• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Būstai iš gyvų medžių šaknų, apsaugantys nuo žemės drebėjimų, J. R. Tolkieno vaizduotėje gimusiems hobitams neabejotinai patiktų. Tokie namai yra tik viena iš daugelio eko-struktūrų, kurias tobulina nauja įmonė.

REKLAMA
REKLAMA

Idėja medžius išauginti į įvairius naudingus objektus, dar vadinama gyvuoju menu ar eko-architektūra, nėra nauja. Tačiau Izraelio Tel Avivo universiteto mokslininkai ją sugebėjo padaryti gerokai praktiškesne.

REKLAMA

Pilotinių projektų JAV, Autralijoje ir Izraelyje brėžiniuose – medžiai, pavirtę gatvių šviestuvais, tiltais ir žaidimų aikštelėmis, taip pat – parkų suoleliai, auginantys gyvuosius skėčius nuo saulės virš sėdinčiojo galvos.

„Vietoje kamienų pagal patentuotą metodą naudojamos lanksčios šaknys, iš kurių suformuojami naudingi vidaus ir išorės objektai“, – sako Tel Avivo universiteto mokslininkas Amramas Eshelis.

REKLAMA
REKLAMA

Iš medžių suformuotas būstas, mokslininkų teigimu, natūraliai apsaugotų nuo audrų ir kitų stichinių nelaimių.

„Vienintelės struktūros, kurios išlieka po žemės drebėjimų ir cunamių, yra medžiai“, – teigia 2002-aisiais įsikūrusios kompanijos „Plantware“ atstovas Yaniv Naftaly.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Formuojant gyvąsias struktūras, šaknys pirmiausia įterpiamos į pageidaujamos formos daugkartinio naudojimo karkasą.

Kartu su Tel Avivo universitetu ši kompanija bendradarbiauja, siekdama komercializuoti įvairius eko-architektūros projektus. Komanda išsiaiškino, kad tam tikros medžių rūšys, auginamos drėgname ore be jokio dirvožemio, išleidžia šaknis, kurios nekietėja. Kai jos pakankamai ištįsta, mokslininkai šaknis apvynioja aplink metalo karkasus, kurie gali būti žaidimų aikštelės, šviestuvo ar kitokios formos.

REKLAMA

Kai šaknų galai pamerkiami į vandenį, jos pradeda savaime kietėti bei storėti, o lapuoti storgaliai – augti ir leisti dar daugiau lapų.

„Plantware“ tvirtina, kad netolimoje ateityje iš medžių bus galima suformuoti ištisus namus. Kompanijos vadovas Gordonas Glazeris tikisi, kad tokio namo prototipas bus parengtas maždaug po dešimtmečio, o pirma gyvoji žaidimų aikštelė šaknis įleis jau kitais metais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų