REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Klimatologas Gintautas Stankūnavičius socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo išsamia orų apžvalga ir prognozėmis. Anot jo, mes lėtai, bet užtikrintai keliaujame vasaros link.

Klimatologas Gintautas Stankūnavičius socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo išsamia orų apžvalga ir prognozėmis. Anot jo, mes lėtai, bet užtikrintai keliaujame vasaros link.

REKLAMA

Artėjančios vasaros ženklus rodo ne tik sodresne žaluma pasipuošę medžiai, bet ir kylanti vidutinė oro temperatūra.

„Tiesa, tokia vidutinė oro temperatūra jau buvo fiksuota balandžio trečio dešimtadienio pradžioje. Tik tada ji buvo labai anomali, o dabar – artima normai“, – teigia klimatologas.

Šią ir praėjusią savaitę, maždaug  nuo gegužės 3 iki 9 d. daugelį stebino šalnos. Kai kur jos buvo laikomos rekordinėmis. Stipriausios užfiksuotos gegužės 6 d. Šiaurės vakarų Lietuvoje – Skuode ore fiksuota -6 °C, o kelių centimetrų aukštyje virš grunto – net -9 laipsniai. Stiprių šalnų nefiksuota tik Kuršių Nerijoje.

Anot G. Stankūnavičiaus, toks stiprus šaltis vegetacijos sezonu greičiausiai nepraeis be pasekmių – tai neigiamai paveiks ir kultūrinius augalus, ir medžius. Tačiau kas lėmė, kad gegužės pradžia buvo tokia šalta ir sausa?

REKLAMA
REKLAMA

„Šio ilgo šalto ir sauso laikotarpio Lietuvoje pagrindinė priežastis buvo poliarinio anticiklono, kurio pradinė padėtis apėmė Grenlandiją ir nuo jos į rytus nutolusias jūras, slinkimas į pietryčius bei susijusi arktinio oro advekcija iš Centrinės Arkties regiono link Skandinavijos ir Rytų Europos. Nors šalto ir sauso oro judėjimo trajektorija kirto dalį Barenco jūros, tačiau atkeliavusi iki Baltijos regiono ji išliko labai sausa.

REKLAMA

Toks šaltas, sausas oras prastai sulaiko ilgabangę spinduliuotę nakties metu tad trumpos nakties užtekdavo paviršiui ir žemiausiems atmosferos sluoksniams atvėsti iki šalnos. Šiuo metu šis anticiklonas labai išsiplėtė virš Rytų Europos, dėl ilgos saulės spindėjimo trukmės įšilo, tačiau pati oro masė liko sausa.

Pavyzdžiui, vidutinė paros santykinė drėgmė pirmą gegužės dešimtadienį Lietuvoje buvo 44–58 %, tačiau minimali paros drėgmė (paprastai popiečio valandomis) sumažėjo iki 17–23 %. Tai maždaug atitinka Sacharos dykumos pakraščių minimalų oro drėgnumą šiuo metų laiku“, – teigia klimatologas.

REKLAMA
REKLAMA

Pasidalijo naujausia orų prognoze

Pasak G. Stankūnavičiaus, pokyčiai ne už kalnų. Pranešama, kad dėl atmosferos procesų mūsų regione orai toliau šils ir bus sausi, mažai debesuoti. 

„Lietuvoje didžiausia žymesnių kritulių tikimybė ateinantį antradienį ir trečiadienį, tačiau ir vėlesnėmis dienomis prognozuojami trumpalaikiai krituliai. Šalnos ore jau baigėsi, bet dėl oro sausumo šalnos žemės paviršiuje dar prognozuojamos penktadienį, o vietomis ir šeštadienį, tačiau silpnos. Oro temperatūra rytoj kils iki +17 – +22 °C, o savaitgalį bei pirmadienį – iki +19 – +24 °C. Naktimis taip pat bus šilčiau: ateinančią naktį +3 – +8 °C, vėliau +9 – +14 °C“, – prognozuoja klimatologas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gera žinia ir tiems, kurie laukia, kol galės išsimaudyti ežere: nepaisant šaltų naktų sparčiai šyla vandens telkiniai. Ežeruose vandens paviršius jau sušilo iki +9 – +16 °C, panašiai ir upėse (priklausomai nuo maitinimo), o Baltijos jūros priekrantėje +11 – +13 °C. Tiesa, centrinėje Baltijos jūros akvatorijoje vandens paviršius sušilo tik iki +5,5 – +9 °C. Vandens temperatūra viršijanti +20 °C šiuo metu yra rytinėje Viduržemio jūros dalyje, ties pietine Ispanija bei Madeiros ir Kanarų salų regionuose.

Taigi ilgalaikė G. Stankūnavičiaus prognozė vasarai tokia: likusi gegužės mėnesio dalis Lietuvoje prognozuojama šiltesnė ir sausesnė už daugiametę, o birželio pirma pusė – drėgnesnė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų