REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinėje Karalystėje (JK) nekilnojamo turto kainos per metus išsaugo 13,4 proc. Toks didėjimas yra sparčiausias nuo 2004 m. lapkričio mėnesio, teigia „Nationwide“.

Jungtinėje Karalystėje (JK) nekilnojamo turto kainos per metus išsaugo 13,4 proc. Toks didėjimas yra sparčiausias nuo 2004 m. lapkričio mėnesio, teigia „Nationwide“.

REKLAMA

„Nationwide“ duomenimis, vidutinė namo kaina išaugo nuo 216 403 svarų (apie 252 400 eurų) 2020 m. birželį, iki 245 432 svarų (apie 286 260 eurų) šiemet.

„Nationwide“ vyriausiasis ekonomistas Robertas Gardneris sakė, kad kainos, lyginant su vidutinėmis pajamomis: „Jau artėja prie rekordo.“ Pasak jo, tai ypač apsunkina pirmojo būsto įsigijimą.

Ekonomistas „BBC“ pasakojo, kad pandemija „sužadino“ nekilnojamojo turto rinką.

R. Gardnerio teigimu, karantinų metu daugybė žmonių permąstė, kokių namų nori, atsižvelgdami į jų erdvumą ir vietą.

„Pandemija buvo neįprastas šokas – jis pažadino nekilnojamojo turto rinką. Paprastai tokie sukrėtimai sulėtina rinką“, – pridūrė ekonomistas.

REKLAMA
REKLAMA

Savo išvadas „Nationwide“ parėmė duomenimis apie jų pačių išduotas nekilnojamojo turto paskolas. Ataskaitoje teigiama, kad nors metinį augimą iš dalies paskatino neįprastai mažos nekilnojamo turto kainos per pirmąjį karantiną, joms išaugus, rinkos plėtra nestojo.

REKLAMA

Antrąjį 2021 m. ketvirtį nekilnojamo turto kainos augo visoje JK. Šiaurės Airijoje ir Velse buvo užfiksuotas didžiausias metinis padidėjimas – atitinkamai 14 proc. ir 13 proc.

Lėčiausiai kainos augo Škotijoje, kur nekilnojamo turto vertė išaugo 7,1 proc., o Anglijoje kainos mažiausiai didėjo Londone. Čia buvo užfiksuotas 7,3 proc. augimas.

R. Gardneris sakė, kad nepaisant rekordinio nekilnojamo turto kainų išaugimo, įprastos nekilnojamojo turto paskolos įmokos: „Nebuvo labai aukštos, palyginus su pajamomis, nes paskolų palūkanos vis dar išlieka labai mažos.“

REKLAMA
REKLAMA

Namų kainos sparčiai auga. Augimą skatina žyminių mokesčių lengvatos, jį palaiko nekilnojamojo turto agentų rinkodara, o, svarbiausia, jį įkvepia su koronavirusu susiję pirkėjų prioritetų pasikeitimai.

Žinoma, tai tik bendras vaizdas. JK nekilnojamo turto rinka susidaro iš daugybės mažesnių rinkų. Štai pasiklauskite bet ko, kas šiuo metu pardavinėja butą, ir jie atsakys, kad jaučiasi lyg paralelinėje visatoje.

Tačiau nerimaujama, kad šis augimas nesibaigtų burbulo sprogimu.

Jeigu ekonomika neatsigaus ir daugybė žmonių praras savo darbą, kai kurie žmonės gali būti priversti parduoti savo turtą, tačiau galimų pirkėjų tuo metu būtų jau daug mažiau. Jeigu tai tęsis ir kainos galiausiai nukris, dideles paskolas erdvesniam būstui, kuriame galėtų ir gyventi ir dirbti, pasiėmę žmonės, susidurs su turto nuvertėjimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žyminio mokesčio lengvatos įtaka

Rinka pastaraisiais mėnesiais ir toliau yra skatinama žyminio mokesčio lengvatos Anglijoje, Velse ir Šiaurės Airijoje.

Tačiau nuo ketvirtadienio, bus pradedamas šios mokestinės lengvatos panaikinimas, o iki spalio mėnesio viskas turės grįžti į priešpandeminę tvarką.

Nicky Stevenson, nekilnojamo turto agentūros „Fine and Country“ generalinė direktorė, sakė: „Niekas nesitikėjo tokio didelio metinio namų kainos augimo. Ypač dabar, baigiantis žyminio mokesčio lengvatų taikymui.“

„Galutinis žyminio mokesčio lengvatos panaikinimas rugsėjo pabaigoje gali neturėti ir jokio poveikio, nes daug svarbesni yra kiti faktoriai, pavyzdžiui, lenktyniavimas dėl daugiau erdvės, maža pasiūla, turimos santaupos ir žemos palūkanų normos.“

REKLAMA

Tačiau kiti analitikai pabrėžia, kad didžiausią įtaką būsto kainoms turės ryšys tarp nekilnojamo turto paklausos ir žmonių darbo. Danni Hewson, „AJ Bell“ finansų analitikė teigė, kad nedarbo rodikliai yra akylai sekami.

„Kiek žmonių vis dar turės darbą kai nebebus taikoma mokesčių lengvata? Kiek būsto paskolų baigsis greitais pardavimais? Mums nepavyks pabėgti nuo fakto, kad artėjantys keli mėnesiai, kai bus atšaukta parama, sukels nemažai sunkumų daugybei žmonių“, – sakė analitikė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų