Viena iš priežasčių, kodėl Rusijos muitinė taiko sankcijas Lietuvai, yra numatomas Ukrainos asociacijos su Europos Sąjunga (ES) sutarties pasirašymas Vilniuje, todėl tai yra išbandymas ES, kuri turi parodyti tokioms šalims kaip Ukaina, kad sugeba apginti nuo Rusijos, teigia „Nordea“ banko ekonomistas Žygimantas Mauricas.
„Tai yra labai didelis išbandymas ES, nes jei ES palūš ir leis būti suskaldoma, tai duos signalą tokioms valstybėms kaip Ukraina ar Kaukazo šalys, kad neverta stoti į tokią sąjungą, kuri nesugeba ginti savo narių interesų“, – LRT televizijos laidai „Laba diena, Lietuva“ teigė Ž. Mauricas.
Rusija nuo praėjusios savaitės taiko griežtesnę patikrą į Lietuvą arba iš Lietuvos keliaujančioms prekėms. Pasak Ž. Maurico, sankcijos įvestos dėl dvejopų priežasčių.
Viena vertus, Rusijos ekonomika šiuo metu išgyvena prastus laikus ir yra paremta paskolomis grįsto vartojimo, taigi šalis stengiasi apsisaugoti nuo importo. Antra, Lietuva kaip taikinys pasirinkta ir dėl geopolitinių priežasčių – kaip šalis, kurioje dar šiemet gali būti pasirašyta Ukrainos asociacijos su ES sutartis. Lapkritį Vilniuje vyks ES viršūnių susitikimas.
„Jei ES duos solidų atsakymą ir bus vieninga, tai reikš, kad jei jūs įstosite į ES, nebeturėsite bijoti kaimyno iš Rytų ir tuo metu galėsite laisvai prekiauti su Vakarų Europos valstybėmis“, – apie signalą Rytų kaimynėms kalbėjo Ž. Mauricas.
Pasak jo, jei Rusijos ekonomika ir toliau buksuos, gali atsirasti ir naujų panašių bandymų riboti importą, tačiau, jo nuomone, dabartinės sankcijos neturėtų užsitęsti.
„Lietuva yra ES narė ir jei kovoji ekonominį karą prieš Lietuvą, tuo pačiu kovoji prieš visą ES“, – teigė ekonomistas.