REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

-    Lb, kwk?

-    La, nk, ziuriu f bet 0 idm. Huh

Nelabai ką supratote?

Nesujaudinkite, ši koduota kalba skirta ne jums, o jūsų vaiko bendraamžiams, su kuriais jis bendrauja internete. Tokių internautų amžius vis jaunėja.

8-12 metų berniukai ir mergaitės neretai sunkokai bendrauja vieni su kitais akis į akį, taigi interneto pokalbiai tampa idealia vieta komunikacijai. Tiesa, noras pabendrauti su priešingos lyties bendraamžiais – tikrai ne vienintelė priežastis, pasodinanti prie kompiuterio valandų valandoms.

Idealusis „Aš“

Asmeninės slaptavietės namuose ir kieme, išgalvotos šalys ir „sutartos vietos“ – visa tai paslapčių pasaulis, kurį turi visi vaikai. Ir šis pasaulis atlieka labai svarbų vaidmenį vaiko vystymesi.Tai ypatinga, paslapčių kupina, fantazijomis užpildyta terpė, pasaulis, kuriame nėra vietos suaugusiesiems, - aiškina vaikų psichologai. Tame pasaulyje nėra realybės, bet yra idealybė: jame viskas, ir pats vaikas, ir tai, kas jį supa, atrodo geriau, ryškiau, išskirtiniau. Šio amžiaus vaikai realybę suvokia kiek kitaip nei mes, suaugusieji.

REKLAMA
REKLAMA

Jie mato pasaulį per savo stebuklinę prizmę, o ten viskas vyksta kiek kitaip. Todėl jie bendraudami internete nevengia pasimatuoti pačių įvairiausių kaukių, išmėginti įvairiausių vaidmenų.Pokalbiai internete jiems suteikia plačių galimybių. Tai praktiškai neparibota laisvė bendrauti, kurioje yra ir realybės, ir emocijų. Tačiau kokių vis dėlto pasekmių gali turėti šis kvapą gniaužiantis balansavimas tarp realybės ir savo idealaus pasaulio?

REKLAMA

Bendravimas internete nėra vaikui visiškai saugus, net jei tėvai ir kontroliuoja, kada ir su kuo bendrauja vaikas. Toks bendravimas gali paskatinti vaiką vengti tiesioginio bendravimo su bendraamžiais. Tiesa, toks pavojus dažniau kyla paaugliams. Pradinukų amžiaus vaikai noriau matuojasi herojų kaukes: pokalbiuose jie tampa stiprūs, gražūs, drąsūs, kupini gyvenimo džiaugsmo. Maždaug iki 12 metų vaikams reikia tam tikro herojaus, idealo, o bendraamžiai būtini kaip veidrodis, kuriame vaikai randa patvirtinimą, jog su kažkuo galima pasidalinti savo idealais, kartu žaisti ir gyventi tame paslapčių pasaulyje, į kurį neįsileidžiami suaugusieji.

Todėl bendravimas internetu jiems – ne tiek dialogas, kiek monologas: iš pašnekovo laukiama ne kokių nors savarankiškų svarstymų, o visų pirma reakcijos į jo paties pasisakymus, į jo idealųjį įvaizdį. Kitaip tariant, pokalbio partneris suvokiamas ne kaip konkretus, realus žmogus, o tik kaip veidrodis, atspindintis jo paties troškimus ir interesus.

Bendravimas pagal taisykles

Daugelis užsienio portalų, skirtų bendrauti vaikams, prašo įvesti ne tik paties vaiko, bet ir jo tėvų elektroninį paštą. Tik šiems patvirtinus vaiko registraciją jis gali toliau naudotis portalo pramogomis.Be to, suaugusieji moderatoriai stebi, kad bendravimas vyktų korektiškai. Deja, daugelyje mūsų portalų to nėra, taigi tėvų atsakomybė išmokyti vaikus, kaip saugiai bendrauti internete, dar labiau išauga:

REKLAMA
REKLAMA

-    Bendraudamas internetu su realybėje nepažįstamais žmonėmis niekada nesakyk savo tikros pavardės ir vardo, neminėk adreso, elektroninio pašto, neduok telefono numerio.

-    Būk atsargus – kiekvienas nepažįstamas pašnekovas gali būti visai ne tas, kokiu dedasi. Beje, net ir bendraujant su pažįstamais žmonėmis egzistuoja tikimybė, kad prie kompiuterio sėdi ir rašo visai ne tas, kurį pažįsti: tai gali bet kas iš namiškių ar svečių, prisėdusių prie jo kompiuterio.

-    Niekada nevartok grubių, nederamų frazių, nesivelk į ginčus apie tautybę, religiją, nežemink savo pašnekovo.

Ant ribos

Įsivaizduokite situaciją: bendrauja jūsų dukra pokalbių svetainėje su klasės drauge, prie jų prisijungia „Mad_Pussy“ pasivadinęs vartotojas ir ima klausinėti, kokios pozos joms patinka labiausiai. Štai jis, didysis tėvų košmaras! Amžius, kai baigiasi vien vaikiški interesai ir įsiveržia, tai, kas būdinga tik suaugusiųjų pasauliui, vis ankstėja.

Šiandien psichologai tikina, kad jau 8-10 metų vaikų elgesyje vis dažniau pasitaiko momentų, kurie anksčiau būdavo stebimi tik paauglių elgesyje. Nieko nuostabaus, vaikams vis anksčiau užkraunama „prievolė“ džiuginti savo pasiekimais ir gebėjimais, stengiamasi, kad vaikas kuo anksčiau socializuotųsi, taigi vis mažiau erdvės lieka vaikiškiems žaidimams. O tiksliau, šie žaidimai persikelia į suaugusiųjų pasaulį, visų pirma – į virtualią realybę.Daugybėje vaikiškų pokalbių svetainių praktikuojamos virtualios santuokos: vaikai „tuokiasi“ ir „skiriasi“ vienu mygtuko paspaudimu. Kas verčia juos žaisti jausmais, kuriems jie patys dar psichologiškai nėra subrendę? Pasak psichologų, taip vaikai repetuoja įsimylėjimą, matuojasi sau tam tikrus socialinius vaidmenis, mėgina išreikšti savo moteriškumą arba vyriškumą. Vaikai neretai bręsta vadovaudamiesi pavyzdžiais, nusižiūrėtais iš ekrano, nuo ankstyvos vaikystės didelėmis dozėmis gauna seksualinių ir erotinių įspūdžių. Iki galo nesuvokdami to, ką mato ekrane, esmės, jie tam tikrus atributus suvokia kaip besąlygišką duotybę ir bando patirti tai savo kailiu.

Nepalikite savieigai

Sužinoję, kad vaikai bendrauja abejotinomis temomis, tėvai dažniausiai pasistengia juos atriboti nuo virtualaus pasaulio – traukiančio kaip pelkė, kupino spąstų, apie kuriuos vaikai dar nė neįtaria.Tėvų baimė turi pagrindą. Mes bijome konkrečių dalykų – tokių, kaip pedofilija, galimybė būti įtrauktam į pornografijos sūkurį. Tačiau baimina ir tai, kad įsitraukęs į pokalbius intymiomis temomis vaikas sulaužo tokiems pokalbiams priimtą subtilumą.Kai dar niekas apie internetą nė nesapnavo, vaikai vis tiek vienaip ar kitaip sužinodavo ir apie „kitą gyvenimo pusę“ – ir dažniausiai tai nutikdavo kaip tik bendraujant su bendraamžiais. Dabar šią funkciją perėmė internetas. Ir to nereikėtų būgštauti – jis iš esmės tik pakeitė erotinį žurnalą, nugvelbtą iš tėčio stalčiaus, ar nešvankius vyresnių kiemo vaikų anekdotus.

Tačiau palikti visko savieigai taip pat nevalia. Vaikai vis dėlto turėtų suvokti, kad tai, ką jie rašo, su kuo bendrauja internete, suaugusieji gali perskaityti ir sužinoti, taigi turėtų išlikti budrūs. Jei tėvai pajus, kad riba tarp fantazijos ir realybės blanksta, jiems vertėtų nedelsiant įsikišti.Jei jaudinatės, kad jūsų vaikas pernelyg daug bendrauja internete, kartkartėmis patikrinkite, ką jis ten daro, su kuo ir kokiomis temomis bendrauja. Tai padės jums ne tik geriau suvokti savo vaiko poreikius, bet ir užbėgti už akių galimai nelaimei.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų