REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

17 pavojingų požymių: ar jums gresia darboholizmas?

Darboholizmas, kaip ir alkoholizmas – pasalūniška liga

Būti atsidavusiam savo darbui ir mėgti savo veiklą yra labai gerai, juk darbe praleidžiame daugiau nei pusę savo gyvenimo. Tačiau viskas, kas per daug, tas nesveika. Specialistų teigimu, kruopštiems. Atsakingiems ir žingeidiems ar darbe užsimiršti mėgstantiems žmonėms iki darboholizmo – tik vienas žingsnis, rašo Money.usnews.com.

Būti atsidavusiam savo darbui ir mėgti savo veiklą yra labai gerai, juk darbe praleidžiame daugiau nei pusę savo gyvenimo. Tačiau viskas, kas per daug, tas nesveika. Specialistų teigimu, kruopštiems. Atsakingiems ir žingeidiems ar darbe užsimiršti mėgstantiems žmonėms iki darboholizmo – tik vienas žingsnis, rašo Money.usnews.com.

REKLAMA

Specialistai pateikia 17 simptomų, kurie įspėja – laikas pristabdyti...

1. Pirmas atvykstate į darbą, o išeinate paskutinis. Patinka padirbėti dar ar jau nebešurmuliuojančiame biure? Būkite atsargus ir nepamirškite, kad viršvalandžiai neturėtų tapti norma.

2. Dirbate pietų metu. Daugelis mano, kad vienintelis būdas nudirbti daugiau darbų yra dirbti daugiau valandų. Tačiau pasiteisina ne visada – gerai pailsėję esate produktyvesni ir galite nuveikti daugiau per mažiau valandų.

3. Neturite jokių pomėgių ar hobių. Jei paklausti, ką mėgstate veikti, atsakote, kad mėgstate skaityti su darbu susijusią literatūrą arba tiesiog dirbti – blogai. Prisiminkite, tai, ką darote nuo 9 iki 17 val. nėra laisvalaikis. 

REKLAMA
REKLAMA

4. Jaučiatės įsitempęs, kaip nesate darbe. Jausti stresą darbe yra normalu ir kartais netgi naudingą, nes jis jus motyvuoja greičiau, geriau pabaigti savo darbus. Tačiau jei jaučiatės suirzęs ir negalite atsipalaiduoti net ir po darbo arba atostogų metų – tai jau signalas, kad dirbate per daug arba šis darbas jums netinka.

REKLAMA

5. Niekada nesijaučiate patenkintas. Vis bandote ir bandote, tačiau kaip beatliktumėte darbą, nesate patenkintas rezultatu. Tai veda į priekį, bet turite išmokti pastebėti savo ir kitų pažangą.

6. Nuvertinate asmeninius prioritetus. Nuolat šaipotės iš bendradarbės, kad ji nuolat „tarsi atostogose“? Arba traukiate per dantį kolegą, kuris metams pasiėmė tėvystės atostogas? Būkite atsargūs – darboholikai dažnai turi problemų su vertybių paskirstymu, o rūpinimąsi savimi bei šeima nustumia į šoną. Darboholiką gali išduoti ir tikslus planas, pagal kurį jis „išskiria“ laiko laisvalaikiui, asmeniniams dalykams.

REKLAMA
REKLAMA

7. Neinate „tikrų“ atostogų. Tapo madinga atostogų metu vis pasitikrinti elektroninį paštą ar nudirbti vieną kitą darbą – jeigu ką. Tačiau jei per atostogas dirbate daugiau nei neatostogaudami, reikia susirūpinti. Poilsis būtinas sveikai psichinei jūsų sveikatai.

8. Jūsų mintys sukasi apie darbą net tuomet, kai nesate darbe. Psichoterapeutai juokauja, kad darboholikas yra tas, kuris kalnuose stovėdamas ant slidžių galvoja apie darbą, o sveikas žmogus tas, kuris darbe galvoja apie kalnus ir slides. Jei negalite atsikratyti minčių apie darbą, būtinai imkitės mintis nukreipiančios veiklos.

9. Dirbate net sirgdami. Tai blogas žingsnis dėl dviejų priežasčių: galite padaryti klaidų ir susirgti dar labiau, o sveikti ilgiau. Klystate, jei manote, kad už tokį „pasiaukojimą“ jūsų karma taps geresnė – sergant ar ne, ilsėtis yra būtina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

10. Jaučiatės pavargę. Darboholizmo pasekmės anksčiau ar vėliau pasireiškia sveikatos sutrikimais. Nemokantiems ilsėtis ir persidirbantiems žmonėms yra kelis kartus didesnė rizika susirgti II tipo diabetu, širdies ligomis, padidėjusiu kraujospūdžiu, virškinamojo trakto ligomis ir nuolat kankintis nuo galvos skausmų.

11. Esate lengvai pasiekiamas. Darote didelę klaidą, jei bendradarbiams leidžiate skambinti bet kada – po darbo, savaitgaliais. Prisiminkite, ką sako stiuardesė prieš pakylant – esant pavojui, pirmiausia deguonies kaukę užsidėkite pats, paskui uždėkite vaikui. Perkeltine prasme tai iliustruoja tiesą, kad pirmiausia turite mylėti ir gerbti save, tik tada ir kiti šalia jūsų jausis gerai bei gerbs jus. 

REKLAMA

12. Kai dirbate ne darbo metu, slapstotės nuo artimųjų. Psichoterapeutai vieningai tvirtina, kad tai – liguista, todėl reikia rimtai susirūpinti priklausomybe nuo darbo.

13. Nesidalinate darbais. Vienas darboholikų bruožų – nemėgstate dirbti komandoje ir manote, kad jūs viską padarysite geriausiai. Nepamirškite, kad ne veltui savo skyriuje esate ne vienas – palikite žmonėms jų darbus dirbti jiems patiems.

14. Savo vadovui nesate pasakęs „ne“. Net jei negalite prisiimti daugiau darbų ir atsakomybių, jūs jų neatsisakote. Tai kelia pavojų jūsų darbo kokybei ir sveikatai. Susėskite su darbdaviu ir aptarkite jūsų galimybes, priminkite, kokiais projektais esate užimtas šiuo metu ir informuokite, kad jų kokybė nukentės, jei turėsite dirbti dar kelis papildomus darbus.

REKLAMA

15. Savo draugams retai sakote „taip“. Jei nuolat praleidžiate vakarėlius, gimtadienius ir šeimos šventes dėl to, kad „turite dirbti“, laikas susimąstyti. Darboholikai paprastai sulaukia nemažai draugų dėmesio, tačiau jį ignoruoja, kol po kurio laiko jų ima niekur nebekviesti.

16. Jūsų darbotvarkė perpildyta. Jei vienu metu bandote suspėti ir į šeimos susitikimą, ir į darbą, ir į parduotuvę ar dar kur – jums būtina išmokti kartais pasakyti „ne“. Blaškymasis neduos nieko gero nei jums, nei puse kojos tvarkomi reikalai.

17. Jūs niekada nevadinate savęs darboholiku. Tikri ligoniai to niekada sau nepripažįsta. Tiems, kurie nevengia apie darboholizmą pajuokauti, tas negresia. Darboholikai yra kaip alkoholikai, kurie atkakliai neigia turintys problemų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų