• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Savo varganą butelį nuomojusi ir valstybei mokesčius sąžiningai mokėjusi moteris įsitikino: politikai savo reformomis skatina piliečius jaustis nuolat kažkam prasikaltusiais vergais ir visiškai neskatina iniciatyvos imtis verslo.

REKLAMA
REKLAMA

Pensininkei išgyventi buvo sunku

Panevėžietė Janina (jos prašymu vardas pakeistas) gyvena vieno kambario bute viename iš miegamųjų rajonų esančiame daugiabutyje.

REKLAMA

Sulaukusi pensinio amžiaus moteris ėmė nuomoti savo nelabai ištaigingai įrengtą butelį, o pati tuo metu apsigyvendavo kolektyviniame sode.

Taip elgtis ją privertė pats gyvenimas – moters pensija tesiekė 500 litų. Šaltą žiemą butui išlaikyti ji per mėnesį turėdavo skirti apie 200 litų.

Likusių 300 litų turėjo užtekti maistui ir vaistams. Sodo namelio parduoti nenorėjo, nes likusi be žemės lopinėlio prarastų galimybę užsiauginti daržovių.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, moteris mėgsta pavasarį įleisti rankas į dar šaltą dirvą ir kapstytis joje. Toks darbas nuimdavo sąnarių skausmus, pakeldavo nuotaiką.

Mokesčius mokėjo sąžiningai

Parašyti apie šią moterį nutariau tuomet, kai dabartiniai ministrai ir seimūnai įvairiais mokesčiais smulkųjį verslą ėmė varyti į pogrindį. Politikai kalba, kad naujoji mokesčių politika verslo nenustekens, o valstybė surinks daugiau mokesčių. Ir taip esą visi išsigelbėsime.

Bet ar tikrai viskas taip ir bus, kaip sako valdžia?

Šio rašinio herojė Janina yra tas lakmuso popierėlis, kuris leis patikrinti, ar politikai tikrai yra teisūs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Moteris per metus savo butą nuomodavo maždaug 10 mėnesių ir geriausiais laikais per mėnesį gaudavo 300 litų. Vadinasi, per metus ji uždirbdavo 3 tūkst. litų. Tokia suma varganai gyvenančiai pensininkei – įspūdinga.

Janina yra iš tų žmonių, kurie sąžiningai ir laiku moka visus mokesčius, todėl skirti per metus apie šimtą litų verslo liudijimui ji galėdavo be didelės sąžinės graužaties.

Be to, sako Janina, ir širdyje ramiau, kad vieną dieną į duris pasibeldusiems mokesčių inspektoriams galėsianti parodyti verslo liudijimą.

REKLAMA

Valstybė mano, kad Janina uždirba daugiau

Tačiau šiais metais Janina verslo liudijimo jau nebepirko.

Moteris iki šiol graužiasi taip pasielgusi, tačiau ji tikina nesanti tokia turtinga, kad dar ir visą savo varganą pensiją atiduotų valstybei. Kodėl Janina tokia kategoriška?

Jos butelio nuomos kaina smuko iki 100 litų per mėnesį, taigi metų pajamos už nuomą dabar sudarytų vos tūkstantį litų.

Gali būti ir taip, kad nuomininkas staiga išsikels, o už tą mėnesį sumokėto verslo liudijimo mokesčio valstybė negrąžina. Taigi – rizika patirti nuostolį labai išaugo.

REKLAMA

Tuo tarpu verslo liudijimas pabrango daugiau nei 130 proc. ir metams dabar kainuoja apie 1400 litų. Tiesa, Panevėžio savivaldybė dar taiko 50 proc. nuolaidą, todėl mokėti per metus reikia 700 litų.

Dar 864 litus Janina privalėtų papildomai per metus sumokėti valstybei sveikatos draudimo mokesčio. Mat valstybė nusprendė, kad Janina pagal šį verslo liudijimą šiuo metu per mėnesį uždirba ne 100, o 800 litų (per metus ji esą uždirba 9600 litų), ir būtent nuo tos sumos skaičiuojamas sveikatos draudimo mokestis.

Derėtis su valstybe ir įrodinėti, kad tiek tikrai neuždirbi? Kreiptis į teismą, kad valstybė, rinkdama mokesčius, nustato absoliučiai nerealias žmogaus pajamas?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O su kuo derėtis tokiai Janinai? Ką ji turėtų duoti į teismą? Gal premjerą Andrių Kubilių? Iš kokių lėšų jai samdytis advokatą ir ar tokia byla būtų perspektyvi?

Mokesčių politiką rengė beprotis?

„Ministras pirmininkas A.Kubilius elementarius aritmetikos uždavinius spręsti tikriausiai sugeba. Pajamų aš gaunu tūkstantį litų, o išleisti įvairiems mokesčiams turėčiau pusantro tūkstančio.

Jei dabar taikoma lengvata verslo liudijimui bus panaikinta, tuomet mano išlaidos per metus siektų 2264 litus, o uždirbsiu ir toliau tik tūkstantį.

REKLAMA

Tai ar ne beprotis tuos mokesčius nuo lubų mums visiems nukabino?“ – iš A.Kubiliaus vyriausybės mokesčių politikos šaipėsi Janina.

Moteris sako puikiai suprantanti, kad dėl jos nesumokėtų mokesčių valstybė nebankrutuos, tačiau Janina mėgina spėlioti, o kiekgi tokių, kaip ir ji, yra visoje Lietuvoje?

Save maitinančių šeimų mažėja

Praėjusiais metais visoje Panevėžio apskrityje gyventojai buvo įsigiję 13 tūkst. 425 verslo liudijimus.

Jei turėsime galvoje, kad kiekvienas žmogus išlaiko savo vaikus, tėvus ar nedirbantį sutuoktinį ir dar pats iš to verslo pragyvena, tai išeitų, jog vien pagal verslo liudijimus savo dalią palengvindavo daugiau nei 40 tūkst. apskrities gyventojų.

REKLAMA

Iš viso apskrityje gyvena apie 300 tūkst. gyventojų.

Patalpų nuomos verslo liudijimą per praėjusių metų pirmąjį pusmetį buvo įsigiję 205, o per tą patį šių metų laikotarpį jau tik 109 apskrities gyventojai.

Norinčiųjų užsiimti esamų statinių remontu per tą laikotarpį sumažėjo beveik 2 tūkst., kirpėjų ir soliariumų verslu 14, dailidžių sumažėjo beveik 200.

Per praėjusių metų pirmąjį pusmetį verslo liudijimus buvo įsigiję 8657 apskrities gyventojai, o per šių metų tą patį laikotarpį 6825. Taigi išeitų, kad pabranginus verslo liudijimus 1832 gyventojai jau rinkosi bedarbio dalią ir valstybės mokamą bedarbio išmoką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įsisuka pavojinga karuselė

Nuo praėjusių metų liepos 1-osios verslo liudijimų kaina šoktelėjo šimtu ir daugiau procentų, todėl tikėtina, kad visi skubėjo jį įsigyti dar iki tos datos. Todėl dar buvo juntamas pagyvėjimas.

Tačiau brangesnio verslo liudijimo šiais metais daug kas jau nebepirko.

Tikroji padėtis su verslo liudijimais paaiškės kitų metų pradžioje, nes tada jau visi už verslo liudijimą privalės mokėti ir sveikatos draudimo mokestį. Dabar jo dar nemoka tie, kurie verslo liudijimą iš karto visiems metams įsigijo 2008-ųjų gruodžio pabaigoje.

REKLAMA

Specialistai prognozuoja, kad ši aplinkybė į darbo biržą nublokš dar keletą tūkstančių apskrities gyventojų.

Valstybei bus užkrauta dar didesnė bedarbių našta, o pritrūkus pinigų pašalpoms vėl bus įsukta mokesčių kėlimo karuselė. Tada žlugs paskutinieji iš savo darbo dar išgyvenantys žmonės.

Mažą mokestį mokėti sutiktų

Valdžia guodžia save ir kitus, kad verslo liudijimų žmonės nebeperka ir dėl to, kad šiuo metu tiek daug statybininkų, kirpėjų ir kitų profesijų žmonių jau nebereikia.

Tačiau šio rašinio herojei Janinai, jeigu patalpų nuomos verslo liudijimas, kaip ir anksčiau, metams kainuotų tik šimtą litų, būtų šiaudas, už kurio ji dar bandytų griebtis.

REKLAMA

Tas pats dailidė ar statybininkas, jei anksčiau mokėdavo vos kelis šimtus litų, tokią pinigų sumą verslo liudijimui tikrai dar sukrapštytų ir bent jau vasarą darbelio prasimanytų.

Tuo tarpu kelis tūkstančius litų kainuojantis verslo liudijimas statybininkams šiuo metu – utopija.

Neskatina atsakingumo

Janina ir į ją panašūs žmonės, nebeperkantys verslo liudijimo ir mieliau besirenkantys bedarbio dalią, juokiasi, kad pasaulį apėmusi krizė nėra tokia baisi, nes žinai, kad taigi svetimas tave muša. Skauda, bet ką tokiam padarysi?

REKLAMA
REKLAMA

„Tačiau kai pajunti, kad ir tavo šalies premjeras traukia tau iš rankų paskutinį gelbėjimosi šiaudą, kad per jėgą daro tave valstybės išlaikytiniu ir vis dar šaukia atiduoti paskutinius pinigėlius valstybei, pradedi jaustis kaltas dėl visko, kas darosi pasaulyje“, – sakė ponia Janina.

Janina mano, kad valstybės piliečiai per sunkmetį turėtų būti skatinami jaustis atsakingais, pareigingais žmonėms, o ne kaltais ir nusižeminusiais vergais, kuriems terūpi socialinės pašalpos ir bedarbio išmokos.

Bronius Matelis


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų