Milijardus investavęs į populiariausią šiuo metu pasaulyje socialinį tinklalapį „Facebook“ („Veidaknygė“), buvęs „PayPal“ įmonės, teikiančios elektroninio apmokėjimo paslaugas, generalinis direktorius Peteris Thielas teigia, kad žmonijos socialinė raida jau nuo 7-ojo praėjusio amžiaus dešimtmečio sustojo. Sukūrus kompiuterį, buvo tikimasi beprecedenčio techninio proveržio, tačiau, be kompiuterinių technologijų plėtros, daugiau nieko taip ir nebuvo

Skubančių darboholikų laikotarpis

Nuo garinio variklio išradimo XVII a. pab. iki maždaug 7-ojo XX a. dešimtmečio tęsėsi milžiniška techninė pažanga, kuri, galima sakyti, buvo negailestinga. Daugelyje praeities žmonių bendrijų gyventojai darėsi pinigus paimdami juos iš kitų. O štai pramonės revoliucija suformavo paradigmą, pagal kurią pinigai uždirbami iš prekybos, o ne iš plėšimo.

„Tokio poslinkio svarbą sunku pervertinti. Pasaulyje greičiausiai gyveno viso labo 100 mlrd. žmonių. Dauguma jų – sąstingio apimtose bendrijose. Didelio masto technologinė pažanga, įvykusi per pastaruosius kelis šimtus metų, yra išties fantastiška. Optimizmo ateities technologijų atžvilgiu apogėjumi greičiausiai tapo 7 dešimtmetis. Žmonės tikėjo ateitimi, svajojo apie ją. Daugelis buvo absoliučiai įsitikinę, kad artimiausias pusšimtis metų taps beprecedentės techninės pažangos laikotarpiu“, – pavasarį garsiame Stanfordo universitete Kalifornijoje sakė Peteris Thielas.

REKLAMA

Tačiau, pasak vokiečių kilmės amerikiečių verslininko, šito, deja, neįvyko. „Pajamos, skaičiuojant vienam gyventojui, kaip ir anksčiau didėja, o pažangos tempas – smarkiai lėtėja. Žmonės pasijuto tarsi Alisa stebuklų šalyje: jiems reikia bėgti vis greičiau ir greičiau, t.y. dirbti vis ilgiau ir daugiau, kad liktų savo vietoje, – įžvalgomis dalijosi rizikos kapitalo ir rizikos draudimo fondo valdytojas. – Šis sulėtėjimas yra sudėtingas dalykas, vien tik uždarbių rodikliai jo nepaaiškina. Tačiau šie rodikliai leidžia susigaudyti, kad sparti pastarųjų dviejų šimtmečių pažanga pernelyg greitai slopsta.“

Kinija kopijuoja Ameriką?

Kaip tvirtina P.Thielas, bėda ta, kad „mes pamiršome, kaip nuo 0 einama 1 link“. Dėl globalizacijos, pasak jo, mes susikoncentravome ties jau turimų technologijų kopijavimu.

„Pažanga vyksta dviem būdais: horizontaliu, arba ekstensyviu, ir vertikaliu, arba intensyviu. Horizontalusis, arba ekstensyvusis, būdas reiškia iš esmės jau veikiančių dalykų kopijavimą. Trumpai tariant, tai –  „globalizacija“. Pažvelkime į Kiniją per pastaruosius 50 metų. Galima tvirtai teigti, kad Kinija taps tokia, kokia dabar yra Amerika, – pranašauja milijardierius. – Bus kopijuojami miestai, mašinos, geležinkeliai. Galbūt bus praleistos kažkokios stadijos, bet apskritai bus viskas kopijuojama.“

Sakoma, kad jau dabar keli Kinijos miestai, pavyzdžiui, Hangdžou, infrastruktūros kūrimu ir plėtra pranoksta daugelį JAV miestų. O kur dar Pietų Korėjos ar Japonijos didmiesčiai? Bet ar juose sukurta kažkas naujo?

Esame socialinės raidos akligatvyje

Vertikalioji, arba intensyvioji, pažanga, pasak P.Thielo, priešingai, reiškia kažko naujo kūrimą. Trumpai tariant, vertikalioji, arba intensyvioji, pažanga yra naujos technologijos. Jo esmė – perėjimas nuo 0  vieneto link, o ne to paties vieneto kopijavimas.


Rašyti komentarą...
.
...
2012-08-01 10:04:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pamiršo dar patentus. Negali taip paprastai paiimti ir kažką ištobulinti nes gausi per galvą su teisėjo plaktuku. Pius dar: kam reikia inovuoti jei perka ir tą kas jau dabar yra gaminama svabru tik kad tas daigtas laiku sugestų nes kitaip žmonės jo nekeis.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų