REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jurijaus Gagarino pirmojo skrydžio į kosmosą metu iškilo daugybė techninių problemų ir, o taikant dabartinius saugumo standartus, jo erdvėlaivis niekada nebūtų atsiplėšęs nuo žemės, pareiškė raketų mokslininkas.

REKLAMA
REKLAMA

„J. Gagarino skrydžio metu buvo 11 įvairaus sudėtingumo kritinių momentų ir anomalių situacijų“, – teigė sovietų raketų mokslo veteranas Borisas Čertokas.

REKLAMA

Problemos prasidėjo tuomet, kai pasirodė, kad J. Gagarinas su kosmoso kostiumu sveria 14 kilogramų per daug, prisiminė 99 metų B. Čertokas, kartu su Sergejumi Koroliovu dirbęs biure, kūrusiame erdvėlaivį „Vostok“.

Siekdami palengvinti krovinį, jie nusprendė nupjauti kai kuriuos kabelius, tačiau netyčia nupjovė sujungimą su slėgio ir temperatūros jutikliais, remdamasi naujienų agentūra „Interfax“ praneša AFP.

Dėl potencialiai lemtingos klaidos raketa nešėja nusiuntė J. Gagarino laivą į ne tą orbitą, o nuo minimalaus ir maksimalaus atstumo nuo Žemės nukrypta per keletą kilometrų.

REKLAMA
REKLAMA

Šie skirtumai reiškė, kad jei varikliai sugestų ir J. Gagrinui tektų leistis naudojant atmosferinį stabdymą, jo laivui būtų prireikę ne savaitės, kaip paskaičiuota, bet mėnesio, o maisto jis turėjo tik 10 dienų, kalbėjo B. Čertokas.

Pirmasis žmogus į kosmosą prieš 50 metų pakilo po to, kai „Vostok“ erdvėlaiviu į orbitą buvo paleisti du gyvūnai, kurie žuvo, bei po dviejų sėkmingų nepilotuojamų naujo modelio „Vostok“ misijų 1961 metų kovą.

„Vyriausiųjų konstruktorių taryba ir valstybės komisija nusprendė, kad įmanoma nusiųsti laivą su žmogumi viduje tik po dviejų sėkmingų nepilotuojamų skrydžių“, – kalbėjo B. Čertokas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu tuomet būtume laivo patikimumą paskaičiavę pagal šiuolaikines normas, niekada nebūtume ten pasiuntę žmogaus“, – pripažino jis.

J. Gagarinas nusileido už 600 kilometrų nuo numatytos vietos ir net ir po nusileidimo viskas vyko ne taip, kaip planuota. Jam kilo sunkumų atidarant šalmo ventiliacijos angą, o jo atsarginis parašiutas išsiskleidė be reikalo.

Tai, kad J. Gagarinas nusileido parašiutu, o ne nusileidimo kapsulėje, buvo laikoma paslaptyje, pripažino mokslininkas.

„Faktas, kad jis sugrįžo į Žemę savo parašiutu, o ne nusileidimo kapsulėje, dėl įvairiausių priežasčių buvo didžiule valstybine paslaptimi. Neduok Dieve, kas nors būtų prasitaręs apie tai spaudos konferencijoje“, –   sakė B. Čertokas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų