Vokietijos mokslininkai sukūrė masinei rinkai skirtą dirbtinės žmogaus odos, kurią galima naudoti transplantavimo ir plastinės chirurgijos operacijoms bei kosmetikos produktams bandyti, gamybos būdą.
Nors gydytojai jau kurį laiką naudoja vadinamąją sintetinę žmogaus odą, tačiau iki šiol jos gamyba yra labai brangi ir reikalauja daug laiko. Tuo tarpu Vokietijos Fraunhofer-Gesellschaft mokslo tyrimų instituto specialistai pranešė išradę visiškai automatinę jos gamybos technologiją, leidžiančią gaminti dirbtinę odą dideliais kiekiais. Tokioje sintetinėje odoje bus kraujo indai, todėl ji galės būti naudojama kaip tikros odos pakaitalas.
Pasak profesorės Heike Mertsching, vienos iš Fraunhoferio instituto vykdomos Automatinės audinių inžinerijos projekto koordinatorės, ši dirbtinė oda yra „beveik tobula žmogaus odos kopija“.
Teigiama, kad ši Vokietijoje sukurta technologija, kurios komercinis naudojimas turėtų prasidėti iki 2010 m. pabaigos, suteiks galimybę pagaminti apie 5000 vadinamųjų „odos ekvivalentų“ per mėnesį. Kiekvieno iš jų skersmuo bus 1 centimetras, o kaina – apie 35 eurai. Ši pirmą kartą visiškai automatiškai gaminama sintetinė oda bus sudaryta iš dviejų skirtingų ląstelių tipų sluoksnių.
Kiek vėliau Fraunhoferio instituto mokslininkai planuoja pateikti rinkai ir pirmąją automatinę dirbtinės odos su kraujo indais gamybos sistemą. Komerciniai jos tiekimai turėtų prasidėti 2013 metais. Pasak specialistų, tai bus svarbus žingsnis į priekį organų transplantacijos srityje, nes suteiks galimybę naudotis saugiu ir nebrangiu žmogaus odos pakaitalu.
Sintetinės odos auginimo procesas yra visiškai automatinis, teigia vokiečių mokslininkai. Kompiuteriai kontroliuoja tirpalą, kuriame auginamos odos ląstelės, kontroliuoja, ar į šias talpas nepatektų infekcija, valdo odos fragmentus pjaustančius ašmenis ir net patikrina galutinio produkto kokybę. Kurdami šią sistemą, Fraunhoferio instituto specialistai pateikė paraiškas 19 patentų gauti.
Pabrėžiama, kad sintetinė oda gali būti naudojama medicininiams ir kosmetiniams bandymams. Dabar nauji preparatai ir kosmetikos produktai tiriami naudojant bandomuosius gyvūnus.
Pasiekimai kuriant masinei gamybai skirtą dirbtinės žmogaus odos technologiją leidžia tikėtis, kad Fraunhoferio instituto mokslininkams, dirbantiems dirbtinių organų kūrimo srityje, ilgainiui pavyks pradėti ir kitų žmogaus audinių gamybą „masiniu tiražu“, mano apžvalgininkai.