• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Akmens amžiaus žmonės gal ir valgydavo žalią mėsą, plėšdami ją dantimis tiesiai nuo gyvūnų kaulų, tačiau jie taip pat grodavo muzikiniais instrumentais, teigia archeologai. Jų rasta 35 000 metų senumo fleita yra seniausias žinomas instrumentas.

REKLAMA
REKLAMA

Unikalus radinys aptiktas Acho slėnyje pietų Vokietijoje. Beveik nesugadinta penkių skylučių fleita akmeniniais įrankiais buvo kruopščiai išpjaustyta iš tuščiavidurio gigantiško grifo sparno kaulo, teigiama Didžiosios Britanijos žurnale „Nature“ paskelbtame straipsnyje.

REKLAMA



"Scanpix" nuotr.

Toje pačioje kasinėjimo vietoje rasti trijų kitų iš dramblio kaulo pagamintų fleitų fragmentai bei kitokių naujesnių instrumentų liekanos. Tokie radiniai leidžia manyti, kad pirmieji į Dunojaus aukštupį atsikėlę žmonės pasižymėjo turtinga muzikine kultūra. Be to, netoliese rasta puikiai išsilaikiusi to paties periodo moters statulėlė rodo įvairaus meno klestėjimo požymius.

REKLAMA
REKLAMA

Archeologai taip pat rado titnaginių įrankių, naudotų instrumentams drožinėti, liekanų, aptikta ir apdirbto mamutų, arklių, šiaurės elnių ir lokių kaulų žymių. „Dabar galime daryti išvadą, kad vėlyvajame paleolite Acho ir Lone‘o slėniuose gyvenusių Orinjako (Aurignacian) kultūrai priskiriamų žmonių kasdienybėje muzika vaidino svarbų vaidmenį“, - sako tyrimui vadovavęs Tiubingeno universiteto profesorius Nicholas Conardas. Ši kultūra vakarų Europoje klestėjo maždaug prieš 10 - 40 tūkstančių metų.

Pasinaudoję radioaktyviosios anglies izotopų metodu, mokslininkai nustatė, kad rastosios fleitos buvo pagamintos mažiausiai prieš 35 000 metų – bent 5 000 metų anksčiau, nei iki šiol aptikti seniausi instrumentai. N. Conardas spėja, kad vėlyvojo akmens amžiaus muzika nebuvo tiesioginis evoliucijos sėkmę lėmęs veiksnys, tačiau ji galėjo suteikti nežymų pranašumą lyginant su kaimynystėje gyvenusiais neandertaliečiais. „Vėlyvojo paleolito muzika galėjo padėti kuriant ir išlaikant didelius socialinius tinklus, taip palengvindama šiuolaikinio žmogaus demografinę ir teritorinę plėtrą, lyginant su „kultūriškai konservatyvesniais“ ir izoliuotais neandertaliečiais“, - teigia profesorius. Mokslininkai jau seniai kelia prielaidą, kad neandertaliečiai taip pat grojo instrumentais, tačiau jų muzikalumo požymių kol kas nepavyko surasti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų