REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinių Valstijų vyriausybė 2023-uosius pabaigė suteikdama, kaip pati sakė, paskutinį likusį ginklų paketą Ukrainai. Tolesnė parama – JAV Kongreso, kuris vėl susitiks sausio 8 d., rankose. Ir kol kas niekas iš tikrųjų negali prognozuoti, ar, kiek ir kokia apimtimi JAV galėtų atnaujinti savo paramą Ukrainai. 

Jungtinių Valstijų vyriausybė 2023-uosius pabaigė suteikdama, kaip pati sakė, paskutinį likusį ginklų paketą Ukrainai. Tolesnė parama – JAV Kongreso, kuris vėl susitiks sausio 8 d., rankose. Ir kol kas niekas iš tikrųjų negali prognozuoti, ar, kiek ir kokia apimtimi JAV galėtų atnaujinti savo paramą Ukrainai. 

REKLAMA

Apie tai, kas gresia pasauliui, jei Vakarai nustos remti Ukrainą, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja buvęs užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir Lietuvos atsargos pulkininkas, buvęs Lietuvos karinės žvalgybos vadovas Gintaras Bagdonas.

Pone Linkevičiau, ar galima sakyti, kad Vakarai nepersistengia tiekdami ginkluotę Ukrainai? Kokios paramos strigimo priežastys, ar Vakarai tiesiog neturi, ar nelabai nori?

L. Linkevičius: Negalima sakyti, kad visiškai neturi, bet, jeigu kalbėtume apie tolimąją artileriją iš amerikiečių arba vokiečių, ji iš esmės pakeistų situaciją. Pamenam, kaip situacija pasikeitė po „Himars“ atvykimo, jų buvo tik vienetai, bet žalos buvo padaryta labai daug, rusai turėjo atsitraukti. <...> 

REKLAMA
REKLAMA

Rusai visąlaik sako, kad jie laimi pralaiminėdami. Per dvejus aktyvaus karo metus jie sugebėjo išsaugoti 18 proc. okupuotos teritorijos ir niekur nepasistūmėjo, tai kur čia tie laimėjimai? <...> 

REKLAMA

Mes vis papilame žibalo ant rusų propagandos, kuri pasiskaito antraštes apie tai, kad Vakarai pavargo, baigėsi amunicija, žadėjom milijoną sviedinių, sukrapštėm 300 tūkstančių. <...> 

Paklauskit bet ko, visi nusiminę, juodos vėliavos, viskas blogai ir rytoj bus dar blogiau. O ką Rusijoj geriau? Bet pas juos nėra to teksto. Aišku, aptarinėti šitų dalykų Rusijoje neįmanoma, toks režimas, bet pažiūrėkit, kokie dabar mobilizacijos įstatymai, kokioje įtampoje žmonės yra laikomi. 

Jei nepaklūsi mobilizacijai, negalėsi prekiauti savo turtu, negalėsi išvažiuoti į užsienį, negalėsi pirkti automobilio. Kažkada sprogs tas burbulas, rusų kantrybė nėra visiškai beribė. 

REKLAMA
REKLAMA

Nenutolstant nuo klausimo, aišku, kad nepersistengė, tikrai yra ką duoti. Niekas nepaskaičiavo, kiek tūkstančių F-16 naikintuvų yra nenaudojamų, tai ką, negalima sukrapštyti poros šimtų naikintuvų? <...> 

Kas dabar vyksta, tai mūsų galvos skausmo atitolinimas, o jis niekur nedings. Vakarams jis dar labiau paūmės ir kainuos dar daugiau pinigų. 

Jungtinės Valstijos tikrai turi, ką duoti, bet neduoda, kodėl taip yra? 

G. Bagdonas: <...> Visų 54 „Ramšteino formato“ šalių bendrasis vidaus produktas yra apie 47 trilijonai dolerių, iš jų Ukrainai skirta 0,2 proc. Kiekvieną mėnesį Vakarų šalys Ukrainai teikia vidutiniškai 5 milijardus paramos lėšų, tuo metu Rusija karui skiria apie 10 mlrd.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai čia jums ir atsakymas, mes nepakankamai duodam, mes neturime strategijos, mes vis dar manome, kad karas yra vien Ukrainos reikalas. Reikia ne tik padėti Ukrainai, kad ji nepralaimėtų, reikia norėti ir stengtis, kad ji laimėtų. 

Gerbiamas Gintarai, ar nėra taip, kad Europos lyderių galvose yra tas suvokimas, [kad reikia remti], bet mes labiau remiamės žodžiais nei realiais darbais, nes atimti pinigus iš savo žmonių ir jų socialinės gerovės, ir juos skirti karo reikmėms yra sunku?

G. Bagdonas: Šiandien neduosim Ukrainai, rytoj kariausime čia, Europoje. Manau, kad pamažu tas suvokimas ateis. Man atrodo, kad jau daugelis politikų tą supranta, kad [kitu atveju] jiems teks kariauti Baltijos šalyse ar Lenkijoje. 

REKLAMA

Ar yra, pone Linkevičiau, tas suvokimas Vakarų Europos valstybių?

L. Linkevičius: Jis nepakankamas, bet atsiranda. Mane kartais net stebina, kaip jis atsiranda. Toje pačioje Švedijoje kalbos yra labai rimtos, neseniai buvau konferencijoje, politologai vienu balsu kalba, kad yra didžiulė grėsmė. Atrodo, kur čia grėsmė, kai šalis turi tokias pajėgas. Čia yra ne šiaip tušti žodžiai, tai – rimti žodžiai už kurių turi būti rimti politiniai, kariniai ir finansiniai įsipareigojimai.

Visą pokalbį rasite straipsnio pradžioje.

tv3.lt

Tai krapstyk is savo kisenes gerbiamasis.
krapstyk komsomolce is savo kisenes
karo kurstytojas
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų