REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Išėjimo iš kūno“ patirtys anksčiau buvo spiritualizmo ir misticizmo sritis, tačiau dabar į jų tyrimą įsitraukė mokslas. Keisčiausia tai, kad mokslininku manymu, šį haliucinacinį potyrį galimai sukelia ausų pažeidimai.

„Išėjimo iš kūno“ patirtys anksčiau buvo spiritualizmo ir misticizmo sritis, tačiau dabar į jų tyrimą įsitraukė mokslas. Keisčiausia tai, kad mokslininku manymu, šį haliucinacinį potyrį galimai sukelia ausų pažeidimai.

REKLAMA

Marselio universiteto Prancūzijoje mokslininkai „Cortex“ žurnale publikuotame tyrime atskleidė, kad žmogės daug dažniau patiria „išėjimą iš kūno“, jeigu jie kenčia nuo galvos svaigimo ir vidinės ausies problemų, žinomų kaip periferiniai vestibuliniai sutrikimai. Svarbu ir tai, kad dauguma „išėjimą iš kūno“ patiriančių pacientų su šia problema susidūrė po to, kai pradėjo jausti svaigulį.

Žmonių „išėjimo iš kūno“ patirtys skiriasi, tačiau dauguma nurodo, kad tuo metu jaučiasi taip lyg plaukiotų virš savo kūno sąmoningo sapnavimo būsenoje. Nemažai žmonių sako patyrę panašų jausmą per priešmirtinius išgyvenimus arba po ypač sunkių fizinių traumų.

REKLAMA
REKLAMA

Vienas tyrimo dalyvių paaiškino šį jausmą taip: „Lyg būčiau palikęs savo kūną. Jaučiuosi taip, lyg nebūčiau savo kūne.“ Kitas teigė, kad tuo metu jaučiasi taip, lyg jis: „Būtų padalintas į du žmones: vieną, kuris nepasikeičia, ir kitą, naują žmogų jo dešinėje. Tada šie du individai priartėja vienas prie kito, susilieja, ir svaigulys dingsta.“

REKLAMA

Vadovaujami neuromokslininko Christophe‘o Lopezo, tyrėjai palygino 210 dalyvių, kenčiančių nuo dažno svaigulio, su 210 jo nepatiriančių žmonių. Antrosios grupės individai buvo parinkti taip, kad jų amžius ir lytis atitiktų pirmosios grupės dalyvius. Iš tų, kurie kenčia nuo galvos svaigimo, 14 proc. teigė, kad jie yra patyrę „išėjimą iš kūno“. Tarp sveikų pacientų, tai yra patyrę tik 5 proc. Daugumai pacientų, kurie patiria ir svaigulį, ir „išėjimus iš kūno“, yra diagnozuota depresija, nerimo sutrikimai, depersonalizacija arba migrena.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai tiki, kad tai sukelia vidinėje ausyje esanti vestibulinė sistema, kuri padeda kontroliuoti pusiausvyrą ir akių judesius. Vestibulinės sistemos problemos dažnai sukelia tokius simptomus kaip svaigulys, sukimosi ar plūduriavimo pojūčius, apsvaigimą ir trumpalaikį negebėjimą aiškiai matyti.

Būtent kodėl vidinės ausies problemos sukelia tokius pojūčius – neaišku. Tačiau tyrėjai ir nebandė surasti tiesioginio priežastinio ryšio tarp „išėjimo iš kūno“ ir vestibulinių sutrikimų, jie tiesiog rado sąsają tarp jų.

Tyrimo išvadose rašoma: „Mūsų surinkti duomenys rodo, kad nuo svaigulio kenčiančių pacientų „išėjimo iš kūno“ patyrimus galimai lemia vestibulinės disfunkcijos sukeliamas aplinkos suvokimo praradimas, kartu su psichologiniais (depersonalizacija-derealizacija, depresija ir nerimo sutrikimai) ir neurologiniais (migrena) veiksniais.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų