REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
9
Lina Lytė-Pliopytė, mėnesinės (nuotr. tv3.lt fotomontažas)

Kai kurios temos mūsų visuomenėje vis dar yra tabu. Pavyzdžiui, toks natūralus dalykas kaip mėnesinės. 40-metei režisierei Linai Lytei-Plioplytei tabu temos visada buvo labai įdomios. Vieną dieną ji susimąstė: kodėl apie mėnesines mes nekalbame garsiai? Juk tai – natūralus dalykas, reiškiantis, kad moteris yra vaisinga. Kodėl mes jų nevadiname tikruoju vardu, o stengiamės surasti įvairius, kartais net kvailus sinonimus kaip „pusseserė iš Raudondvario“. Kodėl eidamos į tualetą, mes rankovėje slepiame tamponus? Apie tai režisierė net gi sukūrė filmą, kurį lietuviai galės išvysti jau šį pavasarį.

9

Kai kurios temos mūsų visuomenėje vis dar yra tabu. Pavyzdžiui, toks natūralus dalykas kaip mėnesinės. 40-metei režisierei Linai Lytei-Plioplytei tabu temos visada buvo labai įdomios. Vieną dieną ji susimąstė: kodėl apie mėnesines mes nekalbame garsiai? Juk tai – natūralus dalykas, reiškiantis, kad moteris yra vaisinga. Kodėl mes jų nevadiname tikruoju vardu, o stengiamės surasti įvairius, kartais net kvailus sinonimus kaip „pusseserė iš Raudondvario“. Kodėl eidamos į tualetą, mes rankovėje slepiame tamponus? Apie tai režisierė net gi sukūrė filmą, kurį lietuviai galės išvysti jau šį pavasarį.

REKLAMA

Lina studijavo žurnalistiką Vilniaus universitete, prieš 26 metus, tačiau po to nusprendė šias studijas baigti ne Lietuvoje, o Amerikoje. Kolorado valstijoje baigė žurnalistiką, o nuvykusi į Niujorką ji iš naujo atrado save.

REKLAMA
REKLAMA

„Tas miestas mane pakeitė, tiesiog nunešė stogą, tiek žmonių, tiek idėjų. Ten gali būti savimi, stovėti nuoga krūtine prie šviesoforo ir niekas į tave neatsisuks“, – meilę Niujorkui reiškia režisierė.

REKLAMA

Šis miestas buvo pirmasis Linos įkvepėjas viską daryti drąsiau, išlipti iš komforto zonos. Apsigyvenusi Niujorke ji pradėjo praktikuotis „Nylon“ mados žurnale, filmų skyriuje. Kad galėtų kurti filmus ir būti režisiere – moteris niekada negalvojo.

Ji pasakoja, kad tuo metu neturėjome pavyzdžių, kad moterys tai gali daryti. „Dabar gal mergaitės jau svajoja būti režisierėmis, nes tai atrodo įdomi profesija, o aš vaikystėje lėlėmis žaidžiau kaip žurnalistė.

Žurnalistika mus išmoko kaip filmuoti žinias, o šiame žurnale reikėjo filmuoti madas, dizainerius. Kai man buvo 23 metai – man labai patiko tai daryti. Madų filmavimas yra daugiau charakterio išieškojimas, įdomių žmonių atskleidimas.

REKLAMA
REKLAMA

Tai buvo kitokia žurnalistika ir man tai labai patiko. Taip ir prasidėjo mano kelionė į dokumentikos pusę“, – savo kelionės į režisūrą pradžia pasidalino Lina Lytė-Pliopytė.

„Kai sukuri vieną filmą – jau tampi režisieriumi. Dokumentikose svarbu praktika, tačiau tam reikia kietesnės odos, nes sulauki daug atsakymų – ne. Tačiau filmuodamas dokumentinius filmus gali kurti apie 80-metę kuri atrodo kaip Madona su suplėšytais džinsais.

Būtent apie tokius žmones ir buvo mano pirmasis filmas „Amžinai stilingos“, kurį sukūriau 2014 metais“, – savo pirmąjį filmą pristato pašnekovė. 

Intymios higienos prekėms taikomas mokestis

Sekantį savo filmą Lina Lytė-Pliopytė nusprendė sukurti tema, kuria visuomenėje vis dar kalbama patyliukais – apie mėnesines. „Kaip mes Lietuvoje žiūrime į mėnesines? Visai nežiūrime, nekalbame“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„2016 metais rašydama dienoraštį pastebėjau, kad moters kūnas yra fantastinis dalykas, su juo vyksta tiek daug dalykų: gimdome vaikus, siekiame karjeros ir kraujuojame kas mėnesį. Ciklas, toks įdomus reiškinys, bet mes apie jį mažai žinome ir dar mažiau kalbame. Jei garsiai pasakysi: „Einu tampono pasikeisti“ sulauksi labai keistų žvilgsnių.

Ir man pasidarė įdomu, kodėl apie tai negalime kalbėti garsiai? Kodėl tai turi būti tokia gėda ir tabu? Juk tai vyksta kiekvienai moteriai. Tai svarbus kūno reiškinys, kuris byloja, kad esi vaisinga.

Biologiškai tai labai svarbu, tačiau visos didžiausios pasaulio religijos mato mėnesines kaip nešvarų reikalą, nuo kurio reikia apsiplauti arba nemiegoti šalia savo vyro, kai kraujuoji, kaip Indijoje“, – svarsto Lina.

REKLAMA

Lina teigia, kad nežino kokia situacija yra Lietuvoje, tačiau Amerikoje intymios higienos prekėms yra taikomas mokestis. Mokesčių sistemoje yra išimčių būtiniausiems produktams, kuriems nėra taikomas papildomas mokestis, pavyzdžiui – tualetiniam popieirui, tačiau tamponai nėra matomi kaip būtina prekė.

„Atsakymas manau paprastas, kad įstatymus kuria vyrai, kurie nekraujuoja ir nemano, kad tamponai yra būtina prekė. Kai kūremė filmą sužinojome, kad pasirodo, yra vyrų, kurie mano, kad mes kraujavimą galime sulaikyti, nueini į tualetą ir paleidi. Norisi pykti, bet tada supranti, kad vyrai nėra to patyrę, todėl nežino“, – juokiasi režisierė.

REKLAMA

Šis įstatymas atsispindi ir režisierės filme. Kūrinyje taip pat atskleidžiama ir tai, kaip veikia moters menstruacijų ciklas, kodėl taip mažai apie jį žinome.

„Ciklas nėra tik, kai mes kraujuojame, jis keičiasi kas savaitę. Džiugu tai, kad dabar jau turime daugiau informacijos apie tai, yra mokslininkių, kurios domisi ciklu, suprantame daugiau nei mūsų mamos turėjo progų suprasti“.

Reikia suprasti savo menstruacijų ciklą

Mūsų kūnai yra labai įdomūs, jei elgiamės pagal jų pageidavimus, o ne prieš kūno norus, mes galime save optimizuoti. „Mūsų kūnuose šoka hormonai: estrogenas ir progesteronas. Dvi savaites mes turime aukštesnės energijos, net gi skirtingai mąstome, dvi savaites turime ramesnes, į save atsuktos energijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Menstruacijų ciklą aš sulyginu su keturiais metų laikais: kai baigiasi mėnesinės – prasideda pavasaris, nes tada hormonai yra neutralūs, pradeda kilti estrogenas. Tai yra tavo ypatingai darbinga savaitė, nes kūnas pradeda mąstyti taip, kad tuoj paleisime kiaušinėlį.

Kita savaitė jau yra vasara – prasideda ovuliacija, tavo išorinių jėgų žydėjimas, tą savaitę tavo komunikacija yra aukščiausio lygio, net gi geresnė atmintis. Tada paleidinėji kiaušinėlius, skleidžiasi feromonai, oda tiesiog švyti. Ši savaitė yra tavo savaitė – esi tikra „vakarėlių liūtė“, gali eiti pas bosą prašyti, kad pakeltų algą, susitikinėji su naujais žmonėmis.

REKLAMA

Kai kiaušinėlis yra paleistas ir išnyksta – prasideda ruduo. Tai savaitė, kai estrogenas leidžiasi ir kyla progesteronas. Mums norisi šiltos lovos, sūrelių ir batatų su kečiupu. Atsiranda vidinis noras būti su savimi. Šią savaitę atsiranda ir PMS. Kelių dienų reiškinys, kurio metu esi irzlesnė.

Jei žinai, kada tau PMS, gali nesijausti išprotėjusia, tiesiog suvalgai sūrelį, pabūni su savimi, paklausai, ką tavo vidinė kalė nori pasakyti ir nekreipi į ją dėmesio.

Gal tau ji sako: „Užkniso, tas vaikinas, palieka kojines bet kur, reikia skirtis“, tačiau nereikia skirtis, užsirašai ant lapelio, kad va man nepatinka tos kojinės ir tai gražiai pasakai tada, kai ateina ovuliacija“, – juokiasi Lina Lytė-Pliopytė.

REKLAMA

Režisierė teigia, kad tai ir yra didžiausia žinutė, kuri išėjo iš filmo, nes suprato, kad mėnesinės ne tik tabu, tačiau ir geras dalykas, kad galime su tuo gyventi ir žinant tikslų savo ciklą net gi tapti „super moterimi“.

Lina mano, kad jei mėnesinės būtų ir vyrams, šis klausimas nebūtų tabu. „Mes ir filme turime momentą, kur kartu su žymia feministe Gloria Steinem skaitome jos 1978 metais parašytą ese apie tai, kas būtų jei vyrai kraujuotų.

Ten buvo rašoma, kad jie vieni kitus sveikintų su tuo, kiek tamponų per dieną prikraujuotų, kad kariuomenėje tarnautų tik vyrai, nes jei duodi kraują, vadinasi gali ir imti kraują. Žinoma, viskas parašyta su ironija, tačiau ta ironija atitinka ir iki šių dienų, niekas nepasikeitė“, – šypsosi pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mėnesinės vadinamos visaip, tik ne tikruoju vardu

Nuo mažų dienų mergaitėms būdavo diegiama, kad mėnesines reikia vadinti kitokiais pavadinimais, visokiais, tik ne mėnesinės. Jos gali būti ir „raudonoji teta“, „pusseserė iš Raudondvario“. „Vienas geriausių pavadinimų, kurį atradome dainoje, kurią naudojome filmo pabaigoje, tai „komunistai yra galiniame namelyje“. Nes komunistai amerikiečiams yra raudoni.

Kodėl mes taip slepiame mėnesines? Puiki istorija iš šių dienų, kuri įvyko prieš keletą dienų, kurią pasakojo viena mergina. Jos draugei būnant darbe prasidėjo mėnesines ir ta draugė ėjo pirkti įklotų į parduotuvę, o po to galvojo, kaip jai visą didelį pakelį įklotų paslėpti taip, kad niekas nematytų, ką ji nešasi rankoje.

REKLAMA

Tačiau ji nėra vienintelė tokia, yra labai daug tokių istorijų. Taip pat yra ir daug istorijų, kai merginos sako, kad joms paauglystėje ar vaikystėje mamos nieko nepasakojo apie mėnesines ir su mamomis iki šiol nekalba šiomis temomis. Tai gali sutraumuoti jauną mergaitę.

Mėnesines gali prasidėti ir 9 metų, labai gaila, kad neparuošiame mergaičių. Tai gali perduoti šią stigmą. Yra pasakymas, kad stigma auga tamsoje. Ta tamsa yra tada, kai mes nekalbame, tačiau jei vieną kartą pradėtume kalbėti – stigmos nebeliktų.

Turime pradėti nuo savęs, kitą kartą galime drąsiai, o ne patyliukais paprašyti draugės tampono. Tokie maži aktai tampa revoliucija ir kiekviena iš mūsų gali prisidėti prie mėnesinių revoliucijos ir tapti to dalimi“, – ryžtingai kalba Lina.

REKLAMA

Nemokami tamponai

Režisierė nuomonė dėl to, ar reikėtų nemokamų intymios higienos priemonių moterims, yra tvirta – reikia! „Jei tualetinis popierius yra būtinas dalykas ir jis yra kiekviename tualete nemokamai, tai įsivaizduokime, kad tamponai taip pat, pusei žmonijos yra būtinas dalykas, tai būtų labai smagu, jei atėjusios tualetą lygiai taip pat kaip tualetinį popierių rastume ir intymios higienos produktų.

Įklotai galėtų būti kiekvieno viešo pastato tualetuose: ligoninėse, bibliotekose, mokyklose. Kaip Škotija yra padariusi, dabar ten jie nemokamai padėti kiekvienoje mokykloje. Ispanija dabar pradėjo kalbėti ir apie tai, kad būtų galima pasiimti laisvą dieną, kai prasideda mėnesines.

REKLAMA
REKLAMA

Menstruacijos daugeliui moterų sukelia didelius skausmus. Kai kurios iš skausmo negali net pakilti iš lovos ar susirietusios guli ant vonios grindų.

Galime pakalbėti su bosais, sakyti, kad mes vis dar galime atrašinėti į elektroninius laiškus, bendrauti su klientais, dėlioti susitikimų parametrus, bet mes tiesiog negalime vaikščioti, esame susirietusios, bet galime atrašinėti į laiškus iš lovos.

Jei labiau suprastume mėnesinių reiškinį, suprasti kokio skausmo gali būti mėnesinės, viskas būtų paprasčiau. Mes nesame kvailesnės ar silpnesnės todėl, kad keletą dienų per mėnesį kraujuojame ir mums skauda“, – ryžtingai kalba Lina Lytė-Pliopytė.

Aš tamponus vietoj karolių nešioju nieko nesigėdiju visi turi žinoti kada mano mėnesinės, kada vaisingos dienos kada ne, pas mane tabų nėra.
Rodykim visos triusikus savo ir t.t
Valio ką dar išversim į viešumą??
Asmeniškų dalykų neturi būti.
Ir apie šikimą ir myžimą reikia visiems girtis. Bezdėjimą ir vėmimą taipogi negėda yra parodyti.

Iš kur tiek durų bobų tarpe pastaruoju metu?
Savo laiku tokias vadino
Savo laiku tokias vadino
glušėm, o dabar "patarėjom", "formuotojom" ir ...mėnesinių išmanytojom. O,Karaliau.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų