• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugelyje pasaulio šalių yra žmonių, kolekcionuojančių istorines, antikvarines vertybes. Neseniai viena tokių vertybių tapo seni kompiuteriai - ENIAC, “Altair”, “Apple 1”, “Zenith” ir pan. Technikos mylėtojai, pagauti nostalgiškų nuotaikų, moka už juos gana nemažas sumas.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, tokius kompiuterius žmonės kolekcionuoja ir pelno tikslais. Jų kainos “e-Bay” aukcionuose siekia 1999 JAV dolerius. Ne tokie seni, nuo 1971 iki 1990-ųjų kainavę tūkstančius dolerių - šimtus kartų pigesni ir kainuoja nuo 5 iki 100 dolerių.

REKLAMA

Tik kai kurie tokių kompiuterių verti įsigyti, jei norima ateityje juos perparduoti už gerokai didesnę kainą. Brangiausiai kainuoja pilnos sudėties, veikiantys ir aprūpinti atitinkama “savo laikų” programine įranga bei aksesuarais.

Vienas brangiai parduotų senųjų kompiuterių - “Apple 1”, sukurtas Kalifornijos garaže dviejų kompiuterininkų Steve’o Wozniako (Styvo Vozniako) ir Steve’o Jobso (Styvo Džobso). 1976 m. vaikinai jį pardavė kaip eilinį įrankį už 666,66 JAV dol., o 2000 m. aukcione jis įsigytas už 25 tūkst. dolerių. “Apple 1” kompiuterių iš viso buvo pagaminta 200 vienetų; kol kas užregistruotas tik 31 jų.

REKLAMA
REKLAMA

Didžiojo interneto bumo metu šių senienų kainos buvo pakilusios iki neregėtų aukštumų, nes keletas kolekcionierių gana aršiai konkuravo tarpusavyje dėl retesnių vienetų. Viename aukcione didžiausios programinės įrangos gamintojos “Microsoft” technologijų direktorius Nathanas Myhrvoldas sugebėjo sumokėti 70 tūkst. JAV dolerių už vakuumo vamzdelių rinkinį, įėjusį į vieną seniausių kompiuterių, vadinamą ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Calculator). Tai milžiniškas universaliojo komplekto (mainframe) kompiuteris, kuris buvo sukurtas antrojo pasaulinio karo metais.

Tačiau kainos svyruoja ir jų tendencijas nustatyti gana sunku. Po interneto bumo pabaigos jos vėl kiek sumažėjo, bet kai kuriais atvejais net ne tokių iškasenų, o, pvz., 1975 m. kompiuterių, kainos siekia 3 tūkst. dolerių. Daugiausiai tai priklauso nuo to, kokią įtaką technologijų raidai padarė konkretus įrenginys. Be to, kaina priklauso ir nuo pirkėjo žinių apie technologijas. Prekyba senoviniais kompiuteriais aktyviai vyksta “Classic Computer” el. pašto konferencijose ir interneto aukcionuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų