• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mokslo ir technologijų pažanga vis labiau lenkia mokslinės fantastikos kūrėjų vaizduotę: dar visai neseniai stebinę skaitytojus ir žiūrovus pramanytais išradimais jie jau mato, kad vienas po kito prasimanymai tampa tikrove. Štai 27 fantastų idėjos, kurios 2012 metais tapo realiais gaminiais ar paslaugomis (pirmoji dalis).

REKLAMA
REKLAMA

 

 

14. Sukurtos beždžionių chimeros

JAV mokslininkams, paėmusiems iš makakų - donorių reikiamas ląsteles ir apjungusiems šešis skirtingus makakų embrionus, pavyko išvesti tris makakų jauniklius - chimeras. Tai biologinės būtybės, turinčios du skirtingus genomus. Chimeros naudojamos siekiant suprasti specifinių genų vaidmenį embrionų vystymosi procese. Jos gali padėti suvokti genetinių mutacijų procesus žmogaus organizme.

REKLAMA

15. Dirbtiniai lapai gamina elektrą

Pernai mokslininkams pavyko sukurti pirmąjį praktiniam naudojimui skirtą dirbtinį medžio lapą. Tokie lapai imituoja fotosintezės procesą, tačiau vietoje deguonies išskiria vandenilį. Jį po to galima perduoti į kuro elementus ir naudoti elektros gamybai Žemės kampeliuose, kur nėra generuojančių pajėgumų.

REKLAMA
REKLAMA

16. Papildyta tikrovė su „Google“ akiniais

„Google Glass“ išmanieji akiniai su skaidriais LCD ekranais ir mikrokompiuteriu gali ant realaus vaizdo „uždėti“ virtualius objektus ir susijusią svarbią informaciją. Tokie akiniai gali tapti puikia navigacijos ir informacijos apie aplinką priemone.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

17. Atrastas Higgso bozonas

Praėjusią vasarą CERN Didžiuoju hadronų priešpriešinių srautų greitintuvu dirbantys fizikai patvirtino aptikę naują dalelę, kuri savo savybėmis labai panaši į hipotetinį Higgso bozoną, seniai ieškomą dalelę, kuri Visatai suteikia masę. Toks atradimas atveria naujus horizontus kosmologijoje ir dalelių fizikoje.

REKLAMA

18. Lankstūs saulės fotoelementai meta iššūkį iškastiniam kurui

Bendrovė „Twin Creeks“ sukūrė nebrangių lanksčių saulės fotoelementų gamybos technologiją „Hyperion“. Šie lengvai gaminami skydeliai gamina elektrą už maždaug 40 amerikietiškų centų už 1 W.

19. Planeta - deimantas

Tarptautinė astronomų grupė pernai atrado planetą, sudarytą vien tik iš deimanto. Ši egzoplaneta yra 5 kartus didesnė už Žemę, tačiau pagal masę beveik prilygsta Jupiteriui. Mokslininkai mano, kad ši planeta yra žvaigždės liekanos, susidedančios beveik vien tik iš anglies kristalų.

REKLAMA

20. Akių implantai grąžina regėjimą

Du akli D. Britanijos gyventojai atgavo regėjimą po 8 valandas trukusių operacijų, kurių metu jiems buvo įsodinti akių implantai. Po daugelio metų jie vėl išvydo šviesą, ėmė matyti daiktų kontūrus ir atskirti objektų spalvas. Mokslininkai tikisi, kad pacientų smegenys ilgainiui dar geriau prisitaikys prie šių implantų ir regėjimas dar labiau pagerės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

21. Velse sudaryta augalų DNR kartoteka

Velse buvo sudaryta visų 1 143 rūšių čia natūraliomis sąlygomis augančių augalų DNR duomenų bazė. Ji padės mokslininkams tirti įvairius biologinius procesus, pavyzdžiui, bičių migracijos ypatumus ar augalų plitimą į naujas teritorijas. Ateityje tikimasi sudaryti visų mūsų planetos augalų ir gyvūnų DNR duomenų bazę.

REKLAMA

22. Pirmasis komercinio erdvėlaivio skrydis į TKS  

Bendrovės „SpaceX“ krovininis kosminis laivas „Dragon“ pernai pirmą kartą automatiškai susijungė su Tarptautine kosmine stotimi (TKS). Šis skrydis atvėrė kelią komercinėms kosminių pervežimų paslaugoms.

REKLAMA

23. Lankstūs elektroniniai ekranai

Pernai sukurtas itin lankstus „Willow“ technologijos stiklas suteikia galimybę gaminti lanksčius elektroninių įrenginių ekranus. Tokio stiklo lakšto storis tėra vos 0,05 mm, jis prilygsta popieriaus lapui. „Willow“ gali labai praversti gaminant naujos kartos nešiojamuosius kompiuterius ir telefonus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

24. NASA ėmėsi robotizuotų egzoskeletų

NASA pagamintas egzoskeletas X1 sveria apie 23 kg, jis sudarytas iš 4 motorizuotų ir 6 pasyvių sąnarių. Tokie egzoskeletai gali padėti astronautams treniruotis kosmose arba suteikti galimybę paralyžiuotiems žmonėms vaikščioti.

25. Įsilaužimas į žmogaus smegenis

Bendrovės „Usenix Security“ specialistai, pasitelkę lengvai prieinamas technologijas, įrodė, kaip lengvai yra pažeidžiamas žmogaus protas. Pasitelkę encefalogramoms naudojamus daviklius ir specialią programinę įrangą, registruojančią neuronų aktyvumą, jie sugebėjo sužinoti bankomato PIN kodą stebėdami smegenų veiklos aktyvumą.

REKLAMA

26. Atrasta pirmoji planeta, skriejanti aplink 4 žvaigždes

Ši pernai atrasta egzoplaneta skrieja aplink dvinarę žvaigždę, kuri savo ruožtu sukasi aplink kitą toliau esančią dviejų žvaigždžių sistemą. Ši planeta, pasak astronomų, yra beveik Neptūno dydžio. Mokslininkams dar teks išsiaiškinti, kaip jos nesuplėšė 4 žvaigždžių traukos jėgos.

27. „Holodeck“ sistema

Bendrovė „Microsoft“ užpatentavo „Holodeck“ technologiją, leidžiančią kompiuterinius žaidimus perkelti iš kompiuterių monitorių į žaidėjų gyvenamąją aplinką. Ši naujovė suteikia galimybę projektuoti žaidimo vaizdą ant kambario sienų ir lubų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų