REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulį nuo mirtinos H5N1 epidemijos skiria vos 5 mutacijos

Virusologai perspėja apie artėjantį paukščių gripo pandemijos pavojų

Nyderlandų virusologai praneša, kad paukščių gripo virusui H5N1 trūksta tik 5 mutacijų, kad jis galėtų sukelti pandemiją, prilygstančią 1918 m. kilusiai vadinamojo ispaniškojo gripo epidemijai. Tada gripo virusu buvo užsikrėtę apie 30 proc. visos planetos gyventojų, iš viso nuo šios ligos mirė 50 - 100 milijonų.

REKLAMA
REKLAMA

Roterdamo universiteto (Nyderlandai) virusologai balandžio 15 d. žurnale „Home Biology Cell &Microbiology“ paskelbė straipsnį, kuriame pateikiami įrodymai, jog paukščių gripo virusui A/H5N1 tereikia tik 5 mutacijų, kad jis taptų mirtinai pavojingu ir lengvai plintančiu štamu.

REKLAMA

Pasak mokslininkų, paukščių gripas itin pavojingas. Nuo pat pirmojo užsikrėtimo juo atvejo nustatymo Honkonge prieš 17 metų iš 650 žmonių, užsikrėtusių šiuo gripo virusu, 60 proc. numirė. Laimė, šis virusas sunkiai plinta lašeliniu būdu per orą, tai yra, praktiškai neperduodamas kosint ir čiaudint. Nepaisant to, mokslininkai jau pademonstravo viruso galimybę mutuojant įveikti šią kliūtį: laboratorijose buvo sukurta H5N1 atmaina, kuri gali greitai plisti lašeliniu būdu. Šis viruso štamas net buvo pavadintas idealiu biologinio terorizmo ginklu. Atviruose šaltiniuose buvo uždrausta skelbti jo modifikavimo procedūrą.

REKLAMA
REKLAMA

Kol kas neaišku, ar A/H5N1 gali keistis natūraliomis sąlygomis, tai yra, už laboratorijų ribų, todėl Nyderlandų virusologai nusprendė patikrinti, koks yra minimalus mutacijų skaičius, kad šis virusas taptų labai pavojingu pandeminiu štamu. Paaiškėjo, kad tereikia vos 5 mutacijų. Virusologų teigimu, tai labai nedaug, be to, egzistuoja tikimybė, kad tokios mutacijos gali vykti ir natūraliomis sąlygomis.

Nors iš pirmo žvilgsnio visus eksperimentus su A/H5N1 virusu reikėtų uždrausti, mokslininkai tvirtina, kad jie yra svarbūs. Esą būtina sužinoti, ar šis virusas gali gamtoje gauti visas sąlygas, reikiamas pražūtingoms mutacijoms įgyti. Jei mutacijos vyktų taip lengvai, pasak virusulogų, tai gali būti labai bloga naujiena, perspėjanti, kad anksčiau ar vėliau H5N1 „išmoks“ užkrėsti žmones lašeliniu būdu.

Mokslininkai mano, kad išvengti A/H5N1 pandemijos padėtų nuolatinis paukščių gripov iruso raidos natūraliomis sąlygomis stebėjimas. Deja, fiksuoti visus galimų mutacijų šaltinius neįmanoma, todėl virusologams ir medikams belieka atidžiai nagrinėti respiratorinių ligų protrūkius ir ieškoti universalios vakcinos nuo gripo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų