• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV įmonių susidomėjimas Lietuva auga, tad netrukus vėl galime sulaukti stambių vardų, interviu ,,Ekonomika.lt“ teigė ambasadorė Anne E. Derse.

REKLAMA
REKLAMA

Pastaruoju metu Lietuva sulaukė stambių užsienio įmonių investicijų. Kaip JAV žiūri į verslo aplinką Lietuvoje?

REKLAMA

Vienas svarbiausių dalykų, dėl kurio dirbame JAV ambasadoje – noras plėsti santykius su Lietuva. Šaliai tapus Europos Sąjungos (ES) nare, verslo aplinka Lietuvoje siekia tarptautinių standartų. Daugeliu atvejų jūs juos jau pasiekėte, dėl kitų – dar stengiatės ir dirbate. Jūs esate ES, todėl turite europinio lygio investicinę aplinką. Žvelgiant iš kitos pusės, Lietuva yra svarbaus regiono centre. Turite patirties ir ryšių su Rytų rinkomis, plėtojate juos su Šiaurės šalimis, taigi esate strateginėje pozicijoje.

REKLAMA
REKLAMA

Iš JAV kompanijų girdžiu, kad Lietuvoje svarbiausia – darbo jėga. Lietuva – viena pirmaujančių šalių ES pagal universitetinį išsilavinimą turinčių žmonių skaičių. Jūs mokate daug kalbų ir mokotės labai greitai. Vienos JAV įmonės darbuotojai man pasakojo, kaip turėjo išmokyti lietuvius darbuotojus danų kalbos. Po trijų mėnesių žmonės jau galėjo susikalbėti. Tai gana įspūdinga. Lietuva taip pat patraukli technologijų srityje – šalyje išvystytos ir prieinamos interneto technologijos. Dėl visų šių priežasčių JAV kompanijos domisi Lietuva ir investuoja. Du kartus su jūsų premjeru ir jo komanda keliavau į JAV kalbėtis su verslo įmonėmis ir panašu, kad jas sudominome, nes vis daugiau kompanijų ateina į Lietuvą apsižvalgyti. Šalyje esu jau metus ir matau augančius stambių JAV kompanijų interesus investuoti Lietuvoje. Šalies rinka maža, bet jūs esate ES dalis, o tai labai didelė rinka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip vertinate Lietuvos Vyriausybės indėlį sprendžiant šalies problemas sunkmečiu? Kaip su krize kovojo JAV?

Tai turėtų vertinti Lietuvos analitikai. Ekonomikos nuosmukis palietė ne tik Lietuvą, bet ir JAV bei visą pasaulį. Džiugu, kad valstybės sugebėjo suvienyti jėgas kartu kovoti su krize ir tai leido užkirsti kelią gilesniam nuopuoliui. Tai svarbu tiek JAV, tiek Lietuvai. Daug keliauju po jūsų šalį ir matau, kad sunkmetis stipriai paveikė Lietuvą. Net jei pasaulis jau atsigauna, nedarbas vis dar didelis. Su tomis pačiomis problemomis susiduria ir JAV. Ši problema išliks dar kurį laiką, nors ūkis ir atsigaus.

REKLAMA

Dauguma valstybių pastaraisiais metais užaugino biudžeto deficitą ir įklimpo į skolas. Kaip JAV su tuo kovoja?

Jungtinių Valstijų požiūriu, pasaulyje nėra pusiausvyros, tarp valstybių, kurios turi biudžeto perviršį ir deficitą, taigi vienas iš būdų pakilti iš nuosmukio – surasti pusiausvyrą. JAV prezidentas Barackas Obama jau įsteigė respublikonų ir demokratų komisiją, kuri vertins mūsų šalies fiskalinį deficitą ir gruodį jau turėsime išvadas, kaip turėtume siekti finansų tvarumo. Dėl to turime stengtis ne tik valstybių viduje, bet ir tarptautiniu mastu.

REKLAMA

Valstybės skola JAV taip pat didelė problema. Vienos šalies deficitas lemia kitos biudžeto perviršį, tad turime daug dirbti, kad atsirastų pusiausvyra. Prezidentas B. Obama tvirtina, kad jei norime užtikrinti JAV ekonomikos stabilumą, turime mažinti deficitą, kuris šiuo metu siekia 1,4 trln. JAV dolerių arba 10 proc. nuo mūsų bendrojo vidaus produkto (BVP), o tai per daug. Po Antrojo pasaulinio karo JAV prisidėjo prie pasaulio ekonomikos augimo, dabar situacija pasikeitė. Pasaulyje yra daug industrializuotų šalių, bet taip pat ir daugybė kylančių rinkų, kurios tampa globaliomis ekonominėmis galybėmis. Šiuo metu JAV turi sutelkti dėmesį į eksportą, o kitos valstybės skatinti vidaus paklausą ir pasikliauti JAV ar ES rinkomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasikeitus Lietuvos valdžiai, dauguma analitikų teigia, kad JAV ir Lietuvos santykiai pasikeitė, kuria linkme einame?

Taip, Lietuvos ir JAV santykiai keičiasi, bet jie eina pozityviu, abejoms šalims naudingu keliu. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, JAV buvo labai svarbus partneris. Turėjome bendrą tikslą kuo greičiau sukurti institucinę šalies sandarą, įstatymų bazę ir skatinti Baltijos valstybių euroatlantinę integraciją. Tomis dienomis padėjome tikrai daug ir prisidėjome, kad Lietuva greičiau įstotų į ES ir NATO. Tuo metu dirbau diplomatinėje misijoje Briuselyje ir stebėjau šiuos procesus. Turėjome konkrečius tikslus, kuriuos jūs pasiekėte. Nuo įstojimo į ES ir NATO Lietuva augo ir brendo.

REKLAMA

Norėčiau paneigti dažnai Lietuvoje eskaluojamą nuomonę, kad gera ES nare galima tapti tik palaikant gerus santykius su JAV. Visiškai su tuo nesutinku. ES – svarbi JAV partnerė, ko gero, svarbiausia. Nėra globalių problemų, kurias JAV galėtų išspręsti be ES pagalbos ir atvirkščiai.

Kai Lietuva tapo ES nare, mes bendradarbiaujame ne tik dvišaliu, bet ir daugiašaliu pagrindu. Sakyčiau, kad santykiai gilėja. Turbūt nėra nė dienos, kad negautume įsakymo iš Vašingtono eiti kalbėtis su jūsų Vyriausybe ES politikos klausimais. Taigi šiandien pasiekėme daug turiningesnį ir brandesnį bendradarbiavimą. Dabar į Lietuvą žvelgiame kaip į bet kurią kitą Europos partnerę. Spaudoje daug kalbama apie JAV ir Lietuvos santykių tėkmę neigiama linkme, bet su tuo nesutinku. Tai – bręstantys santykiai.

REKLAMA

Prezidentė D. Grybauskaitė viename interviu teigė, kad Lietuva buvo tapusi JAV politikos įkaite. Kaip vertinate tokį teiginį?

Reikėtų paklausti prezidentės, ką ji tuo norėjo pasakyti. Žvelgiant iš mano perspektyvos, ji, premjeras, užsienio ir krašto apsaugos ministrai, Seimas ir kiti valdžios atstovai ne kartą tvirtino, kad JAV yra pagrindinis Lietuvos strateginis partneris. Mes tai suvokiame lygiai taip pat. Dalijamės bendromis vertybėmis, bet nebūtinai požiūriais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pastaruoju metu suaktyvėjo Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimas, kaip į tai žvelgia JAV?

JAV stengiasi skatinti demokratijos ir žmogaus teisių apsaugos laikymąsi, todėl džiaugiamės, kad Lietuvos prezidentė prie to prisideda. Baltarusija turi atrasti save kaip Europos šalį, o tam įtakos gali turėti artėjantys rinkimai. Jie suteiks galimybę šaliai įrodyti sau, kad gali įgyvendinti jai keliamus uždavinius. Mes siekiame skatinti demokratines vertybes, bet kalbant apie žmogaus teisių apsaugą, turime ir sankcijų, kurių laikysimės. Taigi tikrai gerbiame Lietuvos pastangas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų