REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Alytaus valdininkai nemoka rašyti pažymų

„Užsieniečiai, o ir patys lietuviai vieni kitus vadina susiraukusiais, nepatenkintais, piktais. Kaip čia šypsosiesi, jei kone kiekviename žingsnyje žmonėms, norintiems susitvarkyti paprastus reikalus, kabinami nervai, gaišinamas laikas, jie verčiami išleisti vis daugiau pinigų”, - kalbėjo "Alytaus naujienoms" vieno pirmakursio, įstojusio į Vilniaus universitetą, tėvai, Alytaus miesto savivaldybėje nepavykus gauti pažymos apie šeimos sudėtį, reikalingos pristatyti aukštojo mokslo įstaigai, kad gautų bendrabutį.

REKLAMA
REKLAMA

Miesto savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Birutė Valūnienė tvirtino, kad tokių jaunuolių ar tėvų pastaruoju metu kasdien kreipiasi po dešimt ar penkiolika iki pietų: „Nei mūsų skyrius, nei miesto savivaldybė šeimos sudėties pažymų neišduoda. Aš net nežinau, kas jas Alytuje turi ar jų neturi išduoti.”

REKLAMA

Alytiškių pirmakursių tėvai ir patys studentai pažymos apie šeimos sudėtį būriais traukia ieškoti į miesto savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus vyriausiosios specialistės Aušros Vėsienės kabinetą, kuriame vykdoma nauja savivaldybėms deleguota gyvenamosios vietos deklaravimo funkcija ir išduodamos su ja susijusios pažymos.

Ant šio kabineto durų kabo skelbimas: „Pažymas apie šeimos sudėtį išduoda Gyventojų registro tarnyba prie Vidaus reikalų ministerijos Vilniuje.” Nurodyta adresas ir telefonas (8-5) 2 71 77 88. Šiuo pasiteiravus Gyventojų registro centro darbuotoja nuvylė: „Mūsų tarnyba - vienintelė Lietuvoje vieta, kurioje alytiškiai gali gauti pažymą apie šeimos sudėtį.”

REKLAMA
REKLAMA

Alytiškiai klaidžioja kelerius metus

„Baisi bėda - alytiškiai dėl šeimos sudėties pažymų blaškosi ne pirmi metai. Vieni tėvai ir studentai šitą problemą bando išspręsti per gyvenamosios vietos deklaravimo pažymą, kiti - važiuoja į Vilnių. Vieniems, jei visa šeima gyvenamąją vietą deklaravusi tuo pačiu adresu, mūsų išduota pažyma aukštosioms mokykloms galbūt tinka. Bet jeigu kartu su šeima gyvenamojoje vietoje deklaruota daugiau asmenų, netinka. Be to, ne visi grįžta ir pasako, ar ta pažyma tiko, ar ne. Mes tėvams ir jaunuoliams siūlome tai, ką juridiškai galima pasiūlyti”, - kalbėjo B.Valūnienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gerokai anksčiau, jei prireikdavo, pažymas apie šeimos sudėtį išduodavo gyvenamųjų namų bendrijos ar butų ūkiai, nes jie turėjo teisę vykdyti gyvenamosios vietos registraciją. Vėliau ir iki šių metų liepos pirmosios gyvenamosios vietos deklaravimo funkciją vykdė policijos komisariatų migracijos tarnybos, bet pažymų apie šeimos sudėtį neišduodavo.

Kuo Alytus kitoks negu visa Lietuva?

„Šiuo atveju visiškai nereikia sieti gyventojų gyvenamosios vietos deklaravimo ir pažymų apie šeimos sudėtį išdavimo, nes tai neturi nieko bendro”, - sakė Gyventojų registro tarnybos direktorė Marija Norkevičienė.

REKLAMA

Direktorė į klausimą, kas ir kokiu juridiniu pagrindu turi teisę išduoti pažymas apie šeimos sudėtį, atsakė: „Pagal Vietos savivaldos įstatymo 31 straipsnio nuostatas, seniūnija jai priskirtos teritorijos gyventojams išduoda Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatyme nustatytus, taip pat šeimos sudėtį ir kitokius faktinę padėtį patvirtinančius dokumentus.”

O ką daryti alytiškiams - Alytuje, kitaip negu Kaune ar Vilniuje, nėra nei seniūnijų, nei vietos gauti pažymą apie šeimos sudėtį?

„Gyventojų registro įstatyme ir Gyventojų registro nuostatuose numatyta, kad Gyventojų registre kaupiami asmens duomenys apie šeiminę padėtį ir jos pasikeitimo datą, vaikų ir sutuoktinių asmens kodai bei kita, todėl mes taip pat išduodame šeimos sudėties pažymas. Pirmą kartą per septynerius vadovavimo tarnybai metus girdžiu didžiausią nesąmonę, kad iš Alytaus dėl šeimos sudėties pažymos žmonės vaikomi į Vilnių. Kuo Alytus kitoks negu visa Lietuva ir kas ten pas jus įvyko, jei nuo praėjusio ketvirtadienio mūsų tarnybą užplūdo jaunuoliai? Klaipėdoje irgi nėra seniūnijų, bet iš ten į Vilnių dėl šeimos sudėties pažymos niekas nelaksto. Man irgi būtų nemalonu, jeigu dėl to būčiau gainiojama tokiais atstumais”, - stebėjosi direktorė.

REKLAMA

Visi atsiduria absurdiškoje padėtyje

M.Norkevičienė aiškino, jog Gyventojų registrų tarnybos darbuotojai verčiasi per galvas, dirba be pietų, kad pirmakursiams iš Alytaus išrašytų šeiminės padėties pažymas: „Mes norime jas išduoti tą pačią dieną, kad jiems Vilniuje nereikėtų nakvoti. Aš nelabai suprantu, ką ta mūsų pažyma jiems duos lengvatai dėl bendrabučio, nes į ją įrašome tėvus ir adresą, tačiau neįrašome nei seserų, nei brolių. Nežinau, ar jiems tai tinka, ar jie bergždžiai važinėja?! Tėvai gal negali išeiti iš darbo? Jiems išrašytume šeimos sudėties pažymą su visais nepilnamečiais vaikais, studentais ir kitais reikalingais duomenimis.”

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paaiškėjo, kad Alytus šiuo atžvilgiu visai nesiskiria nuo direktorės paminėtos Klaipėdos. „Į mūsų miesto savivaldybę irgi plūsta ir tėvai, ir pirmakursiai. Tad iš padėties sukamės per gyventojų gyvenamosios vietos deklaravimą, kiekvienu atveju aiškinamės individualiai, stengdamiesi nesiųsti į Vilnių. Didžiausias absurdas klaipėdiškius stumdyti į Vilnių”, - padėtį apibūdino Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Ryšių su visuomene skyriaus priimamojo vedėja Lina Kryževičienė.

Pažyma būtina socialiniam statusui įrodyti

REKLAMA

Vilniaus universiteto pirmakursiams, norintiems apsigyventi bendrabučiuose, esant ribotų galimybių, pirmenybė teikiama pagal eiliškumą tokia tvarka: visiškiems našlaičiams, neturintiesiems vieno iš tėvų, invalidams, iš daugiavaikių šeimų. Visais šiais atvejais reikia šeimos sudėties pažymų.

„Šiemet suvažiavo krūvos tokių pirmakursių iš visos Lietuvos ir visi iš seniūnijų, savivaldybių ir Gyventojų registro tarnybos suvežė šeimos sudėties pažymas. Pas mus šios pakeisti gyventojų gyvenamosios vietos deklaravimo pažyma negali, nes ji neturi nieko bendro su šeima”, - sakė VšĮ „Vilniaus universiteto būstas” direktorius Nerijus Cicilionis.

REKLAMA

Taigi alytiškiams norint gauti šeimos sudėties pažymą Gyventojų registro tarnyboje Vilniuje, belieka suskaičiuoti, kiek ji kainuotų pirmakursio tėvams: darbo diena iš savo ar darbdavio, jei išleis, kišenės, kelionės išlaidos, už 20 litų tą pačią dieną išduotas dokumentas ir psichologinė bei fizinė įveiktos valstybės biurokratijos našta.

Pradės dirbti dėl žmonių

Alytaus miesto savivaldybės administracijos Juridinės tarnybos vedėjas Juozas Šarka irgi citavo Vietos savivaldos įstatymo 31 straipsnio nuostatas, minėtas M.Norkevičienės: „Pagal įstatymo raidę, yra dingstis spyriotis ir Alytui, ir Klaipėdai, kur nėra seniūnijų. Bet seniūnijos - savivaldybių administracijų padaliniai. Nieko savivaldybių administracijos nepažeistų, jei ieškotų galimybės ir praktinės išeities išrašyti šeimos sudėties pažymas, norėdamos padėti savo miestų gyventojams. Žinoma, reikėtų tą Vietos savivaldos įstatymo nuostatą pataisyti nurodant ne tik seniūnijas, bet ir savivaldybių administracijas. O galbūt tik savivaldybių administracijas. Tuomet būtų aiškiau apibrėžta ir išvengta miesto gyventojų stumdymo, tačiau taip, kaip nuostatą vykdo seniūnijos, savivaldybių administracijoms irgi reikėtų vykdyti.

Miesto savivaldybės administracijos direktorius Juozas Skestenis buvo atviras: „Ši tėvų ir studentų problema man buvo nežinoma. Labai blogai, kad Civilinės metrikacijos skyrius pakabino tą skelbimą ir manęs neinformavo apie šeimos sudėties pažymos besikreipiančių žmonių srautus. Gerai, kad jūs keliate šį klausimą. Dabar aiškinsimės ir stengsimės padėti alytiškiams, kad tas pažymas gautų vietoje, nes mes čia dėl žmonių ir dirbame.”

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų