REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nenumaldomai artėjant brandos egzaminams, abiturientai susiduria su dideliu stresu. O kur dar pandemijos keliama įtampa. Visai neseniai paaiškėjo, kad abiturientai gali nuo Covid-19 skiepytis prioritetine tvarka, tačiau, panašu, kad skiepo bent jau dalis abiturientų bijo, mat jų galvose – krūvos neatsakytų klausimų.

Nenumaldomai artėjant brandos egzaminams, abiturientai susiduria su dideliu stresu. O kur dar pandemijos keliama įtampa. Visai neseniai paaiškėjo, kad abiturientai gali nuo Covid-19 skiepytis prioritetine tvarka, tačiau, panašu, kad skiepo bent jau dalis abiturientų bijo, mat jų galvose – krūvos neatsakytų klausimų.

REKLAMA

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) surengė diskusiją, kurios metu atsakė į abiturientams kylančius klausimus dėl vakcinavimo. Klausimų iš moksleivių sulaukta įvairių – ar vakcinuotis bus privaloma, ar dvyliktokai galės rinktis vakciną ir ką daryti, jei po skiepo suprastėja savijauta, o reikia mokytis?

Pateikiame dažniausiai užduodamus klausimus.

Ką daryti, jei antrojo skiepo data numatyta per egzaminą?

Šiuo metu Lietuvoje skiepijama trijų kompanijų vakcinomis – „Pfizer“, „Moderna“ ir „Vaxzevria“ („Astrazeneca“). Netrukus Lietuvą turėtų pasiekti ir ketvirtoji – „Johnson&Johnson“. Šiuo metu žinoma, kad visų Lietuvoje naudojamų vakcinų reikia bent dviejų dozių, tarpsniai tarp šių dviejų dozių kiekvienai vakcinai yra skirtingi.

REKLAMA
REKLAMA

Gydytoja klinikinė farmakologė, Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos patarėja, Europos vaistų agentūros Žmogaus vaistinių preparatų komiteto narė Simona Stankevičiūtė sako, kad kai žmogus yra kviečiamas skiepytis, jam pranešama, kokia vakcina jis bus vakcinuojamas.

REKLAMA

Antrą kompanijos „Pfizer“ vakcinos dozę rekomenduojama suleisti 21 dienai po pirmosios praėjus, „Moderna“ po 28 d., o „Vaxzevria“ („AstraZeneca“) rekomenduojama skiepytis kuo vėliau – 12 savaičių praėjus.

„Tačiau jei plius–minus septynios dienos aplink tą terminą vakcinacija įvyks ir ypač, „AstraZeneca“ vakcinos atveju, tai nieko blogo nenutiks. Jei jus kviečia vakcinuotis „AstraZeneca“ vakcina ir jūs žinote, kad tuo metu, kada bus rekomenduota antroji dozė, yra matematikos arba istorijos egzaminas, tai jūs paprašykite, kad šeimos gydytoja ar kas ten jus beregistruotų, antrai dozei užregistruotų dešimtą, devintą ar vienuoliktą savaitę. Tai galima daryti ir nieko blogo nenutiks“, – diskusijoje aiškino S. Stankevičiūtė.

REKLAMA
REKLAMA

Taip elgtis rekomenduoja ir ŠMSM.

„Kai abiturientas gauna pirmą skiepą vakcinacijos centre, tuo metu jam yra paskiriama antra data. Būtent tuo metu abiturientas ir turėtų paprašyti, kad ta kita data nesutaptų su jo egzaminu“, – komentavo švietimo, mokslo ir sporto ministrės Jurgitos Šiugždinienės patarėjas Dainoras Lukas.

Kas jei artėja egzaminas, reikia mokytis, o po skiepo jausiuosi prastai?

Viešojoje erdvėje matyti skiepą gavusių gyventojų liudijimų, kad gavus vakciną kuriam laikui gali šiek tiek suprastėti sveikata. Kai kam pakyla temperatūra, kai kam suskausta galvą ar atsiranda raumenų skausmas.

Abiturientams ateinantys keli mėnesiai bus sunkūs, artėja brandos egzaminai, teks daug mokytis, tad kiekviena diena svarbi. Dalis abiturientų nerimauja, kad dėl po skiepo suprastėjusios sveikatos neteks daug brangaus laiko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

S. Stankevičiūtė sako, kad norint išvengti nepageidaujamų organizmo reakcijų į skiepą arba jas sumažinti, prieš skiepą galima išgerti dvi tabletes paracetamolio. Tai nurodo ir pats „Vaxzevria“ („AstraZeneca“) gamintojas.

„Bet nebūtinai ištiks jus tie nepageidaujami reiškiniai. Galbūt galima sutarti, kad jus skiepys penktadienį po pietų, kada pamokos jau pasibaigusios ir savaitgalį užuot aktyviai ilsėjęsi sode, ilsėsitės, jei pasireikš temperatūra, lovoje. <…> Pamąstyti, suprasti, kad tikrai nebūtinai ištiks tie nepageidaujami reiškiniai ir susiplanavus ateiti skiepytis“, – komentavo S. Stankevičiūtė.

Kai kuriems žmonėms po bet kurio skiepo gali nusilpti galūnės. Tačiau, kaip primena gydytoja, vakcinos nauda nusveria rizikas, tad bijoti organizmo reakcijų nereikėtų.

REKLAMA

„Virusinės infekcijos iš savęs šitą būklę išprovokuoja kelis kartus dažniau negu skiepas. Medicinoje, vaistuose ir vakcinose sveriame naudos ir rizikos santykį. Nėra intervencijos, kuri nieko nedaro. Jei nieko blogo nedaro, tai iš viso greičiausiai jokio poveikio neturi. Naudos ir rizikos santykis yra teigiamas vakcinų atžvilgiu“, – sako S. Stankevičiūtė.

Ar abiturientams galima rinktis vakciną?

Abiturientai, kaip ir visi kiti gyventojai, gali rinktis, kurio gamintojo vakcina norėtų pasiskiepyti. Atskirose savivaldybėse yra atliekamos abiturientų apklausos, kuriose dvyliktokai gali išreikšti savo norus.

„Kai mokyklos atliko apklausą, daugelyje savivaldybių tai buvo, abiturientai galėjo atsakyti savo klausimuose, ar jie sutinka skiepytis su bet kuria vakcina ar tik su kai kuriomis“, – sako D. Lukas.

REKLAMA

Gydytoja S. Stankevičiūtė teigia, kad vakcinų į geresnes ir prastesnes skirstyti vis dėlto nereikėtų ir skatina skiepytis bet kokia vakcina, kuri primiausiai yra prienama.

„Mano mėgstamas JAV dirbantis infekcinių ligų gydytojas visad sako ir aš pasakysiu, kad reikia rinktis tą vakciną, kurią tau pasiūlo dabar. Ta yra geriausia“, – komentavo S. Stankevičiūtė.

Dalis žmonių turi įvairių alergijų. Nors kol kas nėra kontraindikacijų, kad alergiškiems žmonėms nereikėtų skiepytis, bet rinktis vakciną atsižvelgiant į alergijas irgi galima.

„Reikėtų pasitikrinti, ar vakcinos sudėtyje yra medžiagų, kurioms žmogus yra alergiškas. Jei kažkurioje vakcinoje yra, tai jis ta vakcina skiepytis negali – rinktis kitą“, – sako S. Stankevičiūtė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar nepasiskiepiję abiturientai bus įleisti į egzaminus?

Nepasiskiepiję abiturientai nebus diskriminuojami ir į brandos egzaminus galės atvykti.

„Kadangi skiepai abiturientams nėra privalomi, nėra jokios galimybės jiems neleisti laikyti egzaminų. Tiek pasiskiepiję, tiek nepasiskiepiję tikrai galės laikyti egzaminus“, – kalbėjo D. Lukas.

Tiesa, kol kas nėra žinoma, kokia tiksliai tvarka brandos egzaminai vyks.

„Tam tikros saugumo priemonės bet kokiu atveju bus. Kaip ir praėjusiais metais, kai skiepo nebuvo, buvo išlaikytos tam tikros saugumo priemonės ir abiturientai laikė auditorijose“, – sakė D. Lukas.

Taip pat kol kas nežinoma, ar nepasiskiepijusiems abiturientams bus privaloma darytis Covid-19 testus. Į egzaminų organizavimo tvarkos klausimus turėtų būti atsakyta artimiausiu metu.

REKLAMA

Portalas tv3.lt primena, kad abiturientai į prioritetinę vakcinavimo eilę buvo įtraukti praėjusią savaitę. Kartu su abiturientais į eilę buvo įtraukti visi pedagogai ir visi darbuotojai, turintys tiesioginį, nors ir trumpalaikį, kontaktą su mokiniais ar studentais.

„Norime, kad galimybę kuo greičiau pasiskiepyti turėtų visi pedagogai ir visi su mokiniais bei studentais dirbantys žmonės, taip pat sporto treneriai. Į prioritetinę grupę įtraukti ir abiturientai, kad būtų užtikrintas kuo saugesnis ir greitesnis jų grįžimas į mokyklas. Atkreipiu dėmesį, kad skiepas nėra privalomas, kiekvienas gali rinktis. Tačiau kviečiu skiepytis dėl savo ir aplinkinių saugumo, tai ir pati vakar padariau“, – kalbėjo švietimo, mokslo ir sporto ministrė J. Šiugždinienė.

Informuojama, kad nepasiskiepiję abiturientai galės dalyvauti brandos egzaminuose, vakcinavimas nėra privalomas. Tačiau jie yra taip pat įtraukti į prioritetinę grupę ir jiems sudaromos sąlygos pasiskiepyti dar prieš masinę vakcinaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų