• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iš įvairių laikmenų ištrintus failus galima nesunkiai atkurti. Kad mums svarbūs duomenys nepatektų į pašalinių žmonių rankas, turime naudoti saugaus duomenų trynimo programas. „Computer Bild Lietuva“ padės išsirinkti pačią geriausią.

REKLAMA
REKLAMA

Kai sumanome parduoti savo automobilį, tikrai kelis kartus patikriname bagažinę ir visus užkaborius, kad netyčia nepaliktume asmeninių daiktų. Parduodant seną kietąjį diską, atminties kortelę ar USB atmintinę to tikrai nepakanka. Reikia ne tik ištrinti failus, bet ir pasirūpinti, kad pašaliniai asmenys jų negalėtų atkurti. Mat tai padaryti kur kas lengviau, nei galėtų pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Vos kelios minutės ir mūsų nuotraukos, dokumentai, laiškai, o galbūt ir slaptažodžiai pateks į svetimas rankas! Kad taip neatsitiktų, duomenis turime sunaikinti su specialia saugaus failų trynimo programa. „Computer Bild Lietuva“ išbandė šešis tokius įrankius ir išrinko geriausią.

REKLAMA

Kodėl reikalingos trynimo programos?

Iš „Windows“ operacinės sistemos pašalintus duomenis galima gana nesunkiai atkurti, kai:

● Ištriname failus iš šiukšlių dėžės. Tai padarius, duomenys lieka savo vietose: jų tik negalime pamatyti failų tvarkyklėje. Į jų vietą įrašomi kiti failai tik tuo atveju, jei kietajame diske nebelieka laisvos vietos. Kol taip neatsitiko, failus galima nesunkiai atkurti, naudojant specialius įrankius.

REKLAMA
REKLAMA

● Suformatuojame kietąjį diską. Labai klysta tie, kurie mano, kad formatavimas pašalina duomenis iš laikmenos. Šis veiksmas tiesiog pašalina kietojo disko turinio lentelę su failų pavadinimais. Patys failai lieka savo vietose ir juos galima nesunkiai atkurti.

Kaip duomenų trynimo programos naikina duomenis?

Šie įrankiai įrašo naujus, nieko nereiškiančius duomenis tose vietose, kur buvo saugomi ištrinti failai. Tokiu būdu sunaikinami ne tik jų pavadinimai, bet ir patys duomenys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokios programos veikia patikimiausiai?

Duomenų trynimo programos veikia labai panašiai: jos vietoje ištrintų failų daugybę kartų įrašo naują informaciją, pvz., atsitiktine tvarka sugeneruotų nuliukų ir vienetukų seką. Tad išrinkti geriausią įrankį nėra lengva. Vienos programos pasitenkina duomenų perrašymu tris, keturis ar septynis kartus, kitos gali kartoti operaciją net 35 kartus. Po tokio trynimo failus daug sunkiau sugrąžinti net ir naudojant profesionalias duomenų atkūrimo programas. Deja, toks informacijos trynimo būdas užtrunka gerokai ilgiau. Be to rezultatas praktiškai nesiskiria nuo duomenų perrašymo vieną kartą – ir vienu, ir kitu atveju jų nebegalima atkurti.

REKLAMA

Kodėl duomenys perrašomi kelis kartus?

Net ir profesionalios duomenų atkūrimo programos šiuo metu nesugeba atkurti failų, jeigu į jų vietą kiejajame diske buvo įrašyta kita informacija. Tačiau duomenų atkūrimo technologijos nuolat tobulėja ir greičiausiai, po kelių metų jos jau sugebės tai padaryti. Norint užtikrinti visišką saugumą, failų šalinimo programos perrašo duomenis kelis ar net keliolika kartų. Saugumo ekspertai teigia, kad pakanka informaciją perrašyti tris kartus. Net ir ateityje tokią informaciją bus beveik neįmanoma atkurti, o pats trynimo procesas vyks pakankamai trumpai.

REKLAMA

Kaip trinami duomenys iš atmintinių ir kortelių?

Lygiai taip pat kaip ir kietuosiuose diskuose. Tiesa, seniausios USB atmintinės ribodavo galimybę įrašyti informaciją į tą pačią vietą. Mat tai gerokai atsiliepdavo laikmenų patikimumui. Tačiau gamintojos jau prieš kelerius metus šią problemą išsprendė. Dabar kiekvienoje laikmenos celėje galima įrašyti informaciją daugiau nei po 100 000 kartų, tad net 35 kartus perrašius failus naujais duomenimis, atmintinė ar atminties kortelė dar ilgai galės mums tarnauti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Testo rezultatų santrauka

Duomenų trynimas

Visos testuotos programos gerai susidorojo su šia užduotimi. Sunaikintų failų nebepavyko atkurti net net ir naudojant profesionalius įrankius. Visi įrankiai, išskyrus „Paragon Disk Wiper 10“, gali šalinti informaciją ne tik iš kietųjų diskų, bet ir USB atmintinių bei atminties kortelių. Deja, duomenų naikinimas užtrunka gana ilgai. Šalindamos 140 GB duomenų iš kietojo disko, naudojant trigubo informacijos perrašymo metodą, testo dalyvės užtruko nuo vienos iki daugiau nei dviejų valandų. „Paragon Disk Wiper 10“ ir vėl pasirodė iš blogosios pusės – ji sugaišo net tris su puse valandos.

REKLAMA

Programų valdymas

Paprasčiausia naudotis „Safe Erase“ ir „Paragon Disk Wiper“ įrankiais. Vienintelis šių įrankių trūkumas – būtina registracija programų kūrėjų svetainėse. Gerokai sunkiau sekėsi dirbti su DBAN. Mat norint ja naudotis, reikia iš nterneto parsisiųsti ISO failą ir įrašyti CD diską.

REKLAMA

Testo nugalėtojai

Testą nugalėjo saugaus trynimo programa „DataErase Pro 1.0“. Ji patikimai trina failus, tai daro labai greitai. Nedžiugina tik didžiausia teste programos kaina – net 182 litai. Geriausiu kainos ir kokybės santykiu pasižymėjo „HDShredder 3.8 Free“. Ši programa turi gerokai mažiau galimybių už testo nugalėtoją, užtat yra visiškai nemokama.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų