Kai prasideda kalbos apie paramos rinkimą neįprastiems projektams, paaiškėja, jog turtuoliai – jautriosios sielos. Kai kurie baiminasi kritikos. Kiti nori tiesiogiai palengvinti aplink matomas kančias. Dar kitiems, susikrovusiems turtus įprastais būdais, tiesiog neužtenka fantazijos patiems sugalvoti įdomių projektų, rašo ,,Forbes".
Štai keletas garsių milijardierių ir jų remiamų projektų.
Peteris Thielas
Pirmuosius savo turtus jis susikrovė valdydamas interneto mokėjimų kompaniją ,,PayPal”, kurią vėliau pardavė ,,eBay”. Antrą kartą verslo sėkmė jį aplankė, kai nusprendė tapti pirmuoju socialinio tinklo ,,Facebook” investuotoju ir Markui Zuckebergui išrašė 500 tūkst. JAV dolerių čekį.
Ir jis neplanuoja sustoti keisdamas pasaulį. Šiandien P. Thielas remia daug iniaciatyvų: nuo privačių kosmoso skrydžių bendrovių, gyvenimo trukmės ilginimo tyrimų iki nepelno organizacijų, norinčių nubrėžti naujas sienas atviruose vandenynuose. Pastarojo projekto tikslas yra sukurti startuolių vyriausybes, kurios konkutuotų dėl gyventojų, eksperimentuodamos valstybių valdymo modeliais. Jeigu jums nepatinka jūsų šalies valdymo principai, galite sukurti savus. Ši platforma turi kritikų, tačiau tai P. Thielo neatgraso.
,,Kol jie nemano, kad šias idėjas galime įgyvendinti realiai, jie nepriima mūsų rimtai. Ir to nedarys iki tol, kol jau bus per vėlu”, - teigia jis.
Larry’is Ellisonas
Vykdomasis ,,Oracle” vadovas jau sulaukė 67-erių ir supranta amžinai negyvensiąs, tad kai nevairuoja savo prabangių jachtų ar lėktuvų, jis yra vienas iš dosniausiai gyvenimo trukmės ilginimo tyrimus remiančių milijardierių. Jo vardo fondas yra didžiausias privatus tyrimų, skirtų sustabdyti senėjimo procesą, rėmėjas.
Paulas Allenas
Vienas kompanijos ,,Microsoft” įkūrėjų – Billas Gatesas užsiima maliarijos gydymo klausimais. Tačiau jeigu mums pagaliau pavyktų užmegzti ryšį su nežemiškomis gyvybės formomis, reikėtų dėkoti jo kolegai Paului Allenui: jis parėmė 42 teleskopų, ieškančių sigalų iš ateivių civilizacijų, masyvo įkūrimą. Beje, pastarasis ir pavadintas ,,Alleno masyvu” – rėmėjo garbei.
Jeffas Bezosas
Energingasis ,,Amazon” įkūrėjas mėgsta mokslinius dalykus. Kai nedalyvauja robotų mūšiuose moksliukų festivaliuose, remia ,,Blue Horizon” – kosmoso kompaniją, kurios veikla primena 1940-ųjų fantastinį filmą. Bendrovė nori sukurti kosminius laivus kurie gali pakilti ir nusileisti vertikaliai.
Larry’is Page’as
Vienas kompanijos ,,Google” įkūrėjų ir vykdomasis direktorius gerai žinomas kaip laukinių projektų rėmėjas, tačiau jį ypač domina neįprastos investicijos. Pavyzdžiui, ,,Google Lunar X” projekte, kur 30 mln. JAV dolerių bus apdovanota pirmoji kompanija, sugebėsianti į mėnulį nuskraidintį privačią transporto priemonę.
O savaitgaliais jį galima sutikti vietinėse technologijų konferencijose, kuriose jis aktyviai domisi propelerių kūrimo bei žaliosios aviacijos temomis.
Markas Zuckerbergas, Nathanas Myhrvoldas
Ar gali buvęs ,,Microsoft” technologijų vadovas sustabdyti pasaulinį atšilimą? N. Myhrvoldas kartu su M. Zuckerbrgu yra vadinami patentų torliais, nes jiems priklauso kompanija ,,Intelectual Ventures” – viena iš daugiausiai patentų turinčių kompanijų pasaulyje. Tačiau ši kompanija ir tarsi asmeninė N. Myhrvoldo žaidimų aikštelė – ypač po to, kai knyga ,,Superfreakonomics” aprašė jo kontroversišką būdą kovai su klimato kaita: pumpuoti daleles į aukštesnius atmosferos sluoksnius per didelę žarną.
Elonas Muskas
Jo asmeninio turto vertinimai yra įvairūs, tačiau negali kilti abejonių, kad jo kompanijai ,,SpaceX” pasiekus numatytus tikslus, E. Muskas bus labai turtingas žmogus. Prieš kelerius metus privataus kapitalo kosmoso tyrinėjimas atrodė tarsi mokslinė fantastika, tačiau šiandien NASA planuoja naudoti E. Musko gaminamas raketas, kad nugabentų reikiamų išteklių į Tarptautinę kosmoso stotį.