Jei norite gražiai atrodyti dėvėdami maudymosi kostiumėlį, šortus ar kitus atvirus vasariškus drabužius ir nesikamuoti dėl nuolatinio alkio jausmo, pasinaudokite paprasta išeitimi – valgykite daugiau, pataria JAV dienraštis „The Washington Post“.
Taip taip, akys jūsų neapgauna – būtent daugiau, o ne mažiau. Ir tai nėra eilinė dietologijos tendencija, pastebi dienraštis. Visa paslaptis – energetinėje produktų vertėje. Šią teoriją dietologai brandino ne vienerius metus. Jos koncepcija puikiai atitinka amerikiečių įpročius valgyti dideles porcijas, nes šiuo atveju remiamasi maisto kiekiu. Beje, vienas iš pirmaujančių šios krypties specialistų praminė ją „volumetrics“ – tai angliškų žodžių „masė“ ir „dozuoti“ junginys.
Metodas toks: pakeiskite labai kaloringus (arba, kaip dar sakoma, didelės energetinės vertės) produktus nekaloringu maistu. Jums atrodo, kad tai tik modernizuotas tradicinės riebalų mažinimo teorijos variantas? Tuomet pasiklausykite atidžiau, siūlo dienraštis.
Visa gudrybė ta, kad viename nekaloringo produkto grame yra mažiau kalorijų, nei viename grame kaloringo, nes pirmajame daugiau vandens, ląstelienos arba oro. Šis papildomas maisto kiekis ne tik apgauna akis, bet ir numalšina apetitą. Taigi dėl to galite tiekti į stalą dideles nekaloringo maisto porcijas užuot siūlę mažas, bet didelės energetinės vertės.
Nejau toks maitinimosi būdas iš tikrųjų gali padėti visam laikui atsikratyti viršsvorio?
Vienerius metus Pensilvanijos universiteto mokslininkų vykdytas tyrimas patvirtino – taip, teigia „Washington Post“. Šiame eksperimente dalyvavo 71 viršsvorio turinti moteris nuo 22 iki 60 metų amžiaus. Paaiškėjo, kad tos, kurios vartojo nekaloringus produktus, numetė apytiksliai po 8 kilogramus, arba 21 proc. daugiau, nei tos, kurios paprasčiausiai stengėsi vartoti mažiau riebalų. Abu metodai buvo vienodai aukštai įvertinti atsižvelgus į jų naudojimo lengvumą, naudą sveikatai, rentabilumą, maisto paruošimo trukmę ir naudojimą šeimos sąlygomis.
Eksperimentas taip pat atskleidė, kad nekaloringą maistą pasirinkusios jo dalyvės valgė 25 proc. daugiau (skaičiuojant pagal paruošto maisto svorį, o ne kalorijų skaičių), nei antrosios grupės atstovės. Jos taip pat rečiau skundėsi dėl kamuojančio alkio jausmo lyginant su riebalų kiekį skaičiuojančiomis tyrimo dalyvėmis, moksliniame žurnale „American Journal of Clinical Nutrition“ paskelbtame straipsnyje pranešė mokslininkai.
Pasak dienraščio, eksperimento metu gauti duomenys atskleidė, kad renkantis nekaloringus maisto produktus mažėja svoris ir nereikia laikytis kitoms dietoms būdingų griežtų apribojimų, tvirtina tyrimus vykdžiusi Pensilvanijos universiteto mokslininkė Julia A. Ello-Martin.
Be to, buvo įrodyta, kad valgant daugiau vaisių ir daržovių bei ribojant riebalų kiekį galima efektyviai numalšinti alkio jausmą. „Vaisiai ir daržovės – puiki išeitis, leidžianti jums sutelkti dėmesį į tai, ką galima valgyti, užuot svarsčius, ko reikėtų atsisakyti. Man patinka ši idėja“, - tvirtina Pensilvanijos universiteto dietologijos dėstytoja, knygos „The Volumetrics Eating Plan“ autorė Barbara Rolls.
Nekaloringas maistas iš tiesų gali numalšinti apetitą ir pašalinti riebalus nuo talijos, tačiau kyla pavojus, kad kartu suliesės ir jūsų piniginė, pastebi dienraštis.
Naujame Vašingtono universiteto tyrime buvo palygintos savaitinės 1500 prancūzų paauglių ir suaugusiųjų, padalintų į dvi grupes, išlaidos. Viena grupė maitinosi labai kaloringais, kita – nekaloringais produktais. Paaiškėjo, kad vaisiai, daržovės ir kiti nedidelės energetinės vertės produktai kainuoja brangiau, nei kepti viščiukai, mėsainiai ir kiti kaloringi patiekalai iš greitojo maisto užkandinių. Galbūt šis faktas iš dalies paaiškina, kodėl išsivysčiusiose šalyse nutukimas dažniau kamuoja mažas pajamas gaunančius žmones. Taigi, teigiama žurnalo „Journal of the American Dietetetic Association“ paskelbtame straipsnyje, „atkaklios pastangos siekti gerų permainų mitybos srityje gali pareikalauti ekonominių priemonių. Įprasto žmonių elgesio keitimo nepakanka“.
Be to, prireiks ir gilesnių žinių apie mitybą. Tam, kad galėtų teisingai sudaryti savo valgiaraščius, Pensilvanijos universiteto eksperimento dalyvės pusę metų kiekvieną savaitę konsultuodavosi su dietologais. Antrąją eksperimento dalį tokios konsultacijos buvo rengiamos kartą per mėnesį, be to, dalyvės rinkdavosi į grupinius užsiėmimus.
Dauguma žmonių tokių galimybių neturi, tačiau mokslininkai gali kai ką jiems patarti, rašo „The Washington Post“.
Skaičiuodami kalorijas į savo racioną įtraukite vaisius ir daržoves. Vynuogės be kauliukų, salierai ir morkos puikiai tinka vištienos ar tuno salotoms: jie sumažina bendrą kaloringumą, o patiekalas tampa skanesnis ir išvaizdesnis. Jei ruošiate ar perkate picą, teikite pirmenybę grybams, svogūnams, pomidorams, špinatams ir kitoms daržovėms – paprikų ir dešros verčiau atsisakykite. O jei ketinate ruošti patiekalą iš makaronų, naudokite kuo mažiau mėsos, bet daugiau špinatų, baklažanų, cukinijų, pomidorų bei kitų daržovių.
Daugiau ląstelienos! Ji ne tik padeda sumažinti patiekalų kaloringumą, bet ir padaro juos sotesnius. Gaminkite salotas iš pupų, valgykite kvietinę duoną, makaronus, javainius.
Pietus ir vakarienę pradėkite nuo salotų. Tegul tai bus didelė žalių salotų porcija: daug įvairių daržovių su neriebiu užpilu. Pensilvanijos universiteto tyrėjai nustatė, kad taip galima sumažinti pagrindinio patiekalo kaloringumą vidutiniškai 100 kalorijų, tačiau sotumo jausmas išliks nepakitęs.
Sriuba, sriuba, sriuba. Sriuba – iš esmės vanduo, o tai reiškia, kad sotumo jausmas – toks pat, tik mažiau kalorijų. Paruoštos sriubos irgi tinka, venkite tik trintų sriubų su grietinėle: tai vieni riebalai ir daugybė kalorijų.
Atsisakykite riebalų, bet neaukokite skoninių savybių. Rinkitės neriebų sūrį, ypač jei gaminate patiekalą, kurio sudedamųjų dalių energetinė vertė gali viršyti leistiną ribą. Ruošdami salotas vietoj majonezo naudokite actą ir žiupsnelį cukraus.
Palikite vietos desertui. Tačiau tegul desertu taps vaisai – jie turi mažai kalorijų, užtat daug vandens ir ląstelienos, be to, jie labai skanūs.
P. S. O štai čia galite vizualiai įsitikinti, kaip viskas atrodo: 25 gramai dešrelės ar 700 gramų pomidorų yra tos pačios 120 kilokalorijų.