Žiuri pagerbė Y.Ohsumi už praeito amžiaus 10-ame dešimtmetyje atliktus "genialius eksperimentus", padėjusius nustatyti, kaip veikia aufagija (graikų kalba – „savęs rijimas“) - ląstelės organoidų perdirbimo mechanizmas, kurio sutrikimai žmonėms gali sukelti įvairias ligas, tarp jų Parkinsono ligą, diabetą ir vėžį.
Autofagijos procesas buvo žinomas jau daugiau kaip 50 metų, bet jo "fundamentali svarba fiziologijai ir medicinai buvo pripažinta tik po 10-ame dešimtmetyje Yoshinori Ohsumi atliktų paradigmą keičiančių tyrimų", - sakoma Karolio instituto pranešime.
„Autofagijos genų mutacijos gali sukelti ligas; autofagijos procesas yra susijęs su kai kuriomis ligomis, įskaitant vėžį ir neurologines ligas“, – pridūrė institutas.
Y.Ohsumi gimė 1945 metais Japonijos mieste Fukuokoje. Šiuo metu dirba Tokijo technologijų instituto profesoriumi.
Nobelio premija už pasiekimus medicinos ir fiziologijos srityje buvo paskirta jau 107-ąjį kartą.
Pernai ši premija atiteko trims mokslininkams už darbą, padėjusį įveikti kai kurias parazitų sukeliamas ligas, tokias kaip maliarija.
Tradiciškai Nobelio premija šiam mokslininkui bus oficialiai įteikta per Stokholme vyksiančią iškilmingą ceremoniją gruodžio 10 dieną, minint jos steigėjo Alfredo Nobelio mirties 1896 metais sukaktį.
Premijos piniginę dalį sudaro 8 mln. Švedijos kronų (831,5 tūkst. eurų).
Antradienį bus paskelbti Nobelio fizikos, trečiadienį - chemijos, o penktadienį - taikos premijos laureatai. Literatūros ir ekonomikos premijų laureatai paaiškės ateinančią savaitę.