Šiaurės Karolinos universiteto (JAV) inžinieriai paskelbė sukūrę naujas technologijas, skirtas formuoti trimates mikrostruktūras iš skysto metalo.
Skysčiai, kaip žinia, linkę tekėti, o formą gali išlaikyti tik supilti į indą. Tačiau mokslininkai iš Šiaurės Karolinos valstybinio universiteto sukūrė trimačio spausdinimo technologiją, kuria kambario temperatūroje iš skysto metalo galima formuoti įvairias struktūras.
Jie pastebėjo, kad galio ir indžio lydinys, reaguodamas su atmosferos deguonimi, paviršiuje suformuoja plėvelę, kuri leidžia lydiniui išlaikyti savo formą. Mokslininkai sukūrė kelis metodus sukurti šias struktūras, kurios gali būti naudojamos įvairiems tikslams, tame tarpe ypač perspektyvi - elektroninių komponentų sujungimas trijose dimensijose.
Vienas būdas leidžia dėlioti skysčio lašelius vieną ant kito, panašiai kaip apelsinų piramidę prekybos centre. Lašeliai sulimpa vienas su kitu, tačiau išlaiko formą ir nevirsta vienu dideliu lašu.
Kitas būdas – pilti skystą metalą į polimero mikroformą, kad metalas įgautų konkrečią formą. Polimerą ištirpinus, lieka norimos formos skysto metalo struktūra.
Mokslininkai taip pat sukūrė metodus, leidžiančius formuoti skysto metalo laidus, skirtingais greičiais iššvirkščiant skystą metalą.
Kitas tikslas – toliau plėtoti šias technologijas, pritaikant jas elektronikos komponentų gamybai kartu su jau naudojamomis trimačio spausdinimo technologijomis.
Straipsnis skelbiamas interneto žurnale „Advanced Materials“: Collin Ladd, et al., “3D Printing of Free Standing Liquid Metal Microstructures,” Advanced Materials, 2013; DOI: 10.1002/adma.201301400