• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Siūlome darbą Anglijoje. Uždarbis – 350 svarų per savaitę. Darbuotojams reikės fermoje gaudyti viščiukus“, – tokio pobūdžio skelbimas suviliojo mažiausiai 29 lietuviusš Jie nutarė išbandyti laimę ir užsidirbti užsienyje.

REKLAMA
REKLAMA

Tai, ką šiems žmonėms teko patirti emigrantų rojumi kadaise vadintoje Didžiojoje Britanijoje, kiekvienas jų greičiausia prisimins visą likusį gyvenimą.

REKLAMA

Lietuvoje viešintis Jungtinės Karalystės Sunkių organizuotų nusikaltimų agentūros Operacijų departamento Kovos su prekyba žmonėmis centro taktikos patarėjas Vincentas Deanas papasakojo, kaip jų šalyje buvo išnaudojama grupė užsidirbti atvykusių lietuvių. Beje, pagrindiniai organizatoriai, „svajonių“ darbdaviai, taip pat buvo lietuviai.

REKLAMA
REKLAMA

„Tarnyba gavo informaciją, kad yra išnaudojami žmonės, kurie gaudo fermose viščiukus. Du įdarbinti žmonės pasiskundė dėl itin prastų darbo sąlygų. Žmonės buvo suvilioti tradiciškai – įdėjus darbo skelbimą internete. Jiems pažadėtas 350 svarų uždarbis per savaitę. Taip pat gyvenamoji vieta“, – pasakojo V. Deanas.

Užsidirbti norintys lietuviai iš pradžių turėjo sumokėti 340 svarų mokestį. Vėliau mikroautobusu jie buvo nuvežti į Angliją. Už kelionę taip pat teko pakloti po 100 svarų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Atrodytų, kad toks darbo pasiūlymas yra visiškai nekaltas. Greičiausiai problemų ir nebūtų kilę. Tačiau lietuviai buvo apgyvendinti vietoje, kur nebuvo nei šildymo, nei elektros, nei vandens. Darbuotojai buvo verčiami miegoti ant grindų. Gyveno kažkokio lietuvio, kuris tą verslą organizavo, namuose. Tai, kas buvo žadėta, nė iš tolo nepriminė realybės“, – pasakojo V. Deanas.

REKLAMA

Fermoje dirbę žmonės tiesiogine to žodžio prasme jautėsi žalojami. Su jais nebuvo pasirašyta jokia darbo sutartis. Kartais tekdavo dirbti daugiau kaip 16 val. per dieną, miegoti automobilyje.

„Toks elgesys buvo ne kas kita, kaip išnaudojimas. Pažadėto atlyginimo jie negaudavo. Reikėdavo pagauti 10 tūkst. viščiukų per dieną. Kartais tekdavo vežioti žmones iš vienos fermos į kitą, kad tik būtų įvykdyta nustatyta norma. Dirbantys žmonės negalėjo patys kontroliuoti banko sąskaitų, kurios jiems buvo atidarytos. Padėties kontrolė priklausė darbdaviams“, – sakė V. Deanas.

REKLAMA

Teisėsaugos pareigūnai pradėjo aiškintis, kaip tie žmonės buvo įdarbinti. Lietuvos pareigūnai atvyko į Jungtynę Karalystę. Sujungus pajėgas, tyrimas pajudėjo iš vietos. Nustatyta, kad aukų darbui Anglijoje ieškodavo lietuvis. Pareigūnai žinojo, kad jis dažnai atvyksta į Angliją, dažnai keičia gyvenamąją vietą.

Buvo gautas Europos arešto orderis ir tas lietuvis buvo sulaikytas. Tada keliose vietose atliktos kratos. Iš viso pareigūnai areštavo du direktorius. Tada visi 29 Lietuvos piliečiai buvo perkelti į priėmimo centrą. Patikrinta jų sveikata.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Manėme, kad iš tų 29 lietuvių bent pusė pasakys, kad jiems reikia pareigūnų pagalbos, o kitiems esą viskas gerai. Tačiau šįkart visi 29 pasakė, kad jiems tikrai reikia pagalbos. Jie skundėsi esą išnaudojami, buvo išsekę. Šiuo metu septyni asmenys jau grįžo į Lietuvą.

Tų žmonių bendradarbiavimas su teisėsauga ateityje padės jiems išvengti panašių išnaudojimo atvejų. Beje, dalis išnaudotų darbininkų rado oficialų darbą, kitiems dar teks padėti. Veiklą vykdžiusiai įmonei buvo atimta licencija“, – istorijos atomazgą atskleidė V. Deanas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų