Vitaminai yra pinigų švaistymas ir net kenksmingas sveikatai – nebent laikotės ypatingos mitybos, pranešta Britų mokslo festivalyje.
Kai kas iš mūsų, rašo „The Guardian“, be kruopščiai atrinktų vitaminų, mineralų ar biocheminių papildų porcijos neįsivaizduoja normalaus ryto. Tikima, kad tai bus į naudą sveikatai, suteiks ilgesnį gyvenimą bei geresnę savijautą.
Tačiau Britų mokslo festivalyje kalbėjęs mitybos specialistas, profesorius Brianas Ratcliffe`as iš Roberto Gordono universiteto, teigia priešingai: dauguma žmonių paprasčiausiai turėtų vartoti įvairesnį maistą, kuriame būtų daugiau skirtingų vitaminų ir mineralų.
Jis pridūrė, kad dauguma britų, kurie „dėl visa ko“ kasdien vartoja vitaminus savo pinigus nuleidžia tiesiai daugiamilijardinei vitaminų industrijai į rankas.
Kalbėdamas apie vitaminą C, mokslininkas sakė, kad labai nedaug klinikinių tyrimų pagrindžia, jog labai didelės vitamino C dozės yra naudingos. Vis dėlto, tai tapo populiariu papildu prieš peršalimą ir kitas infekcijas.
Maisto papildai, kuriuose vitamino C yra virš 1,5 g (maždaug 20 apelsinų atitikmuo) yra plačiai paplitę. Tačiau – teigia profesorius B. Ratcliffe`as – 75 proc. išgertų vitaminų, tiesiai šviesiai tariant, atsiduria tualetuose: mūsų inkstai paprasčiausiai juos pašalina iš kraujo.
Žmonėms, kurie perkopė 65 metų ribą, jis rekomenduoja pirma apsilankyti pas dietologą, o ne pirkti brangius vitaminų komplektus. Jis priduria, kad šiais klausimais labai daug informacijos galima rasti ir internete.
Antra vertus, jis pažymėjo, kad vitaminai tikrai yra naudingi tam tikroms žmonių grupėms, pavyzdžiui, vitaminas D rekomenduotinas neštumo metu bei vyresniems nei 65 metų žmonėms.
Kita vertus, kita grupė žmonių net rizikuoja savo sveikata nuo didesnių vitaminų dozių: paskutinių tyrimų duomenimis vitaminas A gali būti kenksmingas rūkaliams.