REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Saudo Arabijoje nėra jokių oficialių įstatymų, šalis valdoma vien pagal musulmonų šventą knygą, Koraną. Teisėjai teismuose turi jį interpretuoti atskirai kiekvienam atvejui. Daugybė dalykų yra draudžiami, nors jokių aprašytų juos draudžiančių įstatymų nėra. Kai kurie iš jų net nėra paminėti Korane. Kai kurie iš šių draudimų galioja ir kitose šalyse, bet šiame straipsnyje aptarsime tik Saudo Arabiją, rašo tinklalapis listverse.com.

Saudo Arabijoje nėra jokių oficialių įstatymų, šalis valdoma vien pagal musulmonų šventą knygą, Koraną. Teisėjai teismuose turi jį interpretuoti atskirai kiekvienam atvejui. Daugybė dalykų yra draudžiami, nors jokių aprašytų juos draudžiančių įstatymų nėra. Kai kurie iš jų net nėra paminėti Korane. Kai kurie iš šių draudimų galioja ir kitose šalyse, bet šiame straipsnyje aptarsime tik Saudo Arabiją, rašo tinklalapis listverse.com.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Viena bendra taisyklė yra tokia, kad tam tikri dalykai yra draudžiami tik todėl, kad jie gali būti „haram“ – besikertantys su islamiškomis taisyklėmis ar galintys nuvesti žmonės tolyn nuo šios religijos. Kartais užtenka vien įtarimo, kad vienas ar kitas veiksmas gali neigiamai paveikti tikėjimą.

REKLAMA

10. Švento Valentino diena

Šią dieną draudžiama parduoti ar dėvėti raudonus drabužius ir aksesuarus

Kiekvienais metais, vasario 14-ąją dieną visos gėlių ir dovanų parduotuvės nutraukia raudonų rožių, širdelių ir visų kitų raudonų dalykų pardavimus. Tvarką prižiūri „Nuodėmių apsaugos ir tikėjimo skatinimo“ komitetas, dar vadinamas „Religijos policija“. Taisykles pažeidžiančios parduotuvės gali būti uždarytos.

REKLAMA
REKLAMA

Šią dieną mokinėms draudžiama dėvėti bet kokius raudonus drabužius, netgi raudonus šalikus. Jei nors viena mergaitė pasirodo su nors mažiausia raudona aprangos detale, tai ji iškart yra siunčiama namo, kur turi persirengti.

Tipiškas valdžios argumentas prieš šią šventę yra toks, kad Valentino diena nėra islamiška šventė. Jos šventimas yra draudžiamas, nes tai gali atitolinti žmones nuo „vienintelės tikros religijos“ ar netgi paskatinti juos eiti į pasimatymus ar nesantuokinius santykius, kurie taip pat yra griežtai draudžiami.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

9. Bendravimas tarp vyrų ir moterų viešumoje

Nepažįstamiems vyrams ir moterims draudžiama viešumoje būti kartu

Daugelyje Saudo Arabijos prekybos centrų įleidžiamos yra tik šeimos. Tai reiškia, kad į vidų vyrams galima patekti tik tuo atveju, jei juos lydi šeimos narė. Moterys į vidų eiti gali ir vienos, tačiau vyrams tai nėra leidžiama.

Prekybos centro apsaugos darbuotojai į vidų neįleis vyrų, einančių po vieną ar didesnėje grupėje. Ši taisyklė galioja visiems vietiniams vyrams, bet ne imigrantams ar užsienio turistams.

REKLAMA

Daugumoje restoranų ir kavinių pamatysite atskiras erdves: vieną šeimoms, o kitą – po vieną atėjusiems vyrams. Štai McDonald's restoranuose yra dvi atskiros eilės vyrams ir moterims. Kai kuriuose restoranuose erdvės yra visiškai atskirtos tam, kad nebūtų jokio bendravimo tarp lyčių.

8. Kino teatrai

Šalyje yra visiškai draudžiami vieši kino teatrai

Vieninteliai veikiantys kino teatrai yra tie, kuriuos rasite privačiuose namuose, priklausančiuose turtingesniems šalies gyventojams. Jie draudžiami dėl to, kad kino teatruose vyrai ir moterys būtų kartu vienoje patalpoje be priežiūros, o tai reiškia, kad gali išsivystyti visokie amoralūs nesantuokiniai santykiai.

REKLAMA

Daugybė Saudo Arabijos gyventojų savaitgaliais važiuoja į netoliese esančią Bahraino salą pasižiūrėti kino filmų ir išgerti alkoholio, kuris šioje musulmoniškoje valstybėje taip pat yra griežtai draudžiamas.

7. Kiauliena

Kiauliena ir visi iš jos gaminami maisto produktai yra griežtai draudžiami

Saudo Arabija veikia pagal itin griežtas islamiškas taisykles, todėl visi į šalį patenkantys maisto gaminiai turi būti „halal“, t.y. „leidžiami, atitinkantys Korano taisykles“. Dauguma šalies gyventojų yra musulmonai, todėl užsienio turistai ir imigrantai turi taikytis prie jų taisyklių ir įstatymų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Saudo Arabijoje stovi dvi svarbiausios musulmonų šventyklos, todėl kiaulienos įvežimas į šalį yra laikomas jų išniekinimu.

Kelios kitos pasaulio šalys taip pat riboja kiaulienos pardavimą, bet jų taisyklės nėra tokios griežtos. Tų šalių valdžia stengiasi įtikti ir kitokį tikėjimą išpažįstantiems šalies gyventojams bei imigrantams.

6. Muzikos pamokos

Šalies mokyklose griežtai draudžiamos muzikos pamokos

Saudo Arabijoje muzika yra leidžiama, ši sritis ten klesti. Tačiau net gerai paieškoję nerasite nė vienos mokyklos ar įstaigos, siūlančios oficialias pamokas. Dauguma šalies gyventojų vengia muzikos, jos neišgirsite prekybose centruose ar restoranuose.

REKLAMA

Kai kurie mokytojai vaikus moko visais būdais vengti muzikos ir ją draudžia. Norintys dainuoti ar groti muzikos instrumentu turi mokytis patys, samdyti asmeninį mokytoją arba vykti mokytis į užsienį.

Nepaisant viso to, šalyje veikia ganėtinai aktyvi pogrindinė muzikos industrija, kurioje rasite ne vieną roko grupę ir koncertą. Tiesa, šie renginiai yra slepiami nuo religingų valdžios atstovų.

5. Sporto klubai moterims

Šalyje draudžiami sporto klubai ir sportas moterims

Kurį laiką sporto klubai buvo leidžiami, bet „Religijos policija“ galiausiai nusprendė juos uždrausti. Mergaičių mokyklose ir moterų universitetuose nėra kūno kultūros pamokų, nepamatysite ir moterų sporto komandų. Dėl šių priežasčių Saudo Arabijoje nėra profesionalių sportininkių. Šiai šaliai dėl sportuojančių moterų stygiaus kurį laiką grėsė draudimas toliau dalyvauti olimpinėse žaidynėse, bet galiausiai valdžia sugebėjo surasti dvi moteris, galėjusias dalyvauti praėjusią vasarą Londone vykusioje olimpiadoje. Viena iš jų gimė, užaugo ir treniravosi JAV.

REKLAMA

4. Visi kiti dievai

Šalyje griežtai draudžiamos visos kitos religijos

Saudo Arabijoje kitų religijų atstovams melstis viešose vietose yra draudžiama. Ten nerasite ir maldos namų, skirtų krikščionims, budistams ar kitoms religijoms. Priežastis yra panaši, kaip ir dėl kiaulienos: šalyje yra dvi švenčiausios mečetės, todėl kitų dievų garbinimas yra laikomas šventvagišku. Palikti islamą ir pereiti prie kitos religijos arba visiškai mesti tikėjimą taip pat draudžiama, už tai gresia net mirties bausmė.

Kitų religijų draudimas neapsiriboja vien pamaldomis: šalyje draudžiamos ir religinės knygos, tokios, kaip Biblija. Taip pat neleistina nešioti kitų religijų simbolių, t.y. kryželių ar Jėzaus atvaizdų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visi šie draudimai turi sulaikyti musulmonus nuo perėjimo į kitas religijas ir „vienintelio, teisingiausio“ gyvenimo kelio praradimo.

3. Dirbančios moterys

Moterims draudžiama dirbti tam tikrus darbus

Moterims iš esmės draudžiama dirbti visus darbus, kurie tradiciškai yra laikomi „vyriškais“. Vienintelė didžiojoje industrijoje veikianti kompanija, kurioje rasite inžinierių moterų, yra „Saudi Aramco“ – didžiausia pasaulyje naftos kompanija. Kitoms įmonėms moteris įdarbinti yra draudžiama.

Dauguma moterų dirba švietimo ir sveikatos apsaugos srityse. Tik visai neseniai joms buvo leista pradėti dirbti salės darbuotojomis parduotuvėse. Keli didžiausi prekybos centrai leido moterims dirbti kasininkėmis. Tiesa, darbo metu moterys privalo veidą slėpti po šydu.

REKLAMA

Viena ironiška vieta, kurioje moterims dirbti vis dar draudžiama yra apatinio trikotažo parduotuvė. Jų personalą sudaro tik vyrai.

2. Keliaujančios moterys

Saudo Arabijoje moterims keliauti be leidimo draudžiama

Šalyje galioja įstatymas, keliauti moterims leidžiantis tik su specialiais leidimais. Šio draudimo galiojimas baigiasi, kai moteris pasiekia 45 metų amžių. Visos jaunesnės šalies pilietės privalo būti su savo vyru arba tėvu, arba turėti globėjo pasirašytą raštišką leidimą.

Neseniai Saudo Arabijos valdžia įdiegė elektroninę leidimų sistemą, supaprastinusią viso proceso eigą. Tiesa, dauguma vyriškosios lyties šeimos narių yra supratingi ir leidimus pasirašo iškart, leisdami moterims laisvai judėti ar išvykti iš šalies. Ir visgi didelė visuomenės dalis tokį judėjimą laiko amoraliu ir tiki, kad anksčiau ar vėliau tai nuves prie neištikimybės. Daugybėi moterų yra draudžiama net išeiti iš namų, o ką jau kalbėti apie keliavimą aplink šalį.

REKLAMA

1. Vairuojančios moterys

Šalyje moterims yra griežtai draudžiama vairuoti automobilį

Šis draudimas yra bene geriausiai žinomas. Moterims čia niekada nebuvo leidžiama vairuoti, nebent jei jos vairuoja dykumoje arba nuosavoje teritorijoje.

Daugybė šeimų samdo privačius vairuotojus, vežančius moteris į darbą ir kitur, jei jų vyrai neturi laiko. Tokį draudimą ginantys valdžios atstovai teigia, kad vairuojančios moterys gali sugalvoti iš namų išeiti dažniau, nei yra būtina. Jos taip pat gali susitikti su nepažįstamais, svetimais vyrais ar net nusiimti veidą dengiančius šydus.

REKLAMA
REKLAMA

Kas keletą metų žiniose pasirodo reportažai apie protesto akcijas, kuriose moterys bando išsikovoti galimybę vairuoti automobilius. Dažniausiai juose drąsesnės moterys tiesiog sėda už automobilio vairo ir važiuoja miesto gatvėmis. Tą darančioms gresia ne tik baudos, bet ir laisvės praradimas.

Keletas moterų bandė gauti vairuotojo pažymėjimus, bet nustebdavo pamačiusios, kad kompiuteris negalėdavo rasti jų duomenų. Taip yra dėl to, kad duomenų bazėje, prijungtoje prie vairuotojo pažymėjimo išdavimo sistemos, yra užregistruoti tik vyrai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų