Vilniaus universitetas (VU) pranešė, kad gegužės 21 d., šeštadienį, jau 10-ąjį kartą VU Botanikos sode Kairėnuose (Kairėnų g. 43, Vilnius) bus švenčiama Tarptautinė biologinės įvairovės diena.
Šią dieną VU Botanikos sode Kairėnuose organizuojamos ne tik paskaitos ar specializuotos ekskursijos, bet ir koncertai bei parodos, sakoma universiteto pranešime.
12.30 val. sodo lankytojus pakvies pažintinė ekskursija „Spygliuočių miškų augalai: įvairovė ir paplitimas“, kurią ves VU Gamtos mokslų fakulteto docentė Jūratė Juzė Tupčiauskaitė. 13.30 val. vyks žurnalo „Sodo spalvos“ konkurso „Mano sodyba“ laureatų apdovanojimas, o 14 val. visus džiugins bigbendų festivalis „Flora Jazz 2011“. Šventės dalyvių laukia ir daugiau reginių bei pramogų.
Tarptautinė biologinės įvairovės diena Lietuvoje minima nuo 2001 m. Kiekvienais metais visuomenė kviečiama atkreipti dėmesį į vieną iš biologinės įvairovės išsaugojimo aspektų – klimato pokyčių ar žemdirbystės įtaką, invazinių organizmų pavojų, specifinėms ekosistemos kylančias grėsmės. Ypač daug dėmesio skiriama miškų išsaugojimui. Pirmą kartą ši tema buvo Tarptautinės biologinės įvairovės dienos akcentas 2002 m., tad šiemet vėl grįžtama prie jos.
Miškai yra mūsų planetos turtingiausios ekosistemos. Juose didžiausia gyvūnų ir augalų įvairovė tarp sausumos ekosistemų. Miškuose aptinkama daugiau nei du trečdaliai visų sausumos gyvūnų ir augalų rūšių, žmonės randa per 5 tūkst. įvairiausių produktų žaliavų – nuo aromatinių aliejų iki žaliavų maistui ir drabužiams. Medžiais apsodintas plotas užkerta kelią dirvožemio erozijai, reguliuoja klimatą, teikia švarų vandenį.
Miškai svarbūs visos žmonijos gerovei ir išlikimui. Pasaulinio miškų išteklių vertinimo duomenimis, 2010 m. miškų naikinimas šiek tiek sulėtėjo, palyginti su 1990 m., bet jis vis dar grėsmingai didelis. Nenutrūkstamo miškų naikinimo rezultatai – neabsorbuoto anglies dvideginio kiekio didėjimas, vandens trūkumas, biologinės įvairovės sumažėjimas ir to padarinys – žmonių, ypač neturtingose šalyse, gyvenimo kokybės mažėjimas. Įvairių tarptautinių organizacijų, kai kurių šalių vyriausybių dėka ieškoma būdų, kaip išsaugoti miškų išteklius dabarties ir ateities kartoms ir taupiai juos valdyti. Štai kodėl Jungtinės Tautos paskelbė 2011 metus Tarptautiniais miškų metais.
2000 m. gruodžio 20 d. Generalinė asamblėja gegužės 22-ąją paskelbė Tarptautine biologinės įvairovės diena. Šią dieną buvo priimta Biologinės įvairovės konvencija. Šventės metu įvairiose pasaulio šalyse visuomenė supažindinama su augalijos įvairove. Šia proga renginius Lietuvoje organizuoja Aplinkos ministerija ir Vilniaus universiteto Botanikos sodas Kairėnuose, sakoma VU pranešime.