REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Infarktas nuo sekso, cholesterolį mažinančios dietos, krūtų tikrinimosi būtinybė – tai tik populiariausi medicinos mitai.

REKLAMA
REKLAMA

Britų dienraščiui „Times“ juos pakomentavo daktaras Keithas Hopcroftas.

Nuo sekso vyrus gali ištikti infarktas

Ar šis teiginys teisingas? Anaiptol. Šis pavojus pernelyg išpučiamas knygose, filmuose ir spektakliuose, pasakojančiuose apie nusikaltimo vietoje dvasią išleidžiančius vyrus.

REKLAMA

Kokie faktai? Tyrimai liudija, kad tikimybė, jog 50 metų amžiaus nerūkantį vyrą tam tikru metu gali ištikti infarktas, yra 1: 1 000 000, tai yra, vienas šansas iš milijono. Lytinio akto metu ši tikimybė padidėja iki 2 šansų iš milijono. Tačiau praktiškai neegzistuojančio pavojaus padvigubėjimas vis tiek reiškia, kad tokia rizika itin maža.

Susiję mitai? Kad seksas – tai tam tikra fizinių pratimų forma. Iš tiesų seksas pagal krūvį prilygsta kopimui laiptais į trečią daugiabučio aukštą.

REKLAMA
REKLAMA

Aukštas kraujospūdis sukelia galvos skausmą

Ar tai tiesa? Iš esmės – ne. Žinoma, astronomiškai didelis kraujo spaudimas gali sukelti galvos skausmą, tačiau tokie atvejai reti.

Kokie faktai? Aukštas kraujospūdis (hipertenzija) paprastai nepasižymi jokiais simptomais. Tai ne liga, tai rizikos faktorius, todėl gydymas skiriamas ne savijautai pagerinti, o galimo insulto arba infarkto tikimybei sumažinti.

Susiję mitai? Dėl aukšto kraujospūdžio ima svaigti galva. Ne, galvos svaigimas – tai šalutinis gydymo poveikis.

Diabetikai trokšta cukraus

Ar tai tiesa? Nieku gyvu. Diabetikams iš tikrųjų tenka mažinti cukraus vartojimą, ir kartais jiems skubiai prireikia cukraus dozės, kai kraujyje pernelyg sumažėja gliukozės. Tačiau išvada, kad cukraus poreikis liudija apie diabetą, yra suprantama, bet neteisinga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokie faktai? Diabeto nesukelia cukraus perteklius, paprasčiausiai cukralige sergančio žmogaus organizmas negali įsisavinti cukraus.

Susiję mitai? Diabetikai turi pirkti specialius maisto produktus ir gėrimus, kuriuose mažai cukraus. Netiesa, pakanka sveikos dietos.

Moterims būtina pačioms tikrintis krūtis

Ar tai tiesa? Iš esmės – ne.

Kokie faktai? Tyrimai patvirtina, kad reguliarūs krūtų tikrinimai dėl vėžio neturi jokios prasmės, nes nėra tokie tikslūs, kad moterys pačios galėtų aptikti auglį. Iš tikrųjų toks tikrinimasis gali būti netgi žalingas. Kodėl? Todėl, kad didina save tikrinančių moterų nerimą.

REKLAMA

Susiję mitai? Aiškiai pastebimas panašumas su dar viena reguliaria tikrinimosi procedūra. Tai vyrų sėklidžių tikrinimas dėl galimų auglių – dar vienas abejotinos prasmės užsiėmimas, vis dar turintis nemažai gerbėjų, nes tai atrodo nebloga idėja.



Dietos padeda sumažinti cholesterolio lygį

Ar tai tiesa? Tikrai ne. Gydytojai retai kada rekomenduoja vien tik dietą, jeigu jūsų cholesterolio lygį iš tikrųjų reikia sumažinti.

Kokie faktai? Sveika dieta – puikus dalykas. Bet jei norite sumažinti cholesterolio kiekį, liksite nusivylę. Kodėl? Ogi todėl, kad net visiškai nukankinę save dietomis daugių daugiausia cholesterolio lygį sumažinsite 10 proc. Kai bandote tai daryti laikydamiesi dietos, jūsų kepenys pradeda gaminti daugiau cholesterolio. Padidėjęs cholesterolio lygis paprastai gydomas statinais.

REKLAMA

Susiję mitai? Aukštas cholesterolio lygis provokuoja paniką. Iš tikrųjų tai tik rizikos faktorius, kaip ir padidėjęs kraujospūdis, kuris gali padidinti ateityje kilsiančių problemų tikimybę.

Galvos skausmai gali būti smegenų auglio simptomas

Ar tai tiesa? Visiška netiesa.

Kokie faktai? Nuo galvos skausmo jus gali apsaugoti paprasčiausia statistika. Galų gale jūsų terapeutas kasdien susiduria su šiuo simptomu, tačiau per visą jo praktiką visus diagnozuotų smegenų auglių atvejus būtų galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Panašius nemalonumus praktiškai visuomet lydi kiti simptomai – priepuoliai, nerimas ar asmenybės pokyčiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Susiję mitai? Reikia pasidaryti tomografiją. Tikimybė, kad bus aptiktas koks nors nereikšmingas, bet rūpesčio vertas nukrypimas nuo normos, yra gana nemaža.

Negalima maišyti antibiotikų su alkoholiu

Ar tai tiesa? Tikrai ne, išskyrus vieną antibiotiką – metronidazolą.

Kokie faktai? Alkoholis beveik nesąveikauja su kone visais antibiotikais, arba ši sąveika yra tokia silpna, kad neturi jokių pasekmių. Išimtis – metronidazolas, kuriuo gydomos įvairios infekcijos. Susimaišęs net su mažomis alkoholio dozėmis jis sukelia pykinimą.

REKLAMA

Susiję mitai? Gydymo antibiotikais kursą visada reikia užbaigti iki galo. Paprastai tai neturi reikšmės.

Dėl jūsų nuovargio gali būti kalta anemija

Ar tai tiesa? Ne.

Kokie faktai? Nuovargis – dažnai pasitaikanti būsena. Jei nėra kitų simptomų, jį paprastai sukelia stresas, nepakankamas fizinis aktyvumas ir kiti su gyvenimo būdu susiję dalykai. Lengva anemijos forma, kurią sukelia geležies trūkumas – taip pat gana paplitęs reiškinys, ypač tarp moterų. Tiriant nuovargio kamuojamus pacientus paprastai tikrinamas jų kraujas. Ištyrus kraują gali būti aptikta anemija, kuri klaidingai laikoma nuovargio priežastimi.

REKLAMA

Susiję mitai? Atsikratyti nuovargio gali padėti vitaminai. Chemikai jums patvirtins, kad viskas priešingai.

Gripu galima susirgti pasiskiepijus

Ar tai tiesa? Žinoma, ne. Jums gali kiek paskaudėti ranką, blogiausiu atveju truputį pakils temperatūra.

Kokie faktai? Vakcinoje nėra gyvų mikrobų, todėl ji negali sukelti gripo. Tačiau paprastai nuo gripo skiepijama rudenį, kai daugiausia sergama peršalimo ligomis, ir daugelis pacientų gali pasigauti virusą iki ar po skiepų. Jie klaidingai jį laiko gripo sukėlėju ir mano, kad dėl to kalti skiepai nuo gripo.

Susiję mitai? Manymas, kad jei esate sveikas, tai skiepai nuo gripo jums nereikalingi. Iš tikrųjų tokie skiepai rekomenduojami visiems vyresniems nei 65 metų žmonėms, net jei jų sveikata ir savijauta gera.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų