REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV maisto ir vaistinių produktų administracijos FDA teigimu, naujausi tyrimai leidžia kelti „teisėtą“ susirūpinimą dėl muiluose, indų plovikliuose, skutimosi geliuose ir netgi kojinių, sportinių drabužių ir žaislų audiniuose naudojamą antibakterinio chemikalo - triklozano - poveikį sveikatai.

REKLAMA
REKLAMA

FDA ir Aplinkos apsaugos agentūros EPA atstovų teigimu, jų požiūris į triklozaną pasikeitė. Ši medžiaga dabar jau yra taip paplitusi, jog jos liekanų randama 75% populiacijos šlapime, teigiama JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro pranešime. Galimiems plačiai vartojamų cheminių medžiagų poveikiams sveikatai iš naujo įvertinti pritaria ir šalies prezidento Obamos administracija.

REKLAMA

Dienraščio „The Washington Post“ redakcijai pasisekė gauti vienam kongreso nariui siųstą FDA laišką, kuriame buvo teigiama, jog pastaruoju metu atlikti nauji tyrimai kelia klausimų apie tai, ar triklozanas nesutrikdo kūno endokrininės sistemos ir ar jis nepadeda sukurti antibiotikams atsparių bakterijų. Dar 2005 metais vienas patariamasis FDA organas teigė, jog „nėra jokių įrodymų, jog antibakteriniai muilai veikia geriau nei įprasto muilo ir vandens derinys“.

Šiuo metu FDA jau daro spaudimą valstybės pareigūnams, kad šie imtųsi griežtesnių veiksmų ir apribotų triklozano ir kitų chemikalų, kurių neigiamas poveikis endokrininei sistemai įrodytas laboratorinių testų metu, naudojimą rinkoje.

REKLAMA
REKLAMA

Endokrininė sistema atsakinga už fermentų gamybą, kurie reguliuoja daugumą organizmo funkcijų, tame tarpe žmogaus augimą ir vystymąsi. „Triklozano paplitimas kasdieninio vartojimo produktuose yra toks didžiulis, jog jo esama praktiškai kiekvieno tipo produkte - daugumoje muilų, dantų pastoje, kosmetikoje, drabužiuose ir žaisluose“, teigia JAV kongreso narys Edward J. Markey. „Jo esama mūsų geriamajame vandenyje, upėse, todėl jo atsiranda ir mūsų kūnuose... Aš nemanau, kad dar reikia surinkti daug papildomų duomenų, kad galėtume priimti paprastus sprendimus dėl vaikų žaislų ir žmonių naudojamo muilo. Akivaizdu, jog tai yra grėsmės šaltinis“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Markey siekia, kad būtų uždrausta triklozaną naudoti gaminant bet kokius gaminius, skirtus vaikams, taip pat gaminant bet kokius produktus, kurie kontaktuoja su maistu - pavyzdžiui, pjaustymo lentos. Kitos šalys, įskaitant kai kurias Europos Sąjungos nares, jau yra uždraudusios arba apribojusios šio chemikalo naudojimą.

Tuo tarpu JAV Muilo ir detergentų asociacijos atstovas Brian Sansoni, reprezentuojantis 30 milijardų dolerių vertės valymo produktų pramonę, teigia, jog susirūpinimas triklozanu yra nepagrįstas. „Šie produktai ir jų sudedamosios dalys yra peržiūrėtos, kontroliuotos ir tirtos dešimtmečius. Mes tikime, kad mokslas tvirtai garantuoja šių gaminių saugumą ir efektyvumą. Yra svarbiau negu bet kada anksčiau, kad vartotojai galėtų įsigyti tokių prekių. Šiais laikais ligų ir kitokių užkratų grėsmė yra itin didelė“.

REKLAMA

Triklozanas pačioje pradžioje buvo sukurtas kaip chirurgijos sričiai skirta valymo priemonė. Jis taip pat yra naudojamas pesticiduose. Pastaraisiais metais jis buvo įtrauktas į sąrašą plataus vartojimo produktų, kurie skirti bakterijoms ir grybeliams naikinti ir apsaugo nuo blogo kvapo. Jo galima rasti visuose gaminiuose - pradedant virtuvės įrankiais, baigiant batais, ir tokia produkcija dažnai yra žymima užrašu apie antibakterines savybes. Aišku, esama produktų (pavyzdžiui, dauguma rankų dezinfekavimo priemonių), kuriuose analogišku tikslu naudojamas alkoholis ir kuriuose nėra triklozano, tačiau tokios rūšies produkcija pamažu tampa retenybe.

REKLAMA

„Natural Resources Defense Council“ mokslininkė Sarah Janssen prisijungė prie kelių kitų aplinkosaugos grupių ir praėjusiais metais pasirašė FDA skirtą peticiją dėl triklozano naudojimo apribojimo. Jos manymu, muilo industrija naudojasi žmonių baimėmis. „Ypatingai H1N1 gripo protrūkio metu žmonės buvo labai išsigandę ir galvojo, kad jiems reikia papildomų apsaugos nuo infekcijos priemonių, net nepagalvodami, kad paprastas muilas ir vanduo veikia lygiai taip pat gerai“, sako  Janssen.

Kadangi triklozano esama tokioje daugybėje produktų, jo vartojimą JAV reguliuoja net trys vyriausybinės agentūros: FDA, EPA ir „Consumer Product Safety Commission“. Tačiau FDA, kuri prižiūri chemikalo naudojimą asmens higienos produktuose, medicininiuose įtaisuose ir produktuose, kurie kontaktuoja su maistu, net 38 metus kūrė triklozano vartojimo taisykles, tačiau iki šiol šios užduoties neįveikė. „FDA nusistačiusi šias taisykles baigti sudarinėti artimiausiu metu ir bendradarbiauja su EPA peržiūrint naujausius triklozano tyrimų duomenis“, sako agentūros Vaistų įvertinimo ir tyrimų centro direktoriaus pavaduotojas Doug Throckmorton. Jis taip pat priduria, jog FDA iš naujo peržiūri 1997 metais kompanijai „Colgate“ išduotą leidimą naudoti triklozaną dantų pastoje „Colgate Total“, nes tuo metu mokslininkai dar nebuvo iškėlę klausimo apie tai, koks yra šios medžiagos poveikis endokrininei sistemai.

„Triklozano atžvilgiu mokslas keičia savo poziciją“, sako Throckmorton. „Remiantis tuo, ką mes žinome, mes neturime įrodymų, kurių pagrindu galėtume teigti, kad šis chemikalas kelia grėsmę žmogaus sveikatai. Tačiau mes turėtume geriau suprasti jo poveikį sveikatai ir turime bendradarbiauti su kitomis agentūromis, rinkdami informaciją, ir tik tada nuspręsti, ar mes turėtume pakeisti šios medžiagos kontrolės taisykles“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų