis žmogus nevertas pagarbos? Negi aplinkiniai galvoja, kad specialiai siekiau sustorėti ir kimšau viską iš eilės, o dabar džiaugiuosi, kad esu stambi? Pikta ir skaudu, kai stengiesi svorio numest, o tave laiko stora apsileidėle...“ – viename interneto forumų pasakojo Jolanta.

Nuoširdumas

Internetinės asmenybės stiprinimo „Lūšis“ erdvės kūrėja, psichologė ir lektorė Rasa Venckutė tv3.lt sakė, kad pirmiausia, ką apkūnus žmogus gali padaryti išgirdęs neigiamus komentarus, tai nuoširdžiai pasakyti, kad jam jie nepatinka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Reikia suprasti, kad kiti žmonės nesupranta, kad jų žodžiai gali taip stipriai įskaudinti. Tiesiog kyla mintis gerai pajuokauti ir žmogus pasako, kas ant liežuvio, ir nepraleidžia progos to pasakyti. Pirmas dalykas, ką Jolanta gali padaryti – nuoširdžiai pasakyti, kad jai nemalonu tokie žodžiai ir paklausti, kas yra blogo tame, jei ji yra stora.

Išgirdęs tokią nuoširdžią reakciją, įžeidimą pasakęs žmogus pasimeta, nes dažniausiai jis nieko blogo nenorėjo – retas pajuokaudamas turi blogų kėslų. Tad toks nuoširdumas yra pagrindinė strategija, kurią reikėtų išbandyti visiems“, - kalba R. Venckutė.

REKLAMA

Antras žingsnis, sako ji, yra kur kas sunkesnis: reikia arba priimti save tokį, koks esi, arba keistis.

„Arba aš mokausi, kaip save mylėti su devyniasdešimt kilogramų, arba aš nusprendžiu, kad man tiek kilogramų per daug ir bandau numesti. Tad tu gali pusę metų bandyti mokytis mylėti save storą arba tiesiog pradėti sportuoti ir numesti tuos kilogramus, nes, reikia pripažinti, kad daugumai žmonių apkūnumas nėra gražu“, - sako R. Venckutė.

Psichologė nurodo, kad, net jeigu žmogus iš pradžios tą pokytį pradeda vedamas neapykantos sau, savo kūnui ir dvi savaites daro atsilenkimus pro sukąstus dantis, tačiau trečią savaitę, žiūrėk, jau atsiranda šypsena ir gerėjimasis savo lieknesnėmis linijomis.

REKLAMA

„Neapykanta ar skausmas yra tas variklis, kuris veda į priekį – skatina ir morka priešakyje, ir vilkas iš paskos. Todėl iš pradžių svarbiausia išjudėti. Aišku, gerai būtų tų pokyčių imtis per optimizmą, tačiau šiais laikais dabartinėje saviugdoje įsitvirtino faktas, kad labai svarbu teigiamas požiūris ir reikia keistis per optimizmą, tačiau tai labai stabdo žmones nuo pokyčių. Kai tu imiesi veiksmo, kiekvienoje akimirkoje gali padaryti kažką, kas tave vestų link tikslo“, - kalbėjo R. Venckutė.

Psichologė taip pat nurodė, kad Lietuvos visuomenė yra pernelyg linkusi vertinti ir dažnai jie pasirenka žodžius, kurie žeidžia. Storas žmogus, sako R. Venckutė, visuomenei nieko blogo nedaro ir nenusipelno įžeidimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Socialinis programavimas

Psichologas, projekto „Santykių ABC.lt“ autorius Šarūnas Mažuolis pirmiausia Jolantai pataria daryti tą patį kaip ir R. Venckutė – po pašaipos prisipažinti, kad jai skaudėjo.

„Ši mergina pirmiausia turi sutvarkyti reakcijas į neigiamus komentarus. Yra tokia „man skauda“ technika, kuomet žmogus, po įžeidžiančio komentaro, aiškiai ir garsiai pasako: man skaudėjo. Tai yra vienas iš asertyvių elementų informuoti aplinką, kad tai ją skaudina.

Kitas dalykas - jai gali tekti padirbėti su įsitikinimais apie save, nes žmogui, priimančiam save, neturėtų būti didelių problemų su išvaizda, nepaisant to, ar jis apkūnus, ar ne. Galiausiai, gal ta mergina sukasi keistoje aplinkoje, nes yra ir tokia aplinka, kur žmonės labai normaliai reaguoja į apkūnius žmones ir jų nė kiek neišskiria“, - kalbėjo Š. Mažuolis.

REKLAMA

Psichologas nesutinka, kad yra toks dalykas kaip estetiškumas ir visuotinis grožis – Š. Mažuolio teigimu, tai tėra socialinis programavimas, reklamos ir viešųjų ryšių įtaka.

„Gražiausios moterys senovėje buvo storos. „Facebooke“ dar ir dabar plinta prieškario baltymų mišinio reklama, kuriame moteris sako: „jo pagalba aš priaugau penkiolika kilogramų, ir dabar vyrai pradėjo kreipti dėmesį į mane“. Tad nejaugi tiesa pasikeitė? Grožio suvokimas yra suprogramuotas vertinimas. Dabar mums labai daug prikišta į galvas, kad tu turi būti liekna, nes kitaip tavęs niekas nemylės. Tai yra visiška netiesa ir tai yra labai stiprus socialinis programavimas.

REKLAMA

Jolanta pirmiausia turi pamatyti, kad ji yra reklamos ir viešųjų ryšių auka. Tavo išmatavimai nėra svarbūs, tačiau, kai savęs nemyli, kiekvienas komentaras ir žvilgterėjimas tau yra labai skaudūs“, - sako Š. Mažuolis.

Specialistas sako, kad mergina reikėtų atsipalaiduoti ties stambumo klausimu ir prisiminti, kad jos formos nedaro įtakos ir vyro susiradimui, nors taip žmonės dažnai ir galvoja.

„Čia turi būti dirbama kompleksiškai. Gali būti, kad stambumas yra dėl streso, ji gali jausti nuolatinę įtampą gyvenime. Tad Jolantai turi kilti noras pamilti šį momentą, o tada ji turi čia atsipalaiduoti“, - sako Š. Mažuolis.

 

 

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų