VLKK vadovo rinkimai užstrigo Seime: kandidatus „išnarstė“ po kaulelį

Seimo Švietimo ir mokslo komitetas neišrinko kandidato į Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) vadovus.

Dokumentai  (nuotr. Fotolia.com)

Vadovauti komisijai trečiadienio posėdyje buvo pasiūlyti du išrinkti komisijos nariai – ligšiolinė VLKK vadovė Daiva Vaišnienė ir portalo alkas.lt vienas leidėjų ir redaktorius, žurnalistas Audrys Antanaitis.

Slaptame balsavime už A.Antanaičio kandidatūrą buvo penki komiteto nariai, daugiau balsavimo biuletenių neišduota. Rinkimai neįvyko, nes balsavime dalyvavo mažiau nei pusė komiteto narių – penki iš vienuolikos.

„Pirmininkas neišrinktas“, – konstatavo ŠMK vadovas valstietis Eugenijus Jovaiša.

VLKK vadovus Seimo Švietimo ir mokslo komiteto teikimu tvirtina Seimas, kaip ir visą komisijos sudėtį. Komisijos narių rinkimai įvyko rugsėjo pradžioje.

REKLAMA

Esminis klausimas – asmenvardžiai

Keliant kandidatus D.Vaišnienę į šias pareigas pasiūlė liberalė Dovilė Šakalienė, sakydama, kad būtina užtikrinti komisijos darbo tęstinumą. A.Antanaitį pasiūlė „valstietis“ Arūnas Gumuliauskas, sakydamas, kad komisija „turėtų pradėti dirbti naujai“.

D.Šakalienė po to siūlė D.Vaišnienę kaip ekspertę skirti komisijos pirmininke, o A.Antanaitį pavaduotoju, tačiau jis sakė sutinkantis kandidatuoti tik į pirmininkus. „Į pirmininkus kandidatuoti sutinku, į pavaduotojus – ne“, – sakė A.Antanaitis.

Naujoji komisija gali turėti didelės įtakos sprendimams dėl nelietuviškų pavardžių rašybos dokumentuose. VLKK yra ekspertinė įstaiga sprendžiant asmenvardžių klausimą, jos poziciją privalu gauti prieš Seimui priimant susijusius įstatymus, komisijos reikšmę yra pabrėžęs ir Konstitucinis Teismas.

Klausimo, kokia jų pozicija dėl asmenvardžių rašybos, abu kandidatai sulaukė ir trečiadienio posėdyje. Seime šiuo metu yra svarstomi keli originalios pavardžių rašybos variantai: vieni politikai siūlo leisti lotyniško pagrindo rašmenis asmens dokumentų pagrindiniame puslapyje, kiti – papildomame puslapyje.

A.Antanaitis sakė į klausimą neatsakysiantis, nes nėra į jį įsigilinęs, tačiau kartu pabrėžė, kad sprendimas turi būti priimtas įvertinus, ar nebus padaryta žala lietuvių kalbai.

„Tikėjausi, kad šis klausimas bus pateiktas, tačiau sąmoningai į jį neatsakysiu, nes iki šiol kai žurnalistas nedariau apie tai nei vienos laidos ir specialiai į šį klausimą nesigilinau. Jis yra tiek sudėtingas ir skaldantis visuomenę, kad neatsakingai prie jo prisiliesti būtų dvigubas neatsakingumas“, – sakė A.Antanaitis.

REKLAMA

„Mano tikslas būtų tik, kad priimtas sprendimas butų pakankamai aiškus, kokią naudą ar žalą padarys lietuvių kalbai ir kad jis visuomenę ne priešintų, o visuomenė, kalbininkai ir politikai, rastų kažkokį bendrą interesą. Komisijos prioritetas yra žala - nauda lietuvių kalbai“, – kalbėjo kandidatas.

D.Vaišnienė: išvada jau yra

Ligšiolinė komisijos vadovė D.Vaišnienė atsakydama į klausimą teigė galinti tik pakartoti ankstesnę VLKK išvadą dėl asmenvardžių. VLKK yra pasisakiusi, kad tais atvejais, kai užsienietis tampa Lietuvos piliečiu arba užsienietiška pavardė įgyjama per santuoką, suteikiama tokiose šeimose gimusiems vaikams, originali rašyba lotyniško pagrindo rašmenimis galima pagrindiniame paso puslapyje. Tuo metu dėl Lietuvos lenkų pavardžių rašymo komisija nepasisakė.

„Man atsakyti turbūt ir nederėtų, nes komisijos atsakymas jau yra 2014 metais. Už tokią komisijos išvadą balsavo visi buvusios komisijos nariai iš skirtingų mokslo institucijų. 2014 metų išvadoje yra pasakyta, kad ribotas tokių asmenvardžių skaičius, jei tokios formos nepereina į lietuvišką vardyną, lietuvių kalbai poveikio neturėtų, todėl komisija ir kalba apie ribotą, pagrįstą tokių formų vartojimą, o ne visiškai laisvą“, – sakė D.Vaišnienė.

Kartu ji sakė, kad užsienietiški asmenvardžiai jau šiuo metu vartojami, tiek kasdienėje kalboje, tiek oficialiuose valstybės registruose.

„Tokių formų yra aplinkui žiniasklaidoje ir tyrimų, kad tokios formos pakenktų kalbai, nėra. 2013 metais komisija apklausė valstybės institucijas, ar jiems sudaro nepatogumų ar kliūčių tokių originalių asmenvardžių vartojimas registruose, oficialiuose dokumentuose. Gavome atsakymus, kad visur vartojami originalūs asmenvardžiai, ir registruose, kadangi užsieniečiai įsigyja nekilnojamą turtą, gyvena Lietuvoje“, – sakė D.Vaišnienė.

REKLAMA

Lietuvoje dešimtmečius vyksta diskusija dėl asmenvardžių rašybos nelietuviškais rašmenimis – vieni politikai siūlo leisti naudoti lotyniško pagrindo rašmenis asmens dokumentų pagrindiniame puslapyje, kad būtų užtikrinta asmens teisė į jo pavardę, o kiti teigia, kad taip bus sumenkintas valstybinės lietuvų kalbos statusas ir siūlo vardą bei pavardę lotyniško pagrindo rašmenis rašyti tik dokumento antrajame puslapyje.

Eugenijus Jovaiša (nuotr. Eimanto Genio)

Kandidatui – klausimai dėl kompetencijos

Kiti komisijos narių užduoti klausimai daugiausiai buvo adresuoti A.Antanaičiui – dėl jo kompetencijos vadovauti ekspertinei institucijai, darbo etinę kryptį deklaruojančiame portale alkas.lt.

„Ekspertinėje komisijoje akademiniai argumentai turėtų būti lemiantys, kad komisijos veikla netaptų politikavimu. Kaip vertinate savo galimybes, kai nesate mokslininkas lituanistas, ir ar tai nėra ekspertinės institucijos diskreditavimas?“ – kandidato klausė konservatorius Mantas Adomėnas.

A.Antanaitis atsakė, jog ir valstybę valdo „ne tik profesoriai ir akademikai“. „Mano pirmoji specialybė yra lietuvių kalba ir literatūra, aš nesu visai iš pašalės ar iš gatvės, todėl manau, kad čia nėra diskreditavimo“, – sakė A.Antanaitis.

„Savo veiklą įsivaizduoju daugiau kaip nuomonių surinkimo, tarpininkavimo, išklausymo, darbo organizavimo ir vėliau viešinimo ir atstovavimo. Natūralu, kad jums kyla abejonė, o atsakyti galiu, kaip atsakiau – nemanau, kad tai būtų diskreditavimas“, - kalbėjo kandidatas.

M.Adomėnas toliau kėlė abejones kandidato kompetencijomis surinkti nuomones ir jas vertinti. „Aš noriu priminti, kad vadovaujate leidiniui alkas.lt, kuris pasižymi pseudomokslinių publikacijų gausa“, – sakė komiteto narys.

REKLAMA

„Dėl pseudomokslinių (tekstų) reikėtų, kad kažkas duotų oficialią išvadą, ar tai pseudomoksliniai straipsniai, ar nuomonė, kuri demokratijoj irgi turi teisę būti“, - atsakė vienas alkas.lt leidėjų.

Sudėtis keitėsi iš esmės

Naujoji VLKK buvo išrinkta rugsėjo pradžioje. Komiteto vadovas „valstietis“ Eugenijus Jovaiša pažymi, kad komisijos sudėtis pasikeitė reikšmingai. Iš 16 išrinktų naujų narių penki šiuo metu yra VLKK nariai.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų